Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko možná bude muset upravit kritizovaný cizinecký zákon. Soudci NSS píší do Lucemburku

Česko možná bude muset upravit kritizovaný cizinecký zákon. Soudci NSS píší do Lucemburku

Kritizovaná novelizace cizineckého práva v Česku přináší první problémy v praxi. Nejvyšší správní soud se kvůli ní obrátil s předběžnou otázkou na Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku. Konkrétně se jedná o případy žadatelů o azyl, které Česko zadrží. Ti se mohou právně bránit. Pokud se ale na svobodu dostanou dříve, než soudy rozhodnou, řízení se zastaví a oni se tak „nedomohou spravedlnosti“ a ani případné náhrady škody. Předběžná otázka se týká konkrétně zákona o azylu. Stejný problematický oddíl ale obsahuje i zákon o pobytu cizinců. Do něj se dostal za pomoci kontroverzního přílepku sociálnědemokratického poslance Václava Klučky. Soud by nyní mohl rozhodnout tak, že Česko bude muset zákon změnit.

Právníci už tehdy varovali, že norma může narazit u soudů. O vývoji zákona, který odmítl Senát ale Sněmovna ho nakonec přehlasovala, informoval detailně i zpravodajský portál INFO.CZ. Podle odborníků by se nyní k soudům mohly dostat i další body zákona.

„Otázka se týká detenčních rozhodnutí. Je to novinka, která přišla jak se zákonem o pobytu cizinců, tak o azylu. V účinnosti je od letošního 15. srpna,“ vysvětluje právnička Organizace pro pomoc uprchlíkům Hana Franková a připomíná dopad kritizovaného přílepku. „Jeden z bodů byl ten, že pokud je někdo v detenci nebo v přijímacím středisku omezen na svobodě a podá kvůli tomu žalobu, tak už se nedomůže verdiktu soudu, pokud je mezitím propuštěn. Řízení je povinně zastaveno v rovině rozhodování krajského soudu,“ vysvětluje právnička. Cizinec se nedomůže kasační stížnosti na Nejvyšší správní soud.

Na předběžnou otázku k Soudnímu dvoru EU upozornila ČTK, která z dokumentu citovala: „Jedná se o značné narušení právní jistoty a legitimního očekávání zajištěných žadatelů o mezinárodní ochranu. Protiprávně zajištěným žadatelům navíc takto nastavená právní úprava odepírá právo na náhradu škody“. Soudci se navíc obávají toho, že by zákon mohl být zneužíván. Stát by se mohl vyhnout přezkoumání sporného rozhodnutí o zajištění cizince tím, že jej „jen“ propustí na svobodu. „Takovéto svévoli nová právní úprava vysloveně nahrává," píší soudci.

NSS píše do Lucemburku konkrétně kvůli případu Bělorusa zadrženého letos v Česku s padělanými bulharskými doklady. Podle právničky Frankové je ale podobných případů více. „Soudy řízení zastavují v momentě, když je někdo propuštěn: třeba poté, co uplyne maximální doba detence nebo se cizinec rozhodne pro dobrovolný návrat,“ říká Franková.

Do těchto situací nyní zasáhne předběžná otázka. „Soud musí přerušit řízení a počkat na to, co mu z Lucemburku řeknou. Otázka zněla, zda výklad konkrétního článku (unijní směrnice – pozn. red.) brání tomu, aby naše vnitrostátní úprava zněla tak, jak zní,“ popisuje expertka. V praxi to znamená, že pokud soud rozhodne, že tam rozpor opravdu existuje, bude se musit změnit český zákon. „Upozorňovali jsme na to už před přijetím pozměňovacího zákona,“ tvrdí Franková.

Navíc se podle ní nemusí jednat o jediný problematický bod, který zamíří k soudům. „Lucemburk by se mohl angažovat i v části, kde se znemožňuje rodinným příslušníkům občanů EU žádat o přechodný pobyt z určitého druhu víza, konkrétně z výjezdního příkazu, nebo pokud nemají žádné pobytové oprávnění,“ dodává Franková.

O zákon o pobytu cizinců se vedla bitva mezi Senátem a Sněmovnou na začátku letošního léta. Novela cizineckého zákona výrazně zpřísnila pobyt cizinců v Česku. Ještě tvrdší podmínky přinesl pozměňovací návrh poslance Klučky. Ten jej sepsal ve spolupráci s ministerstvem vnitra. Původní návrh zákon přitom pocházel právě od tohoto resortu. Odborníci tehdy varovali, že změny přinesou největší změny za poslední roky bez řádného projednání. Někteří mluvili přímo o obcházení legislativního procesu za pomoci přílepku na poslední chvíli.

Proti právní normě se tenkrát postavila Hospodářská komora nebo třeba Česká advokátní komora. Podle právníků hrozilo, že zákon narazí u českých i evropských soudů. Poslanci kontroverzní novelu nakonec i přes tyto výtky a nesouhlas Senátu schválili.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744