Jak je na tom politický dorost v Česku? Z mládežnických organizací se vyjímá ta ČSSD | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak je na tom politický dorost v Česku? Z mládežnických organizací se vyjímá ta ČSSD

Jak je na tom politický dorost v Česku? Z mládežnických organizací se vyjímá ta ČSSD

Tuzemské politické strany dlouhodobě bojují s nedostatkem mladých neohraných tváří. Jako pomyslná přípravka mnohdy fungovaly mládežnické organizace jednotlivých partají. Jak jsou na tom dnes? A jak se vrací snažení ČSSD, která do své mládežnické organizace investuje nejvíc? Podrobně o tom informuje deník E15.

Většina mládežnických organizací politických stran operuje ročně s desítkami či stovkami tisíc korun. Výjimkou jsou Mladí sociální demokraté, kteří mají rozpočet až dva miliony, z toho osm set tisíc jim posílá mateřská ČSSD.

„Každá strana, chce-li zachovat kontinuitu, musí pracovat na generačních obměnách a nabírání mladých členů,“ říká politolog z Metropolitní univerzity Praha Petr Just. „K tomuto jsou často, byť ne výlučně, využívány i mládežnické organizace,“ dodává.

Právě ČSSD má ze všech současných sněmovních stran nejtěsnější propojení se svými mládežníky, kteří mají dokonce vliv na chod strany. Například na letošním únorovém sjezdu, kdy se volil nový předseda strany, se uplatňovala při zastoupení delegátů desetiprocentní kvóta na mladé straníky.

Mladí sociální demokraté a příbuzný spolek Idealisté podporovali Jana Hamáčka, který byl předsedou nakonec skutečně zvolen.

1080p 720p 360p
Hnutí Tak jo! Video o mladých evropských liberálech

Mladí sociální demokraté datují svou historii až do roku 1990 a mezi prvními členy byli i pozdější premiéři Stanislav Gross a Bohuslav Sobotka. Z organizace se před několika lety odštěpila skupina mladých, kteří založili nezávislý spolek Idealisté. Ten nemá formální vazby na ČSSD, ale řada straníků je jejiho členy.

Jak jsou na tom s financemi další mládežnické organizace stran?

Čtěte pokračování článku na webu E15 >>>

1080p 720p 360p
ANO v Praze má zachránit tento mladý politik: „Nejsem svědek Babišův, pro Zemana jsem nehlasoval“

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.