Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak přežít lavinu? „Plavte, pokud se zastaví, už moc nezmůžete,“ radí záchranář

Jak přežít lavinu? „Plavte, pokud se zastaví, už moc nezmůžete,“ radí záchranář

Z hotelu, který ve středu zavalila lavina, přicházejí dobré zprávy. Záchranáři po víc než 40 hodinách nalezli přeživší včetně dětí. Pod závalem přitom lidé běžně umírají během minut. Podle záchranáře krkonošské Horské služby Pavla Cingra jsou však za určitých okolností možné i podobné případy jako ten z Itálie. 

Jak se má člověk chovat, pokud se na něj řítí lavina?

Pokud si strhnete lavinu vy někde ve volném terénu, doporučuji zbavit se veškerých předmětů, které vás táhnou dolů. Takže zahodit lyže, hůlky a batoh. Batoh tedy jen, když ho nemáte se systémem airbag. Jestliže systém máte, použijte ho. Poté se nějakými pohyby držte na povrchu laviny. Dokud jede, dá se v ní hýbat. Když se začne zastavovat, tak nacpěte ruce před obličej, hrudník, schulte se do klubíčka. Pokud to jde, vytvořte si prostor na dýchání.

Ale to platí jen, když ji strhnete vy. Co, když ji způsobí zemětřesení jako v Itálii?

Když na vás lavina přijede z vrchu a vy zůstanete na tom místě a zastaví se, tak v ní plavat nemůžete. To je jasné. Pokud v lavině pokračujete, chová se trochu jak voda. Můžete se v ní pohybovat. Jakmile se zastaví, tak se to upěchuje, že se člověk ani nehne.

Je po zastavení ještě nějaká šance, jak se z potíží dostat vlastními silami?

Jakmile se lavina zastaví, moc šancí něco udělat už není. Je důležité, aby lidé ve volném terénu používali lavinovou výbavu. To je lavinový vyhledávač, pípák, sondu, lopatu. Neměli by tam chodit sami. Jsou pravidla, že by měl lyžovat jeden, zbytek skupiny ho v tu chvíli sleduje, pak vyjede druhý. Aby případně lavina zavalila jenom jednoho a zbytek ho mohl v krátkém čase najít a s pomocí lopaty ho vyhrabat.

Jak velkou má člověk zavalený lavinou šance na přežití?

Podle statistik prvních 18 minut pod lavinou přežije 90 procent lidí, po 35. minutě už žije jen 30 procent lidí. V případě toho hotelu může být přežití delší, pokud je člověk v místnosti, do které se sníh nedostal, a budova se na něj nezřítila.

Takže dva dny, jako v tomto případě, vydrží lidé spíš výjimečně.

To se stává v pár případech, kdy má člověk prostor k přežití. Třeba ve volné přírodě, kdy je nacpaný někde ke stromečku, nebo takhle v domě.

Je tedy lepší být v případě laviny v budově než venku?

Pokud na vás dům nespadne nebo nejste v místnosti, kterou zavalí sníh, tak je určitě lepší být uvnitř domu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744