Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češky na internetu obchodují s pozitivními těhotenskými testy. Kvůli falešným potratům nebo svatbám

720p480p360p240p

Na internetu už několik let bují obchod s pozitivními těhotenskými testy. Zájemce je může pořídit už od stokoruny. Jak uvádějí sami prodejci, pozitivní test gravidity může posloužit například k dobrému kanadskému žertu. Co když ho ale člověk kupuje s jiným záměrem a rád by ho například použil k vydírání? Z dobrého vtípku se může vyklubat trestný čin, za který hrozí až pět let vězení.

„Musíš si mě vzít, jsem těhotná!“ – situace jako z filmu, kdy žena mává svému partnerovi před nosem pozitivním těhotenským testem, není možná výjimečná ani v českých domácnostech. Svědčí o tom bohatá nabídka pozitivních těhotenských testů, které se objevují na českých serverech. Například na stránce Bazoš.cz se od začátku roku objevilo celkem 10 takových nabídek za cenu od 100 do 500 korun za kus. A kde je nabídka, je zřejmě i poptávka.

Prodejci v inzerátech slibují anonymní zaslání a ubezpečují, že je nezajímá důvod, proč od nich lidé testy kupují. Někteří píší, že to může být skvělý žertík pro partnera. A jiní naopak ještě nabízejí, že si zájemci můžou zvolit i značku testu, který chtějí zaslat.

Může se ale stát, že kupec pozitivní test nepořizuje kvůli vtipkování, ale protože ho chce použít právě jako prostředek k vydírání. Papírový proužek se dvěma čárkami tak může posloužit jako falešný důkaz o graviditě. Kdo ale tímto způsobem donutí někoho například k zaplacení peněz za potrat nebo cizí test dokonce použije jako páku pro vlastní cestu k oltáři, vystavuje se riziku trestu až pěti let vězení.

„V případě, že by dotyčná touto záměrně mylnou informací sledovala svůj majetkový prospěch, mohlo by se jednat o naplnění skutkové podstaty trestného činu podvodu dle § 209 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku. Dle tohoto ustanovení je trestně odpovědný ten, kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti a způsobí na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou. V tomto případě může být pachatel potrestán odnětím svobody až na dvě léta, pokud by se jednalo o způsobenou škodu větší, je trestní sazba odnětí svobody až na pět let,“ vysvětluje pro INFO.CZ právník Ivo Grossmann.

Tato situace může nastat například při tom, když někdo falešným testem vymáhá z partnera peníze na interrupci nebo finanční kompenzaci za nečekané těhotenství.

Že se na přeprodeji těhotenských testů dá za určitých okolností i slušně vydělávat, nedávno ukázal případ z USA (čtěte na webu Reflex.cz).

Až románově pak působí už zmiňovaná představa, že člověk využije cizí těhotenský test k tomu, aby předstíral „požehnaný stav“ kvůli uspíšení vlastního sňatku. „V tomto případě by asi nešlo přímo o trestný čin. Podvedený manžel by musel situaci řešit v občanskoprávním řízení soudním návrhem na rozvod manželství. Pokud by se mu v tomto řízení podařilo dokázat záměrné uvedení v omyl právě těhotenským testem, měl by poměrně velkou šanci, aby soud manželství z tohoto důvodu rozvedl zároveň s tím, že by dotyčná musela uhradit náklady soudního řízení,“ doplňuje Grossmann.

Rozvodovost českých manželství se stabilně už dvacet let pohybuje mezi 40 až 50 %. Krizi, která vede k ukončení manželského svazku, zažívají partneři podle dat Českého statistického úřadu nejčastěji pět až devět let po svatbě.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link