Lidl razantně zvýšil mzdy pokladním. Budou přidávat i ostatní řetězce? | info.cz

Články odjinud

Lidl razantně zvýšil mzdy pokladním. Budou přidávat i ostatní řetězce?

Přesčasy, práce o víkendech a nízká mzda – tak vypadá dlouhodobě práce prodavačů. Lidl se rozhodl navýšit svým zaměstnancům mzdy o 25 %, na českém trhu ale stále tvoří spíše výjimku. Průměrná odměna zaměstnanců v tomto německém řetězci stoupla od března na 23 333 korun. Jinde berou pokladní ale prý stále sotva 15 tisíc.

Lidl se kromě zvyšování mezd rozhodl bojovat i s nešvarem regionálně rozdílného odměňování. Zvýšením nástupní mzdy od 1. března totiž srovnává podmínky ve všech krajích na stejnou úroveň. „Srovnání platových podmínek ve všech krajích je naším dlouhodobým cílem. Našim zaměstnancům chceme nabídnout na stejné pozici srovnatelné ohodnocení. Výjimku tvoří pouze Praha a nejbližší okolí z důvodu lokálních podmínek na pracovním trhu,“ uvádí pro INFO.CZ mluvčí Lidlu Zuzana Holá. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele řetězce bude ale rozdíl mezi zaměstnanci v Praze a jinde činit od začátku března už jen necelých 700 korun.

Na krok Lidlu zatím bezprostředně jiný řetězec nereagoval. Zvyšování mezd se totiž zpravidla děje od začátku roku a je tématem, o kterém se diskutuje dlouhodobě při kolektivních vyjednáváních, které většinou startují na podzim. U některých firem každý rok, u jiných jednou za dva roky.  A od ledna ve většině společností výdělky stouply, přestože ne tak moc jako u Lidlu. „Mzdy v obchodních řetězcích v letošním roce obecně vzrostly, zejména v těch, v nichž vyjednává náš odborový svaz. V průměru jde o nejméně 5 %. Například Ahold ale pro letošní rok navýšil mzdy provozních zaměstnanců o 8,5 % s tím, že 5 % šlo do základu a 3,5 % tvoří pohyblivou složku mzdy,“ potvrzuje pro INFO.CZ tisková mluvčí Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Eva Presová.

Zvyšování mezd zvažují i další firmy. Pravděpodobně ale ne jako přímou reakci na Lidl, ale jako součást dlouhodobé politiky vyhodnocování situace na trhu. „Jako každá společnost na českém trhu chceme udržet svou konkurenceschopnost na vysoké úrovni, z tohoto důvodu dochází každoročně k přehodnocení mezd dle různých faktorů, ať je to již zvýšení nominálních mezd, konkurence, vývoj společnosti a další důležité faktory. Přehodnocení mezd probíhá ve spolupráci s odborovými organizacemi,“ uvádí pro INFO.CZ manažer externí komunikace TESCO Václav Koukolíček.

Dle tvrzení Lidlu mají mít od března zaměstnanci nástupní mzdu 24 897 korun. Zkrátka ale nezůstanou podle firmy ani současní prodavači. „Stávající zaměstnanci mají stejné tarify jako nově nastupující, takže tarifní navýšení je stejné. Mzda se tedy odpovídajícím způsobem zvyšuje i stávajícím zaměstnancům,“ doplňuje Holá.

To z řetězce dle dostupných informací činí jednoho z nejštědřejších zaměstnavatelů v sektoru maloobchodu. Průměrná odměna prodavačů a pokladních se totiž pohybuje mnohem níže. „V současné době představuje průměrná mzda provozních zaměstnanců v obchodních řetězcích přibližně 14 500 korun. Náš odborový svaz se samozřejmě bude snažit v rámci kolektivního vyjednávání o její další navyšování. Letos na podzim se začne opět kolektivně vyjednávat o mzdách pro rok 2018,“ doplňuje Presová. Všechny oslovené řetězce odmítly sdělit průměrnou výši mzdy svých zaměstnanců.

Případné zvyšování tedy prodavači a pokladní pocítí případně asi až od příštího roku. Odbory přesto doufají, že postoj Lidlu nezůstane bez odezvy. „Krok Lidlu v oblasti zvyšování mezd určitě roztočí spirálu a ovlivní chování ostatních řetězců ve mzdové oblasti,“ doufá Presová. Od 1. dubna by měli dostat přidáno například i zaměstnanci Billy, a to v průměru o 5 %.

A mzdová politika Lidlu není to jediné, co bude nutit ostatní řetězce, aby své zaměstnance lépe platili. „Pro český trh práce je v posledních měsících charakteristická velmi nízká míra nezaměstnanosti spojená s velkým konkurenčním bojem o kvalitní zaměstnance. Chceme být atraktivní zaměstnavatel a mít ve svých týmech ty nejlepší zaměstnance v oboru, proto jsme mzdy upravovali a navyšovali průběžně. Úpravy jsme provedli v předchozím roce a plánujeme je i v tom stávajícím,“ potvrzuje pro INFO.CZ mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Nezaměstnanost je nyní skutečně na rekordně nízkých hodnotách. Dle dat Českého statistického úřadu se počet lidí bez práce v prvním čtvrtletí roku 2017 pohyboval jen okolo 3,5 %. Zároveň rostla také průměrná mzda, která je nyní na částce 29 320 korun.

Lidl zaujal pozornost médií v lednu, kdy se proti němu strhla na sociálních sítích vlna nevole, když řetězec použil ve svém akčním letáku modela tmavé pleti. Rozezlené výkřiky rasistů ale vzápětí vystřídal příval vzkazů zákazníků, kteří obchodu naopak vyjadřovali podporu. Sama firma se k výtkám postavila čelem. Nespokojeným lidem tehdy vzkázala, že „žijeme v Evropě 21. století, kde spolu žijí různé rasy. A protože Lidl najdete také po celé Evropě, nevidíme rozdíly“. Ke kauze se tehdy vyjádřil například i ministr pro lidská práva Jan Chvojka nebo ministr zemědělství Marián Jurečka. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud