Česko možná bude muset upravit kritizovaný cizinecký zákon. Soudci NSS píší do Lucemburku | info.cz

Články odjinud

Česko možná bude muset upravit kritizovaný cizinecký zákon. Soudci NSS píší do Lucemburku

Kritizovaná novelizace cizineckého práva v Česku přináší první problémy v praxi. Nejvyšší správní soud se kvůli ní obrátil s předběžnou otázkou na Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku. Konkrétně se jedná o případy žadatelů o azyl, které Česko zadrží. Ti se mohou právně bránit. Pokud se ale na svobodu dostanou dříve, než soudy rozhodnou, řízení se zastaví a oni se tak „nedomohou spravedlnosti“ a ani případné náhrady škody. Předběžná otázka se týká konkrétně zákona o azylu. Stejný problematický oddíl ale obsahuje i zákon o pobytu cizinců. Do něj se dostal za pomoci kontroverzního přílepku sociálnědemokratického poslance Václava Klučky. Soud by nyní mohl rozhodnout tak, že Česko bude muset zákon změnit.

Právníci už tehdy varovali, že norma může narazit u soudů. O vývoji zákona, který odmítl Senát ale Sněmovna ho nakonec přehlasovala, informoval detailně i zpravodajský portál INFO.CZ. Podle odborníků by se nyní k soudům mohly dostat i další body zákona.

„Otázka se týká detenčních rozhodnutí. Je to novinka, která přišla jak se zákonem o pobytu cizinců, tak o azylu. V účinnosti je od letošního 15. srpna,“ vysvětluje právnička Organizace pro pomoc uprchlíkům Hana Franková a připomíná dopad kritizovaného přílepku. „Jeden z bodů byl ten, že pokud je někdo v detenci nebo v přijímacím středisku omezen na svobodě a podá kvůli tomu žalobu, tak už se nedomůže verdiktu soudu, pokud je mezitím propuštěn. Řízení je povinně zastaveno v rovině rozhodování krajského soudu,“ vysvětluje právnička. Cizinec se nedomůže kasační stížnosti na Nejvyšší správní soud.

Na předběžnou otázku k Soudnímu dvoru EU upozornila ČTK, která z dokumentu citovala: „Jedná se o značné narušení právní jistoty a legitimního očekávání zajištěných žadatelů o mezinárodní ochranu. Protiprávně zajištěným žadatelům navíc takto nastavená právní úprava odepírá právo na náhradu škody“. Soudci se navíc obávají toho, že by zákon mohl být zneužíván. Stát by se mohl vyhnout přezkoumání sporného rozhodnutí o zajištění cizince tím, že jej „jen“ propustí na svobodu. „Takovéto svévoli nová právní úprava vysloveně nahrává," píší soudci.

NSS píše do Lucemburku konkrétně kvůli případu Bělorusa zadrženého letos v Česku s padělanými bulharskými doklady. Podle právničky Frankové je ale podobných případů více. „Soudy řízení zastavují v momentě, když je někdo propuštěn: třeba poté, co uplyne maximální doba detence nebo se cizinec rozhodne pro dobrovolný návrat,“ říká Franková.

Do těchto situací nyní zasáhne předběžná otázka. „Soud musí přerušit řízení a počkat na to, co mu z Lucemburku řeknou. Otázka zněla, zda výklad konkrétního článku (unijní směrnice – pozn. red.) brání tomu, aby naše vnitrostátní úprava zněla tak, jak zní,“ popisuje expertka. V praxi to znamená, že pokud soud rozhodne, že tam rozpor opravdu existuje, bude se musit změnit český zákon. „Upozorňovali jsme na to už před přijetím pozměňovacího zákona,“ tvrdí Franková.

Navíc se podle ní nemusí jednat o jediný problematický bod, který zamíří k soudům. „Lucemburk by se mohl angažovat i v části, kde se znemožňuje rodinným příslušníkům občanů EU žádat o přechodný pobyt z určitého druhu víza, konkrétně z výjezdního příkazu, nebo pokud nemají žádné pobytové oprávnění,“ dodává Franková.

O zákon o pobytu cizinců se vedla bitva mezi Senátem a Sněmovnou na začátku letošního léta. Novela cizineckého zákona výrazně zpřísnila pobyt cizinců v Česku. Ještě tvrdší podmínky přinesl pozměňovací návrh poslance Klučky. Ten jej sepsal ve spolupráci s ministerstvem vnitra. Původní návrh zákon přitom pocházel právě od tohoto resortu. Odborníci tehdy varovali, že změny přinesou největší změny za poslední roky bez řádného projednání. Někteří mluvili přímo o obcházení legislativního procesu za pomoci přílepku na poslední chvíli.

Proti právní normě se tenkrát postavila Hospodářská komora nebo třeba Česká advokátní komora. Podle právníků hrozilo, že zákon narazí u českých i evropských soudů. Poslanci kontroverzní novelu nakonec i přes tyto výtky a nesouhlas Senátu schválili.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud