Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Malá by si v ČSSD jako ministryně ani neškrtla, naznačil Hamáček. A Sobotka? Zmizel z Česka

Malá by si v ČSSD jako ministryně ani neškrtla, naznačil Hamáček. A Sobotka? Zmizel z Česka

Předseda ČSSD Jan Hamáček v rozhovoru pro Blesk Zprávy komentoval aktuální politické dění. Mimo jiné uvedl, že pokud by ministryně spravedlnosti Taťána Malá, která své diplomové práce opsala i s chybami, byla členkou ČSSD, ve vládě by neseděla. Hamáček odpověděl i na dotaz ohledně expremiéra a bývalého předsedy strany Bohuslava Sobotky, po kterém se po jeho odchodu z politiky slehla zem. Podle novopečeného ministra vnitra Sobotka ani není v Česku.

Kontroverze kolem ministryně a jejího studia v posledních dnech zdárně přebily dusno ohledně nejmenování sociálního demokrata Miroslava Pocheho do vlády. Hamáček v rozhovoru pro Blesk Zprávy situaci příliš komentovat nechtěl, řekl ale, že v ČSSD by se Malá na ministerský post za těchto okolností nedostala. „Já bych asi takového člověka do vlády nenominoval,“ dodal s tím, že ale nechce kádrovat cizí kandidáty. Vše je prý odpovědností hnutí ANO.

Hamáček řekl, že chce během léta vyřešit spor o nejmenování Pocheho, proti kterému se na politické scéně vzedmula vlna odporu. Silně ho kritizoval především prezident Miloš Zeman a komunisté, na jejichž hlasech bude vláda závislá ve středu při hlasování o důvěře ve sněmovně. O Pochem má jednat i pondělní grémium ČSSD.

1080p 720p 360p
Profesor Gerloch: Ministryně Malá buď opisování vyvrátí, nebo musí odejít. Jinak zvážím rezignaci

Sobotka? Zmizel

Předseda ČSSD se vyjádřil i k záhadnému osudu svého předchůdce Bohuslava Sobotky, který po odchodu z politiky zcela zmizel z veřejného života. Ani Hamáček s ním od té doby nebyl v kontaktu. „Od toho odchodu jsem s ním nemluvil a jsem přesvědčený, že není v České republice. Mám informace z doslechu, že se nějakou dobu pohyboval v zahraničí. Pokud bude možnost se s ním nějak setkat, tak budu rád,“ řekl na Sobotkovu adresu.

Co Hamáčkovi na vládě připomíná brigády ve škodovce? A jak chce navzdory pracovnímu zápřahu udržet rodinu?

Čtěte víc na Blesk.cz >>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744