Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aliance ANO s komunisty? Je důležité, jak kdo drží slovo, říká Jaroslava Pokorná Jermanová

Aliance ANO s komunisty? Je důležité, jak kdo drží slovo, říká Jaroslava Pokorná Jermanová

Hejtmanka Středočeského kraje a místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová, která vládne ve svém kraji v koalici složené na totožném půdorysu, se kterým teď na centrální úrovní pracuje předseda hnutí ANO a premiér v demisi Andrej Babiš, říká, že se komunismus v podobě před listopadem nesmí vrátit. To však podle ní neznamená, že by se s KSČM nemělo o vládě vyjednávat stejně, jako s kýmkoli jiným. „S KSČM mám zkušenosti ze sněmovny a z kraje. O ideologii se ale nebavíme. Pro mě je důležité, jak kdo drží slovo, když se na něčem dohodneme,“ vysvětluje Pokorná Jermanová.

Máte za sebou relativně unikátní – aspoň pokud jde o politiky hnutí ANO – zkušenost: vládnutí – byť na krajské úrovní – ve středo pravé i středo levé koalici. Jak byste obě dvě porovnala?

Můj radní pro finance Gabriel Kovács spočítal, že rozdíl mezi pravicovou a levicovou krajskou vládou byl padesát milionů korun. V komunální politice jsou důležité vztahy a pracovitost. Pokud bych měla porovnávat podle tohoto kritéria, tak teď panuje v Radě Středočeského kraje klid na práci, chováme se k sobě vzájemně s úctou a respektem. Žádné podpásovky, žádná kampaň. Prostě se zabýváme problémy kraje a ne volebními kampaněmi a vlastními egy.

Vaše zkušenost se sociálními demokraty a komunisty je staršího data. Už v Benešově jste s nimi spolupracovala. Je to tak, že dlouhodobě inklinujete spíše k levici? Anebo za tím je jiné vysvětlení?

Považuji se určitě za pravicovou političku. Ale jak říkám, v komunální politice by měla jít ideologie stranou.

Není to tak dlouho, co byla na české politické scéně zapovězena jakákoli spolupráce s komunisty, a to i na krajské úrovni. Je to podle vás tak, že už jde o standardní stranu, se kterou je legitimní vládnout?

Komunismus v podobě před listopadem se nesmí vrátit. A jsem si jistá, že se nevrátí. Dnešní levici, takovou tu tvrdého jádra, vidím v řadách Strany zelených, nebo mezi různými aktivistickými organizacemi. S KSČM mám zkušenosti ze sněmovny a z kraje. O ideologii se ale nebavíme. Pro mě je důležité, jak kdo drží slovo, když se na něčem dohodneme.

Ptám se pochopitelně proto, že Středočeský kraj může být brán za jistou laboratoř v tom smyslu, že situace na centrální úrovni spěje k obdobné konstelaci. Také váš předseda Andrej Babiš pracuje s variantou menšinové koalice s ČSSD za podpory komunistů. Co byste mu na základě vaší zkušenosti poradila? Případně, před čím byste ho varovala?

Ve velké politice jde o trochu jiné pozice, jiné nástroje k prosazování programu stran. Přesto si myslím, že také v politice by měl člověk spolupracovat s těmi, se kterými si lidsky sedne. Alespoň v rámci politických možností.

Jak se vlastně vedení a členům hnutí ANO zamlouvá, že je to právě váš subjekt, kdo komunistům téměř po třiceti letech v opozici umožní podílet se na vládě?

Pokud vím, pan Babiš oslovil skoro všechny subjekty, aby s ním jednaly o vládě. A to i přes tu neskutečně osobní antiBabiš kampaň, které jsme byli svědky před volbami do Sněmovny. Přece to byly právě pravicové – můžeme-li je tak ještě nazývat – subjekty, které opakovaně deklarovaly, že do vlády s hnutím ANO nepůjdou.

Jsem přesvědčena, že většina našich členů velmi dobře chápe, jak se věci vyvíjí a proč. A mimochodem, pokud vím, v ODS je hodně lidí, kteří by chtěli do vlády s hnutím ANO.

A jak hodnotíte fakt, že se komunisté začínají vyjadřovat ke jménům případných ministrů v tom, smyslu, že s některými z nich mají problém?

Komunisté, stejně jako ostatní strany a hnutí, se pohybují v demokratické politické soutěži. V rámci této soutěže mají samozřejmě právo vyjadřovat se k politickým otázkám, stejně jako k osobám ministrů.

A co říkáte na počínání sociálních demokratů? Jak vidíte například jejich programové priority, nebo požadavek pěti ministrů, případně záruky, že vláda zachová nezávislost veřejnoprávních médií?

Jsem zastáncem programu hnutí ANO, tedy nezvyšovat daně. Sociální demokraté se logicky snaží vyjednat pro sebe co nejlepší podmínky. Nezávislost veřejnoprávních médií? On si tu nezávislost každý představuje tak trochu po svém. Já myslím, že nezávislost veřejnoprávních médií ohrožena není. Ale na posuzování těchto otázek máme Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, ne Jaroslavu Pokornou Jermanovou.

Pokud vyjednávání hnutí ANO s ČSSD zkrachuje, ve hře je ještě záložní varianta, která počítá s vaší jednobarevnou vládou podporovanou nejen komunisty, ale také SPD. Některým vašim spolustraníkům ale jakákoli závislost na Okamurovi zrovna příjemná není. Jak tuto možnost vidíte vy?

Patřím mezi tyto spolustraníky.

Kdybyste si měla tipnout: která varianta bude nakonec úspěšná a kdy – pokud vůbec – budeme mít vládu s důvěrou Poslanecké sněmovny?

Já pevně věřím, že brzy vznikne stabilní vláda s ČSSD, která povede tuto zemi až do konce volebního období.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1