Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

FAMU stále hrozí odchod předních českých filmařů, kvůli zpupnosti dokumentaristů

FAMU stále hrozí odchod předních českých filmařů, kvůli zpupnosti dokumentaristů

Filmová akademie múzických umění (FAMU) by stále mohla přijít o své nejvýraznější tváře. Sedm senátorů akademického senátu FAMU minulý týden rozhodlo odvolat široce respektovaného děkana Zdeňka Holého. Od té doby ovšem roste nespokojenost s rozhodnutím senátu a přibývají velká jména české kinematografie, z nichž o některá by FAMU mohla přijít.

Za Holého se postavila jasná většina vedoucích kateder, z nichž mnozí pohrozili odchodem, pokud bude současný děkan odvolán. Jsou mezi nimi Petr Jarchovský, který má dvě nominace na Oscara, nejlepší český zvukař Pavel Rejholec, celosvětově respektovaný dramaturg Ivo Trajkov, dnes už legendární kameraman Jaroslav Brabec či bývalý ředitel HBO Europe Ondřej Zach.

Ostřed proti akademickému senátu se vyjádřila i režisérka Helena Třeštíková. „S odvoláním vůbec nesouhlasím, myslím si, že je to zbrklý a neuvážený krok, jestli tam byly nějaké spory, jsou to spory, které se dají řešit kultivovanou debatou, a ne činem, který ve výsledku může celou školu rozložit,“ řekla režisérka ČTK.

Za spory na FAMU stojí nejspíš boj o moc. Návrh na odvolání se objevil jen několik hodin poté, co Holý vyhlásil otevřené výběrové řízení na pozici vedoucího Katedry dokumentární tvorby. Návrh na odvolání děkana pak nebyl s nikým konzultován, což je také důvod, proč je většina akademické obce zaskočena.

Za Holého se postavil i režisér Jan Hřebejk, který napsal velmi tvrdý otevřený dopis kritický k akademickému senátu. "Neochota této guerilly permanentních revolucionářů a majitelů pravdy smířit se s demokratickou volbou děkana, mě vede k pojmenování této Andersenovské situace. Ta pohádka se jmenuje Císařovy nové šaty," uvedl.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1