Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aliance ANO s komunisty? Je důležité, jak kdo drží slovo, říká Jaroslava Pokorná Jermanová

Aliance ANO s komunisty? Je důležité, jak kdo drží slovo, říká Jaroslava Pokorná Jermanová

Hejtmanka Středočeského kraje a místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová, která vládne ve svém kraji v koalici složené na totožném půdorysu, se kterým teď na centrální úrovní pracuje předseda hnutí ANO a premiér v demisi Andrej Babiš, říká, že se komunismus v podobě před listopadem nesmí vrátit. To však podle ní neznamená, že by se s KSČM nemělo o vládě vyjednávat stejně, jako s kýmkoli jiným. „S KSČM mám zkušenosti ze sněmovny a z kraje. O ideologii se ale nebavíme. Pro mě je důležité, jak kdo drží slovo, když se na něčem dohodneme,“ vysvětluje Pokorná Jermanová.

Máte za sebou relativně unikátní – aspoň pokud jde o politiky hnutí ANO – zkušenost: vládnutí – byť na krajské úrovní – ve středo pravé i středo levé koalici. Jak byste obě dvě porovnala?

Můj radní pro finance Gabriel Kovács spočítal, že rozdíl mezi pravicovou a levicovou krajskou vládou byl padesát milionů korun. V komunální politice jsou důležité vztahy a pracovitost. Pokud bych měla porovnávat podle tohoto kritéria, tak teď panuje v Radě Středočeského kraje klid na práci, chováme se k sobě vzájemně s úctou a respektem. Žádné podpásovky, žádná kampaň. Prostě se zabýváme problémy kraje a ne volebními kampaněmi a vlastními egy.

Vaše zkušenost se sociálními demokraty a komunisty je staršího data. Už v Benešově jste s nimi spolupracovala. Je to tak, že dlouhodobě inklinujete spíše k levici? Anebo za tím je jiné vysvětlení?

Považuji se určitě za pravicovou političku. Ale jak říkám, v komunální politice by měla jít ideologie stranou.

Není to tak dlouho, co byla na české politické scéně zapovězena jakákoli spolupráce s komunisty, a to i na krajské úrovni. Je to podle vás tak, že už jde o standardní stranu, se kterou je legitimní vládnout?

Komunismus v podobě před listopadem se nesmí vrátit. A jsem si jistá, že se nevrátí. Dnešní levici, takovou tu tvrdého jádra, vidím v řadách Strany zelených, nebo mezi různými aktivistickými organizacemi. S KSČM mám zkušenosti ze sněmovny a z kraje. O ideologii se ale nebavíme. Pro mě je důležité, jak kdo drží slovo, když se na něčem dohodneme.

Ptám se pochopitelně proto, že Středočeský kraj může být brán za jistou laboratoř v tom smyslu, že situace na centrální úrovni spěje k obdobné konstelaci. Také váš předseda Andrej Babiš pracuje s variantou menšinové koalice s ČSSD za podpory komunistů. Co byste mu na základě vaší zkušenosti poradila? Případně, před čím byste ho varovala?

Ve velké politice jde o trochu jiné pozice, jiné nástroje k prosazování programu stran. Přesto si myslím, že také v politice by měl člověk spolupracovat s těmi, se kterými si lidsky sedne. Alespoň v rámci politických možností.

Jak se vlastně vedení a členům hnutí ANO zamlouvá, že je to právě váš subjekt, kdo komunistům téměř po třiceti letech v opozici umožní podílet se na vládě?

Pokud vím, pan Babiš oslovil skoro všechny subjekty, aby s ním jednaly o vládě. A to i přes tu neskutečně osobní antiBabiš kampaň, které jsme byli svědky před volbami do Sněmovny. Přece to byly právě pravicové – můžeme-li je tak ještě nazývat – subjekty, které opakovaně deklarovaly, že do vlády s hnutím ANO nepůjdou.

Jsem přesvědčena, že většina našich členů velmi dobře chápe, jak se věci vyvíjí a proč. A mimochodem, pokud vím, v ODS je hodně lidí, kteří by chtěli do vlády s hnutím ANO.

A jak hodnotíte fakt, že se komunisté začínají vyjadřovat ke jménům případných ministrů v tom, smyslu, že s některými z nich mají problém?

Komunisté, stejně jako ostatní strany a hnutí, se pohybují v demokratické politické soutěži. V rámci této soutěže mají samozřejmě právo vyjadřovat se k politickým otázkám, stejně jako k osobám ministrů.

A co říkáte na počínání sociálních demokratů? Jak vidíte například jejich programové priority, nebo požadavek pěti ministrů, případně záruky, že vláda zachová nezávislost veřejnoprávních médií?

Jsem zastáncem programu hnutí ANO, tedy nezvyšovat daně. Sociální demokraté se logicky snaží vyjednat pro sebe co nejlepší podmínky. Nezávislost veřejnoprávních médií? On si tu nezávislost každý představuje tak trochu po svém. Já myslím, že nezávislost veřejnoprávních médií ohrožena není. Ale na posuzování těchto otázek máme Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, ne Jaroslavu Pokornou Jermanovou.

Pokud vyjednávání hnutí ANO s ČSSD zkrachuje, ve hře je ještě záložní varianta, která počítá s vaší jednobarevnou vládou podporovanou nejen komunisty, ale také SPD. Některým vašim spolustraníkům ale jakákoli závislost na Okamurovi zrovna příjemná není. Jak tuto možnost vidíte vy?

Patřím mezi tyto spolustraníky.

Kdybyste si měla tipnout: která varianta bude nakonec úspěšná a kdy – pokud vůbec – budeme mít vládu s důvěrou Poslanecké sněmovny?

Já pevně věřím, že brzy vznikne stabilní vláda s ČSSD, která povede tuto zemi až do konce volebního období.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1