Jak je na tom politický dorost v Česku? Z mládežnických organizací se vyjímá ta ČSSD | info.cz

Články odjinud

Jak je na tom politický dorost v Česku? Z mládežnických organizací se vyjímá ta ČSSD

Tuzemské politické strany dlouhodobě bojují s nedostatkem mladých neohraných tváří. Jako pomyslná přípravka mnohdy fungovaly mládežnické organizace jednotlivých partají. Jak jsou na tom dnes? A jak se vrací snažení ČSSD, která do své mládežnické organizace investuje nejvíc? Podrobně o tom informuje deník E15.

Většina mládežnických organizací politických stran operuje ročně s desítkami či stovkami tisíc korun. Výjimkou jsou Mladí sociální demokraté, kteří mají rozpočet až dva miliony, z toho osm set tisíc jim posílá mateřská ČSSD.

„Každá strana, chce-li zachovat kontinuitu, musí pracovat na generačních obměnách a nabírání mladých členů,“ říká politolog z Metropolitní univerzity Praha Petr Just. „K tomuto jsou často, byť ne výlučně, využívány i mládežnické organizace,“ dodává.

Právě ČSSD má ze všech současných sněmovních stran nejtěsnější propojení se svými mládežníky, kteří mají dokonce vliv na chod strany. Například na letošním únorovém sjezdu, kdy se volil nový předseda strany, se uplatňovala při zastoupení delegátů desetiprocentní kvóta na mladé straníky.

Mladí sociální demokraté a příbuzný spolek Idealisté podporovali Jana Hamáčka, který byl předsedou nakonec skutečně zvolen.

Hnutí Tak jo! Video o mladých evropských liberálech autor: INFO.CZ

Mladí sociální demokraté datují svou historii až do roku 1990 a mezi prvními členy byli i pozdější premiéři Stanislav Gross a Bohuslav Sobotka. Z organizace se před několika lety odštěpila skupina mladých, kteří založili nezávislý spolek Idealisté. Ten nemá formální vazby na ČSSD, ale řada straníků je jejiho členy.

Jak jsou na tom s financemi další mládežnické organizace stran?

Čtěte pokračování článku na webu E15 >>>

ANO v Praze má zachránit tento mladý politik: „Nejsem svědek Babišův, pro Zemana jsem nehlasoval“ autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud