FAMU stále hrozí odchod předních českých filmařů, kvůli zpupnosti dokumentaristů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

FAMU stále hrozí odchod předních českých filmařů, kvůli zpupnosti dokumentaristů

FAMU stále hrozí odchod předních českých filmařů, kvůli zpupnosti dokumentaristů

Filmová akademie múzických umění (FAMU) by stále mohla přijít o své nejvýraznější tváře. Sedm senátorů akademického senátu FAMU minulý týden rozhodlo odvolat široce respektovaného děkana Zdeňka Holého. Od té doby ovšem roste nespokojenost s rozhodnutím senátu a přibývají velká jména české kinematografie, z nichž o některá by FAMU mohla přijít.

Za Holého se postavila jasná většina vedoucích kateder, z nichž mnozí pohrozili odchodem, pokud bude současný děkan odvolán. Jsou mezi nimi Petr Jarchovský, který má dvě nominace na Oscara, nejlepší český zvukař Pavel Rejholec, celosvětově respektovaný dramaturg Ivo Trajkov, dnes už legendární kameraman Jaroslav Brabec či bývalý ředitel HBO Europe Ondřej Zach.

Ostřed proti akademickému senátu se vyjádřila i režisérka Helena Třeštíková. „S odvoláním vůbec nesouhlasím, myslím si, že je to zbrklý a neuvážený krok, jestli tam byly nějaké spory, jsou to spory, které se dají řešit kultivovanou debatou, a ne činem, který ve výsledku může celou školu rozložit,“ řekla režisérka ČTK.

Za spory na FAMU stojí nejspíš boj o moc. Návrh na odvolání se objevil jen několik hodin poté, co Holý vyhlásil otevřené výběrové řízení na pozici vedoucího Katedry dokumentární tvorby. Návrh na odvolání děkana pak nebyl s nikým konzultován, což je také důvod, proč je většina akademické obce zaskočena.

Za Holého se postavil i režisér Jan Hřebejk, který napsal velmi tvrdý otevřený dopis kritický k akademickému senátu. "Neochota této guerilly permanentních revolucionářů a majitelů pravdy smířit se s demokratickou volbou děkana, mě vede k pojmenování této Andersenovské situace. Ta pohádka se jmenuje Císařovy nové šaty," uvedl.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.