Články odjinud

KSČM podpoří Babišovu vládu s ČSSD. Filip: „Když na něco dáme slovo, tak platí“

KSČM podpoří Babišovu vládu s ČSSD. Filip: „Když na něco dáme slovo, tak platí“

Širší vedení KSČM dnes po čtyřech hodinách jednání rozhodlo, že komunisté ve Sněmovně při hlasování o důvěře zvednou ruku pro menšinovou vládu hnutí ANO a sociální demokracie. Při hlasování širšího vedení KSČM bylo pro podporu Babišově vládě 54 členů ÚV KSČM, 23 bylo proti, jeden se zdržel. Hlasování o důvěře vládě se uskuteční 11. července. S 15 poslanci komunistů získají většinu 108 hlasů.

 

„Poslanecký klub KSČM při projednání návrhu o vyslovení důvěry vlády bude aktivně podporovat vznik menšinové vlády hnutí ANO a sociální demokracie. Programové prohlášení obsahuje všech sedm priorit, které jsme stanovili jako podmínky vyjednávání,“ řekl Filip.

Strana nebyla před dnešním rozhodování jednotná, už od nízkého podzimního volebního výsledku diskutuje, zda podpora vlády v čele s miliardářem Babišem nemůže preferencím před letošními komunálními volbami spíš uškodit.

Komunisté se před dvěma týdny usnesli, že toleranci vlády ANO a ČSSD zváží, pokud její programové prohlášení bude obsahovat sedm základních programových požadavků komunistů. 

Kabinet by měl podle nich například prosadit předpis o obecném referendu, zvyšovat minimální mzdu, zdanit církevní restituce a chránit přírodní bohatství ČR mimo jiné tím, že by vodní zdroje přešly do vlastnictví státu, krajů a obcí, či ochranou těžebních ložisek před „zcizením do zahraničních rukou“.

Hovořilo se však také o tom, že požadují místa v orgánech státních firem. Předseda KSČM Vojtěch Filip to ale odmítá. „Žádné politické nominanty nechceme, chceme skončit nepolitickou politiku, to znamená, že všechny politické strany budou mít právo nominovat, pak ať probíhá výběrové řízení,“ uvedl už dříve. Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše se však v kuloárech hovoří o 70 až 150 místech pro představitele KSČM ve státní správě výměnou za toleranci vlády.

Komunisté sahají po miliardovém vlivu. Přimknou Česko k Rusku skrz státní podniky?

„Jsem rád, že nakonec došlo k tomu rozhodnutí, že komunisté budou tolerovat, zdůrazňuji tolerovat vládu ANO a ČSSD. A byla to opravdu poměrně dlouhá doba jednání a myslím, že všichni do toho investovali poměrně hodně času, energie, aby vznik dobrý program pro lidi této země,“ řekl v České televizi místopředseda ANO Richard Brabec. Dodal, že aktivní podpora vlády, o níž mluvil Filip, je zakotvena v toleranční dohodě. „Tam je to, že by měli aktivně podpořit, tedy hlasovat pro vládu,“ dodal Brabec.

Nyní podle Filipa bude chtít KSČM podepsat s vyjednávacím týmem ANO dohodu o toleranci. Vedení komunistů Filipa vyzvalo, aby do toleranční smlouvy doplnil ještě nějaké body. „Aby bylo procesně zajištěno, že jednotlivé návrhy z těch sedmi priorit budou projednány včas a řádně,“ řekl Filip. Podle požadavků komunistů mají být jejich priority splněny nejpozději šest měsíců před koncem funkčního období Poslanecké sněmovny.

Pro podporu vlády se vyslovilo podle vedení strany 54 členů ústředního výboru, proti bylo 23 z nich a jeden se zdržel. Filip označil diskusi za odpovídající významu situace. „Ti, kteří to usnesení nevyhráli, usnesení respektují. Víte, že pokud komunisté na něco dají slovo, tak platí,“ dodal.

„O osudu vlády A. Babiše rozhodl Ústřední výbor KSČM. K tomu snad ani není potřeba nic dodávat,“ komentoval rozhodnutí KSČM na twitteru předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO) ve středu. Sociální demokraté obsadili pět křesel, zbylá místa získalo ANO. Prezident ale odmítl jmenovat nominanta ČSSD Miroslava Pocheho ministrem zahraničí a pověřil dočasným vedením resortu šéfa ČSSD Jana Hamáčka, který se současně stal ministrem vnitra.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud