Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidl razantně zvýšil mzdy pokladním. Budou přidávat i ostatní řetězce?

Lidl razantně zvýšil mzdy pokladním. Budou přidávat i ostatní řetězce?

Přesčasy, práce o víkendech a nízká mzda – tak vypadá dlouhodobě práce prodavačů. Lidl se rozhodl navýšit svým zaměstnancům mzdy o 25 %, na českém trhu ale stále tvoří spíše výjimku. Průměrná odměna zaměstnanců v tomto německém řetězci stoupla od března na 23 333 korun. Jinde berou pokladní ale prý stále sotva 15 tisíc.

Lidl se kromě zvyšování mezd rozhodl bojovat i s nešvarem regionálně rozdílného odměňování. Zvýšením nástupní mzdy od 1. března totiž srovnává podmínky ve všech krajích na stejnou úroveň. „Srovnání platových podmínek ve všech krajích je naším dlouhodobým cílem. Našim zaměstnancům chceme nabídnout na stejné pozici srovnatelné ohodnocení. Výjimku tvoří pouze Praha a nejbližší okolí z důvodu lokálních podmínek na pracovním trhu,“ uvádí pro INFO.CZ mluvčí Lidlu Zuzana Holá. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele řetězce bude ale rozdíl mezi zaměstnanci v Praze a jinde činit od začátku března už jen necelých 700 korun.

Na krok Lidlu zatím bezprostředně jiný řetězec nereagoval. Zvyšování mezd se totiž zpravidla děje od začátku roku a je tématem, o kterém se diskutuje dlouhodobě při kolektivních vyjednáváních, které většinou startují na podzim. U některých firem každý rok, u jiných jednou za dva roky.  A od ledna ve většině společností výdělky stouply, přestože ne tak moc jako u Lidlu. „Mzdy v obchodních řetězcích v letošním roce obecně vzrostly, zejména v těch, v nichž vyjednává náš odborový svaz. V průměru jde o nejméně 5 %. Například Ahold ale pro letošní rok navýšil mzdy provozních zaměstnanců o 8,5 % s tím, že 5 % šlo do základu a 3,5 % tvoří pohyblivou složku mzdy,“ potvrzuje pro INFO.CZ tisková mluvčí Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Eva Presová.

Zvyšování mezd zvažují i další firmy. Pravděpodobně ale ne jako přímou reakci na Lidl, ale jako součást dlouhodobé politiky vyhodnocování situace na trhu. „Jako každá společnost na českém trhu chceme udržet svou konkurenceschopnost na vysoké úrovni, z tohoto důvodu dochází každoročně k přehodnocení mezd dle různých faktorů, ať je to již zvýšení nominálních mezd, konkurence, vývoj společnosti a další důležité faktory. Přehodnocení mezd probíhá ve spolupráci s odborovými organizacemi,“ uvádí pro INFO.CZ manažer externí komunikace TESCO Václav Koukolíček.

Dle tvrzení Lidlu mají mít od března zaměstnanci nástupní mzdu 24 897 korun. Zkrátka ale nezůstanou podle firmy ani současní prodavači. „Stávající zaměstnanci mají stejné tarify jako nově nastupující, takže tarifní navýšení je stejné. Mzda se tedy odpovídajícím způsobem zvyšuje i stávajícím zaměstnancům,“ doplňuje Holá.

To z řetězce dle dostupných informací činí jednoho z nejštědřejších zaměstnavatelů v sektoru maloobchodu. Průměrná odměna prodavačů a pokladních se totiž pohybuje mnohem níže. „V současné době představuje průměrná mzda provozních zaměstnanců v obchodních řetězcích přibližně 14 500 korun. Náš odborový svaz se samozřejmě bude snažit v rámci kolektivního vyjednávání o její další navyšování. Letos na podzim se začne opět kolektivně vyjednávat o mzdách pro rok 2018,“ doplňuje Presová. Všechny oslovené řetězce odmítly sdělit průměrnou výši mzdy svých zaměstnanců.

Případné zvyšování tedy prodavači a pokladní pocítí případně asi až od příštího roku. Odbory přesto doufají, že postoj Lidlu nezůstane bez odezvy. „Krok Lidlu v oblasti zvyšování mezd určitě roztočí spirálu a ovlivní chování ostatních řetězců ve mzdové oblasti,“ doufá Presová. Od 1. dubna by měli dostat přidáno například i zaměstnanci Billy, a to v průměru o 5 %.

A mzdová politika Lidlu není to jediné, co bude nutit ostatní řetězce, aby své zaměstnance lépe platili. „Pro český trh práce je v posledních měsících charakteristická velmi nízká míra nezaměstnanosti spojená s velkým konkurenčním bojem o kvalitní zaměstnance. Chceme být atraktivní zaměstnavatel a mít ve svých týmech ty nejlepší zaměstnance v oboru, proto jsme mzdy upravovali a navyšovali průběžně. Úpravy jsme provedli v předchozím roce a plánujeme je i v tom stávajícím,“ potvrzuje pro INFO.CZ mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Nezaměstnanost je nyní skutečně na rekordně nízkých hodnotách. Dle dat Českého statistického úřadu se počet lidí bez práce v prvním čtvrtletí roku 2017 pohyboval jen okolo 3,5 %. Zároveň rostla také průměrná mzda, která je nyní na částce 29 320 korun.

Lidl zaujal pozornost médií v lednu, kdy se proti němu strhla na sociálních sítích vlna nevole, když řetězec použil ve svém akčním letáku modela tmavé pleti. Rozezlené výkřiky rasistů ale vzápětí vystřídal příval vzkazů zákazníků, kteří obchodu naopak vyjadřovali podporu. Sama firma se k výtkám postavila čelem. Nespokojeným lidem tehdy vzkázala, že „žijeme v Evropě 21. století, kde spolu žijí různé rasy. A protože Lidl najdete také po celé Evropě, nevidíme rozdíly“. Ke kauze se tehdy vyjádřil například i ministr pro lidská práva Jan Chvojka nebo ministr zemědělství Marián Jurečka. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744