ČSSD navrhne na ministra kultury Zaorálka, souhlasil s Hamáčkovou nabídkou | info.cz

Články odjinud

ČSSD navrhne na ministra kultury Zaorálka, souhlasil s Hamáčkovou nabídkou

Sociální demokraté navrhnou na uvolněný post ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Podle důvěryhodných informací INFO.CZ bývalý ministr zahraničí nabídku šéfa strany Jana Hamáčka přijal. Premiér Andrej Babiš pro ČT uvedl, že by s ním jako s ministrem „problém neměl“.

„Hamáček bude ještě hovořit telefonicky s prezidentem, aby mu jména oficiálně oznámil,“ řekl důvěryhodný zdroj. Zaorálkovo jméno mezi možnými kandidáty na ministra kultury zmiňovalo INFO.CZ už v polovině května, kdy celá letní epizoda s obsazením funkce začínala.

Prezident Zeman měl se Zaorálkem korektní vztah v době, kdy tento sociální demokrat zastával funkci ministra zahraničí. Předtím ale byly jejich vztahy napjaté, protože ostravský politik patřil mezi ty, kteří Zemana nepodpořili v prezidentské volbě v roce 2003.

„No, předně bych řekl, že s prezidentem už žádný vztah nemám. Dříve to bylo dáno mou pozicí ministra zahraničí. Dnes se s ním už nijak nestýkám,“ řekl Zaorálek na konci června v rozhovoru s reportérem INFO.CZ Vratislavem Dostálem.

Babiš namísto toho, aby důsledně trval na dodržování pravidel, podléhá tomu, že je pro něj Miloš Zeman důležitá postava v jeho politické hře. Tím pádem mu prochází něco, co by žádný premiér neměl připustit. A vytváří se tím nebezpečná situace i do budoucna,“ konstatoval tehdy exministr na konto tzv. vládní krize. 

Ta trvá v podstatě už tři měsíce. Za zlom v ní lze považovat rozhodnutí dosavadního kandidáta ČSSD na ministerský post Michala Šmardy, který se nominace ve snaze odblokovat situaci vzdal. Právě jej by měl Zaorálek nahradit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud