Kdo všechno je Šuman: Za twitterovým účtem, který zveřejňoval nahrávky Babiše, stál Přibil i hacker | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kdo všechno je Šuman: Za twitterovým účtem, který zveřejňoval nahrávky Babiše, stál Přibil i hacker

Kdo všechno je Šuman: Za twitterovým účtem, který zveřejňoval nahrávky Babiše, stál Přibil i hacker

Twitterový účet @SkupinaSuman, na kterém se před loňskými parlamentními volbami objevovaly odposlechy šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, ovládal mimo jiné i novinář Marek Přibil. Informuje o tom v pondělí zpravodajský server Aktualne.cz.

Přibil však kontroverzní účet neovládal od jeho vzniku. Profil totiž na podzim 2016 založil Jan Zástřešek, který se serveru Aktualne.cz představil jako hacker, redakce nicméně jeho identitu nedokáže nade vší pochybnosti ověřit.

Sám Zástřešek odmítá, že by to byl on, kdo zveřejňoval kontroverzní informace proti Babišovi. Tvrdí, že nad účtem asi na šest měsíců ztratil kontrolu, přesně v době, kdy se na něm začaly kontroverzní materiály o šéfovi hnutí ANO objevovat.

V té době se na účtu například objevil i odposlech jednání mezi Andrejem Babišem a tehdejším novinářem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem. Na ní Babiš reportéra úkoluje a společně plánují, kdy vypustit kompromitující informace na politickou konkurenci hnutí ANO. 

V listopadu loňského roku profil skončil u novináře Marka Přibila, který jej měl za desítky tisíc od Zástřeška odkoupit. Přibil však účet údajně ovládal jen asi dva týdny, následně jej o něj měl připravit opět Zástřešek. „Jak to provedl, netuším. Začal tam publikovat další nesmysly a dožadoval se dalších peněz. Ty jsem mu dvakrát vyplatil," tvrdí pro server Aktualne.cz novinář. 

Nyní již původní účet @SkupinaŠuman není v provozu a veškerý kompromitující obsah z něj zmizel. Účet změnil své jméno na @VseznalekZHradu, který ovládá stále Zástřešek. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.