Články odjinud

Beneš a Gottwald zatnuli tipec kolaborantským elitám. Teď je šance na reprízu, nepochybuje Skála

Beneš a Gottwald zatnuli tipec kolaborantským elitám. Teď je šance na reprízu, nepochybuje Skála

Jedním z výstupů sobotního sjezdu Komunistické strany Čech a Moravy bude nové vedení strany. Mezi relevantní kandidáty na předsedu patří také stávající místopředseda KSČM Josef Skála. Jak se vyrovnává s kritikou těch, kteří ho označují za stalinistu? Jaký má názor na rozličné uzlové body dějin 20. století, ať už jde o pražské jaro, invazi vojsk Varšavské smlouvy nebo listopadové události roku 1989? A kde spatřuje příčiny úbytku voličů KSČM v loňských volbách? A co případný návrat komunistů k podílu na exekutivě? O tom všem s ním hovořil politický analytik INFO.CZ Vratislav Dostál.

S čím jedete na sjezd KSČM a co od něj čekáte?

S tím, co zablokoval výsledek toho minulého. Debakl v dvojích volbách tomu dal za pravdu ještě víc. Musíme dohnat kritické nálady. Stát se znovu jejich hlavním mluvčím. Obnovit „tah na branku“, jaký se sluší na radikální, systémovou opozici.

Podle všeho jsou vaše šance na zvolení předsedou strany výrazné. S čím chcete delegáty nalákat na svou stranu? Jaký je váš program a priority?

Díky za kompliment. Tak jednoduché to ale nebude. Kritika toho, jak se přezrálé problémy metou pod koberec, roste ve straně i mezi našimi příznivci. Většinu našich členů však tvoří dvě kategorie. První jsou lidé, zvyklí na politiku z dob socialismu. Tedy na správu věcí veřejných a ne politickou soutěž a střet. Druhou ti, kdo se do odpovědnějších rolí dostali od prahu 90. let minulého století. Tehdy stačilo srovnávat sliby a skutky. A tu a tam panstvo načapat, jak pošlapává i své vlastní zákony.

Teď právě z toho žije i kdejaký bulvár. Doba růžových iluzí je ta tam. Opozice, které nemá ujet vlak, musí poměrům nahlédnout pod kůži. Obnažit příčiny a viníky. Rozvinout iniciativu, která se nenechá zamknout na hřiště, vykolíkované establishmentem. Být nejen na hrotu kritiky všeho, co se dá napravit už dnes. Nasvítit lidem i pasti a slepé ulice, s nimiž si kapitalismus už neporadí. Nebát se razit jejich skutečná řešení. Mířit k nim už politikou pro „tady a teď“.        

KSČM dosáhla loni na podzim vůbec nejhoršího volebního výsledku v novodobé historii České republiky. Kde spatřujete příčiny?

Právě v tom, co roli systémové opozice dlužíme. A sami tak leckdy pomáháme živit víru v zázraky, na něž dnes nedojde. V době, kdy „protestní hlasy“ už vyhrávají i volby, nás to trestá víc než kdy dřív. Pokud jim splyneme v cizím stínu, hodí to raději těm, u koho čekají větší podíl na moci.   

Navzdory nejhoršímu volebnímu výsledku mají komunisté nakročeno poprvé od listopadu 1989 k podílu na exekutivě. Není v tom jistý paradox, že vytváříte alianci s oligarchou, jehož zájmy jsou z logiky věcí jinde, než zájmy vašich voličů?

Já nejsem z těch, kdo by se na to těšil jako batole na vánoční stromeček. Je to riskantní křižovatka. Pro nás je legitimní výlučně v míře, v níž zablokuje comeback dinosaurů, vykrmených z loupeže tisíciletí. Oligarcha není jen jejich konkurent. Podniká v „reálné ekonomice“. Produkce, ze které bohatne, závisí na kupní síle „dolních deseti miliónů“.

Beneš a Gottwald zatnuli tipec kolaborantským „elitám“. Teď se – ač v úplně jiných kulisách – naskytla šance na reprízu, jakkoli mnohem skromnější. I tu si však, tak jako tehdy, vynutí jen tlak v plebejském zájmu. Role, do níž to uvádí nás, má ovšem i své meze. Jako „užitečný idiot“ bychom spáchali harakiri.  

KSČM nečelí pouze úbytku voličů, nýbrž také výraznému úbytku členů. Zvyšuje se také jejich průměrný věk. Jak byste chtěl tyto trendy změnit?

Ročníky, startující do života, oblbuje kolosální brainwashing. Právě na ně však číhá i to, co novověk v míru nepamatuje. Statisícům mladých lidí hrozí, že dopadnou hůř než jejich rodiče. Počínaje právem na střechu nad hlavou, nabízející i skutečné soukromí. Trhu bydlení vládne samoděržaví lichvy. Zkrotí ho jen reálná konkurence.

Jedině masivní nabídka veřejného sektoru - za cenu bydlení těsně nad režijními náklady. Stavebních parcel, jež nemusí kupovat od vydřiduchů, má stále dost. Banky mu s gustem půjčí i stovky miliard – a za úrok blízký nule. A právě to je jedno z témat, jež musí zvednout radikální opozice. Tím rozlepí i statisíce mladých očí, držených v politickém rauši.    

Jak byste reagoval na kritiky, kteří vás označují za reprezentanta konzervativního či dokonce neostalinistického proudu v KSČM?

Jako zakomplexované ubožáky, co se nezmůžou na férovou debatu. A tak si pomáhají bubáky, jimiž si kupují přízeň „mainstreamu“. Ten umí člověka, jemuž vypálí stigma „stalinisty“, vylíčit jako většího vyvrhele než Hitlera a všechny šarže SS. Jinak to viděli i Roosevelt a Churchill. Být doma v marxismu – a plejádě jeho velkých postav – je známkou vybraného vkusu. O „konzervativcích“, křížených s „neostalinismem“, žvaní jen hvězdná pěchota. Duní z ní prázdnota - a morální křivice.   

Kdo je vám ideově bližší: Jiří Dolejš nebo Marta Semelová?

Troufám si být originálem a ne čímsi klonem. Mně imponují mozky a skutky, k nimž se vrátí i příští staletí.

A pokud jde o dvojici Lenin nebo Gorbačov?

Lenin byl impozantní katedrálou ducha. A virtuosem politické taktiky. Gorbačov provinčním hochštaplerem. S kukučem derviše a svědomím galerky. Lenin odstartoval katapult Ruska ze „země dřevěného rádla v atomovou velmoc“. Cituji Winstona Churchilla, antikomunistu do morku kostí. Průlom, vedený Leninem, spasil svět i před nacistickou genocidou. Gorbačov šéfoval rekordnímu bankrotu. Hlaveň mu u spánku nikdo nedržel. Přijít po Černěnkovi státník, a ne užvaněný podpantofel, žijeme v úplně jiném světě. Jak mnohem spravedlivějším, tak nepoměrně bezpečnějším.   

Komunistům se od pravice dostává často výtek, že se dostatečně neomluvila za svou minulost. Co byste jim vzkázal?

Že jsme jediný z vlivných politických proudů, který se k tomu, co se jeho jménem stát nemělo, neváhá postavit čelem. Liberálové, konzervativci ani klerikálové té cti nemají ani za nehet. Krve, kapající z jejich rukou, je přitom nepoměrně víc.

A jaký je váš názor na pražské jaro, invazi vojsk Varšavské smlouvy a dokument, který následně události z pozice tehdejší KSČ interpretoval, tedy Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti? 

Pražské jaro vyvolalo velký jarmark nadějí. Naložilo s nimi jako furiant. V politice se počítá, co bude „the day after“, „den poté“. Reformy uvolňující prostor podnikavé iniciativě prováděli i János Kádár a dokonce Walter Ulbricht. Své místo ve východním bloku však nezpochybňovali. Americké bomby a napalm, masakrující tehdy Indočínu, kosily přes tisíc životů denně. Byly snad Vietnam, Kambodža nebo Laos pro Ameriku bezpečnostním rizikem? Válčila tam proti „nákaze komunistickým nebezpečím“. Když se novinář zeptal Gorbačova, co ho dělí od Dubčeka, odpověď zněla: „Jen dvacet let“. Stát v čele změn, spuštěných před půl stoletím, politik kalibru Gustáva Husáka, srpnové invazi by dokázal předejít. Nám, komunistům, pověsila na nohy olověnou kouli.

Ta doba však vysílá i jinou lekci. Jsem rád, že se v ní shodnu i s řadou těch, kdo pak skončili v disentu. Na rozcestích, jaké nastalo koncem 60. let, si vjedou do vlasů lidé s politickým krédem. Pro toho, kdo právě tahá za kratší konec, to mívá i existenční důsledky. Napřed si je užili ti, komu vypálili cejch „novotnovců“, „dogmatiků“, „konzervativců“ atd. Pak to zase schytali „osmašedesátníci“. Tím „třetím“, co „se směje naposled“, byly postavy bez názoru i páteře. Tím snáz dovedli těžit z každé personální rošády. Pro náš cíl získá lidi jen ten, kdo neklame tělem. Pokud z něj čiší faleš, jen jim ho naopak znechutí.

„Normalizaci“ diskreditovali právě tihle „týpci“. Postupem času převládli i v tehdejší „nomenklatuře“. Proto tak masová dezerce už v listopadu 89. A s ní i veřejná doznání, že žili v permanentní přetvářce. My na levici míváme i dědičný zlozvyk. Hledat v každém, kdo se k nám přimotá, spíš to lepší. Tím snáz se to zvrhne i v naivitu vůči kariéristickým psychopatům. Je načase se to odnaučit. Nepálit mosty s lidmi, jimž nechybí rovná páteř, i když se v lecčem neshodneme. Znovu a znovu hledat společnou řeč. A hlavně už nikdy nedopustit, aby nám dělali rozhodčí ti, co si to rozhodně nezaslouží.               

A jak vlastně hodnotíte už téměř po třiceti letech listopadové události roku 1989?

Tehdejší společnost vyžadovala modernizaci. V řadě směrů docela zásadní. Ne ale loupež tisíciletí a ekonomiku sraženou do kolen kolonie. Ani „omezenou suverenitu“, proti níž zvedá hlas i Václav Klaus. Byl to zoufalý závod s časem. Mladší krev – s úplně jiným vzděláním, mentalitou i ponětím o dění v okolním světě – se měla chopit kormidel už během pár příštích měsíců. To proto byl s převratem takový spěch. Byl inscenací, řízenou z cizích metropolí.

Domácí aktéři „přišli k hotovému“. Tím víc se měli přetrhnout u špinavostí typu „mrtvého studenta Šmída“, z nějž se vyklubal živý policajt pod dekou. Kdo je a kdo není „totalitní“, se pozná, když o moc přichází a skutečně ji ztratí. Počátkem 50. let mířilo 69 jaderných hlavic jen na Prahu a okolí. Obětí teroru, vysílaného k nám „přes čáru“, byly desítky. Mašíni a Paumer litovali i nad hrobem, že jím nerozpoutali i světovou válku. Systém, cejchovaný jako „totáč“, se za svou prohru nepomstil jedinou kapkou krve.      

Jak by podle vás měla KSČM vypadat v blízké budoucnosti, třeba za deset let? Kdo budou její voliči, jaký bude mít program a jakým směrem se musí ubírat, aby zůstala i nadále relevantní silou české politiky?

O tom, zda tou silou dostane šanci zůstat, rozhodne sobotní sjezd. „Jedeme dál“ platí, jen když se daří. Vše, co zaspalo dobu, už nelze mést pod koberec. Být komunistou není žádný med ani dnes. Bývá to i slalom mezi existenčními riziky. Práci nám komplikuje zánik většiny pracovišť, v nichž se vědomí kolektivního zájmu rodilo spontánně. Víra v to, že se ocitnou „za vodou“, však už většinu lidí přešla. Statisíce rodin řeší i dramata, která už bývala vyhynulým druhem. Poptávka po lepším životě už jen poroste. Bude se rozhlížet po reálných alternativách. Ty jim dokáže nabídnout jen skutečně radikální levice. A právě z této role jsme v mnohém vypadli. Tím rychleji se do ní musíme vrátit. Pokud to dokážeme, naše sezóna právě přichází.  

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818