ČSSD ustoupila Zemanovi, Poche ministrem zahraničí nebude. Diplomacii má šéfovat tento muž | info.cz

Články odjinud

ČSSD ustoupila Zemanovi, Poche ministrem zahraničí nebude. Diplomacii má šéfovat tento muž

ČSSD ustoupila prezidentu Miloši Zemanovi a už netrvá, aby se ministrem zahraničí stal europoslanec Miroslav Poche. Šéf strany Jan Hamáček dnes zaslal dopis premiéru Andreji Babišovi, aby navhrnul prezidentovi jmenovat ministrem zahraničí dosavadního náměstka na resortu Tomáše Petříčka. Hamáček je přesvědčen, že funkci zvládne. Prezident by měl záležitost s Babišem probrat za dva týdny, informoval Hrad.

Hamáček zopakoval, že ČSSD nezavinila situaci, kdy sám musel vykonávat funkci ministra zahraničí vedle pozice ministra vnitra. Předseda ČSSD původně avizoval, že situaci vyřeší až po říjnových volbách, nicméně s nynějším řešením vyšel na veřejnosti nakonec hned v okamžiku, kdy se ukázalo jako „průchodné a adekvátní“. S Pochem o změně nominace mluvil, europoslanec ji podle něj akceptoval.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček předpokládá, že Zeman bude o věci mluvit s Babišem. „Mají spolu naplánováno pravidelné setkání, které se uskuteční ve večerních hodinách 2. října na zámku v Lánech, kdy bude příležitost pečlivě a v klidu všechny záležitosti probrat,“ uvedl mluvčí.

Rozhovor s Miroslavem Pochem autor: INFO.CZ

Petříček byl Pocheho asistentem, od roku 2014 s několikaměsíční přestávkou pracoval v Evropském parlamentu. V roce 2017 své působení v EP přerušil a sedm měsíců byl náměstkem na ministerstvu práce a sociálních věcí. Pracoval také na pražském magistrátu nebo byl členem představenstva společnosti Želivská provozní. Vede kandidátku ČSSD v Praze 7 v letošních říjnových volbách. 

Sociální demokraté koncem srpna ohlásili, že spor o nominaci Pocheho vyřeší až po komunálních a senátních volbách. Odložit definitivní rozhodnutí chtěl Hamáček po poradě s předsednictvem strany kvůli tomu, aby téma nepoškodilo kampaň ČSSD.

Zeman koncem června Pocheho nejmenoval ministrem, i když mu ho premiér Andrej Babiš (ANO) v souladu s koaliční dohodou s ČSSD navrhl. Po několika dnech dohadů o ústavnosti počínání prezidenta Hrad a úřad vlády vysvětlily, že Babiš doručil Zemanovi ještě alternativní návrh, kde pro případ odmítnutí Pocheho žádal, aby byl řízením české diplomacie pověřen Hamáček, který je zároveň ministrem vnitra.

Zeman v polovině července ČTK řekl, že považuje otázku obsazení ministerstva zahraničí za uzavřenou. Jak dlouho bude Hamáček současně řídit dva resorty, nechal čistě na něm. Poche se po jmenování Hamáčka stal v Černínském paláci politickým tajemníkem. Babiš začátkem září řekl, že Poche působí na ministerstvu zahraničí negativně a šéfem resortu se nestane. ČSSD dosud na Pocheho nominaci trvala s tím, že Babiš má dodržovat koaliční smlouvu a nominovat kandidáta, kterého vybere ČSSD.


 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud