Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Malá by si v ČSSD jako ministryně ani neškrtla, naznačil Hamáček. A Sobotka? Zmizel z Česka

Malá by si v ČSSD jako ministryně ani neškrtla, naznačil Hamáček. A Sobotka? Zmizel z Česka

Předseda ČSSD Jan Hamáček v rozhovoru pro Blesk Zprávy komentoval aktuální politické dění. Mimo jiné uvedl, že pokud by ministryně spravedlnosti Taťána Malá, která své diplomové práce opsala i s chybami, byla členkou ČSSD, ve vládě by neseděla. Hamáček odpověděl i na dotaz ohledně expremiéra a bývalého předsedy strany Bohuslava Sobotky, po kterém se po jeho odchodu z politiky slehla zem. Podle novopečeného ministra vnitra Sobotka ani není v Česku.

Kontroverze kolem ministryně a jejího studia v posledních dnech zdárně přebily dusno ohledně nejmenování sociálního demokrata Miroslava Pocheho do vlády. Hamáček v rozhovoru pro Blesk Zprávy situaci příliš komentovat nechtěl, řekl ale, že v ČSSD by se Malá na ministerský post za těchto okolností nedostala. „Já bych asi takového člověka do vlády nenominoval,“ dodal s tím, že ale nechce kádrovat cizí kandidáty. Vše je prý odpovědností hnutí ANO.

Hamáček řekl, že chce během léta vyřešit spor o nejmenování Pocheho, proti kterému se na politické scéně vzedmula vlna odporu. Silně ho kritizoval především prezident Miloš Zeman a komunisté, na jejichž hlasech bude vláda závislá ve středu při hlasování o důvěře ve sněmovně. O Pochem má jednat i pondělní grémium ČSSD.

1080p 720p 360p
Profesor Gerloch: Ministryně Malá buď opisování vyvrátí, nebo musí odejít. Jinak zvážím rezignaci

Sobotka? Zmizel

Předseda ČSSD se vyjádřil i k záhadnému osudu svého předchůdce Bohuslava Sobotky, který po odchodu z politiky zcela zmizel z veřejného života. Ani Hamáček s ním od té doby nebyl v kontaktu. „Od toho odchodu jsem s ním nemluvil a jsem přesvědčený, že není v České republice. Mám informace z doslechu, že se nějakou dobu pohyboval v zahraničí. Pokud bude možnost se s ním nějak setkat, tak budu rád,“ řekl na Sobotkovu adresu.

Co Hamáčkovi na vládě připomíná brigády ve škodovce? A jak chce navzdory pracovnímu zápřahu udržet rodinu?

Čtěte víc na Blesk.cz >>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Zoufalec týdne: Piráti. Komentář Petra Holce

Ani topení počítačem nebo neschopnost pozvat elektronicky někoho na poslanecký výslech vám o Pirátech neřekne tolik jako projev jejich šéfa Ivana Bartoše na nedělním pirátském happeningu k internetu, jak jinak. Evropský parlament bude 12. září hlasovat o směrnici k autorskému právu, která má mimo jiné omezit internetové pirátství velkých firem jako Google na účet tradičních médií. A Pirátům se to nelíbí.

Jako správní piráti chtějí pirátství se vším všudy, něco jako v Somálsku. „Připravovaná legislativa a zejména její články 11 a 13 představují skutečnou hrozbu. A já bych skutečně nerad sledoval to, jak příběh George Orwella začíná nabírat reálné obrysy, kdy se historie a realita nebude přepisovat, ale z internetu mohou pod různými záminkami mizet informace, které prostě už nikdy běžný člověk nedohledá a o jejichž existenci nebude ani vědět,” řekl Bartoš na akci.

Fakt? Piráti, samozvaní guruové „digitálu“, se hlásí o státní funkce ohledně e-governmentu, zatímco sami shání odborníky na e-government. Prostě Piráti, i když teď kluci oblékli saka. Nejen Bartoš jako by spal v idylických 90. letech, kdy nás web měl osvobodit od všeho zlého. Pamatujete? Informace zdarma potečou jak voda a svět bude najednou lepší, svobodnější a demokratičtější.

Link

Ještě tehdy neexistoval Facebook, Twitter ani Instagram a málokdo tušil, že z nás právě internet vytáhne to nejhorší. Dejte někomu prostor pustit svou fantazii a uděláte Donalda Trumpa prezidentem. Většina z nás předtím pořád žila v reálném světě a virtuální realita patřila do sci-fi. Internet to ale i s pomocí sociálních sítí, z nichž se mezitím stala spíš antisociální černá díra plná falše a narcisismu, dokázal rychle otočit: ze sci-fi dělá stále sofistikovaněji realitu ohrožující nejen naši příčetnost, ale i demokracii.

Osvobozuje nás od svobody a sám se mění v Orwella. Přiznal si to dokonce už i Facebook, cynický pionýr toho všeho, a začal proto sám sebe radši cenzurovat. Což vám mimochodem o závažnosti problému řekne vše, co jste (ne)chtěli vědět. Evropská směrnice samozřejmě internet neomezuje ani necenzuruje, ostatně i v Bruselu se v pracovní době rádi věnují vlastnímu Facebooku, Twitteru nebo Instagramu.

Například Bartošem zmiňovaný článek 11 má tradiční media chránit před pirátstvím firem typu Google, které na webu zobrazují linky na mediální články a umožňují náhled obsahu. Je to obchodní model á la Somálsko: zadarmo si „vypůjčíme“ váš obsah, za který jste zaplatili, a za to shrábneme většinu peněz z reklamy. A vy si přežívejte, jak chcete.

Link

Evropská směrnice chce proto tradiční vydavatele chránit před tímto pirátstvím aspoň tím, že jim umožní účtovat za odkazy nebo náhledy jejich vlastního obsahu poplatek. Vlastně to není nic moc revolučního – nebo aspoň v nepirátské části světa: směrnice v podstatě jen říká, že za zboží někoho jiného máte zaplatit. Všechno všech totiž nakonec nebylo ani v komunismu, což si ovšem většina kluků z Pirátů nepamatuje.

Korunu všemu ale nasadil pirátský kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib. Ten se zasnil a řekl, že nás právě neregulovaný internet „chrání před autoritativními tendencemi ve společnosti”. A sakra! To nikdy neslyšel o Putinových trollech? Nebo o guruovi falešného strachu jménem Tomio Okamura, který se i díky vlastním webovým fake news teď s Piráty pere o titul třetí nejsilnější politické strany?

Ale dost zoufalství. Piráti a zvlášť jejich šéf Bartoš umí rozdat i naději a optimismus. Třeba když se ho server Novinky.cz zeptal, jestli už jsou Piráti zralí na to vést Prahu, kde si čtyři roky trénují politické pirátství. „Taková otázka mi připadá dost vtipná. Když si vzpomenu, s jakými zkušenostmi do vedení města nastoupila Adriana Krnáčová… I tady v poslaneckém klubu, i v rámci strany máme lidi vzdělané a bystré a méně vzdělané a méně bystré. To je normální. Myslím, že jsme kompetentní. Rozumíme financování města,“ odpověděl Bartoš. A jejda!

-1