Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Končí vliv SPD ve sněmovně? Záleží, za co vymění ČSSD s Babišem ministra zahraničí

ANALÝZA: Končí vliv SPD ve sněmovně? Záleží, za co vymění ČSSD s Babišem ministra zahraničí

Dlouhé měsíce, během nichž hledal Andrej Babiš podporu své vládě, představovala SPD Tomia Okamury záložní plán. ANO se nakonec dohodlo na spolupráci se sociálními demokraty za podpory komunistů. Ani to ovšem neznamená, že role SPD ve sněmovně končí. Navzdory vypjaté protibabišovské rétorice by po ní mohl sám premiér sahat v případech, kdy nebude podle jeho představ fungovat dohoda s ČSSD a KSČM. Jejich posty v čele výborů ale přeci jen ohrožuje ještě jeden boj, k němuž se schyluje: ten o ministra zahraničí.

„Premiér Babiš je zaskočen vývojem situace v Německu a chce se nelegální imigraci bránit. Nevěříme Vám, pane premiére. Říkáte, co chtějí lidé slyšet, ale ve skutečnosti máte nahnáno z kancléřky Merkelové a elit EU. Máte v koalici proimigrační ČSSD a vaši europoslanci hlasují pro migraci,“ opřel se do Babiše na svém facebookovém profilu před pár dny Tomio Okamura. Nebyla to první taková kritika a čím dál vyostřenější rétoriku můžeme čekat i v dalších dnech, potažmo měsících.

Vedle ní ale ještě běží linka reálné politiky. ANO a SPD k sobě měly při hlasováních ve sněmovně velmi blízko. Analýza České televize před nedávnem ukázala, že se jejich zákonodárci shodli dokonce více než vítězné hnutí se svým současným koaličním partnerem ČSSD. Vysloužili si tak nálepku neformální koalice. Pro připomenutí: přiznaná spolupráce s Okamurovci nepřekročitelně vadila některým členům hnutí. Babišovi ji naopak doporučoval prezident Miloš Zeman.

SPD dál jako nouzové řešení

Nyní má Babiš i oficiální koalici. Na jeho přístupu k SPD by to v praxi ale nemuselo moc změnit. „Hodně záleží na tom, jak pevná bude vládní koalice. Důležité je to, že jde o menšinovou vládu. Bude tedy záležet na tom, jak se bude chovat KSČM při hlasování,“ říká pro INFO.CZ politolog Ladislav Cabada.

„Půjde také o to, jaké vztahy budou mít vládní strany. Pokud by ANO nemělo dostatečnou podporu pro návrhy zákonů, které budou z vlády přicházet, tak bude hledat podporu napříč parlamentem. A SPD může být jednání nejpřístupnější,“ domnívá se.

720p 360p
Proč: Pozoruhodné stanovy ANO a SPD

Otázkou zůstává „co za to“? SPD získala už po volbách významné posty ve sněmovně. Okamura je jejím místopředsedou, dalším straníkům připadla místa v čele sněmovních výborů. U nich jde nejen o prestiž, ale i finanční příplatky. ČSSD během jednání o vládě požadovala, aby byli Okamurovci z některých funkcí staženi. Požadavek si ale nevybojovala. SPD se o své posty podle všeho bát nemusí.

„Myslím, že do toho se zasahovat nebude. To by se stalo při sestavování vlády,“ myslí si politoložka Vladimíra Dvořáková.

Podle Cabady ale na obzoru přece jen zůstává jedna situace s otevřeným koncem: spor okolo ministra zahraničí, respektive osoby europoslance Miroslava Pocheho. Právě tady by mohli sociální demokraté posty předsedů sněmovních výborů využít. „Vůči Andreji Babišovi může ČSSD volit buď model nátlaku, nebo naopak dohody,“ tvrdí politolog. V praxi by se mohla vzdát Pocheho nominace výměnou za funkce předsedů některých významných výborů.

Na řadu by mohly opět přijít „programové“ ústupky vůči SPD a otázka obecného referenda. „Babiš naznačil v průběhu jeho první vlády, že je ochoten o takových věcech jednat a ukázat vůči SPD vstřícnou tvář,“ připomíná Cabada.

Podpora stagnuje, mobilizace přijde před volbami

Co se týče čísel, dokládá nedávný průzkum agentury MEDIAN, že podpora SPD se po volbách propadla a v současnosti stagnuje. Aktuálně se podle jejího volebního modelu drží na 8,5 %.

U protestních stran se ale podle ředitele společnosti Daniela Prokopa nejedná o nic výjimečného. Zásadní bude, zda se partaji podaří zmobilizovat voliče před volbami.

Proměnit se může rétorika směrem k Babišovi a hnutí ANO. Příliš prostoru pro Okamuru nezbývá v oblasti migrace. O té se premiér v několika posledních rozhovorech sám vyjádřil velmi negativně.

„SPD se ale může vrátit k jiným hodnotám než těm antiimigračním. Může přijmout kritiku Babiše jako oligarchy. Je postavená na argumentu běžný lid proti elitám. Dokážu si představit, že tento aspekt posílí,“ dodává Prokop.

Komunální volby se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Aktuální informace a zpravodajství o volbách do Senátu naleznete zde>>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1