Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministerstvo financí varuje podnikatele. Nemyslete si, že při zavádění EET budete mít dobu hájení

Do startu druhé vlny elektronické evidence tržeb (EET) zbývá deset dnů. Od března vznikne povinnost posílat e-účtenky státu zhruba čtvrt milionu malo- a velkoobchodníků. Prozatím se jich do systému registrovalo zhruba 143 tisíc. Kdo tak neučiní do 1. března, riskuje až půl milionovou pokutu. Náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová pro INFO.cz uvedla, že oproti první vlně EET není v plánu „doba hájení“. 

O autentizační údaje, které umožňují podnikateli přihlášení do systému EET, požádalo dle Schillerové k devatenáctému únoru 143 869 podnikatelů, kteří spadají do druhé vlny EET. Kolika malo- a velkoobchodníků se přesně taková povinnost týká, nemá ministerstvo přesně vyčísleno. Odhaduje se až 250 tisíc.

Srovnávat proces zavádění EET s předchozí fází je dle Schillerové obtížné kvůli rozdílnému počtu zahrnutých lidí. V první fázi se EET týkalo cca 40 tisíc hospodských a hoteliérů. „Ale řekla bych, že to bylo zhruba obdobné,“ říká náměstkyně ministra financí pro daně a cla. Ze zkušenosti z finanční správy navíc může dosvědčit, že řada Čechů nechává vyřizování na poslední chvíli. Finanční správa s větším náporem počítá, dle Schillerové posílila úřední hodiny.

Jaká sorta podnikatelů se ještě nepřihlásila do systému, se dle Schillerové neví. „Až se spustí druhá fáze, budeme to analyzovat. A budeme v první řadě vytipovávat ke kontrolám ty obchodníky, kteří si nepožádali o autentizační údaje,“ objasnila náměstkyně ministra financí pro daně a cla s tím, že oproti první fázi nebudou mít podnikatelé „dobu hájení“. Kontroly začnou bezprostředně po spuštění druhé fáze, podnikatelům hrozí až půl milionové pokuty.

K dalšímu rozšiřování EET dojde příští rok. Od června 2018 se bude týkat všech podnikatelů a živnostníků, vyjma vybraných řemesel a výrobních činností, které se do systému zapojí v červnu téhož roku.

Vláda si od elektronické evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. EET má ale řadu kritiků mezi politiky i živnostníky. Nejčastěji zaznívá argument, že opatření zlikviduje mnoho drobných podnikatelů a „velké ryby“ budou páchat daňové podvody dál.

Komu může EET srazit vaz?

Podle tajemníka Asociace českého tradičního obchodu Jana Hrdiny se očekávají problémy zejména u obchodů ve venkovských obcích do pěti set obyvatel, které mají malé tržby a už nyní bojují o přežití. „Pro mnohé obchodníky představuje zavádění EET poměrně velký finanční náklad, který by mohl být pro mnohé venkovské obchodníky likvidační,“ říká Hrdina.

„Na druhou stranu musím zdůraznit, že zanikání malých venkovských prodejen a vůbec českých obchodů primárně nesouvisí s EET. Problémy jsou daleko širší, souvisí s životem na venkově jako takovým, konkurencí zahraničních řetězců či nekalou konkurencí,“ uvedl tajemník Asociace českého tradičního obchodu, která se soustředí na potřeby domácího maloobchodu a jeho snahy prosadit se v konkurenčním prostředí tuzemského trhu.

Právě od EET si Asociace slibuje narovnání tržního prostředí, které by mohlo pomoci právě českému maloobchodu. „Konečně budou platit pro všechny stejné podmínky,“ doufá Hrdina.

V podobném duchu hovoří i předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. „Vietnamští podnikatelé pracují na EET aktivně už od loňského roku,“ ujišťuje s tím, že většina obchodníků z komunity ve svých obchodech bude elektronickou evidenci tržeb mít. „Tak jako mezi Čechy, i část Vietnamců by nejraději nemělo EET, protože je to pro ně práce navíc. Ale nepaušalizujme,“ zdůraznil Winter v rozhovoru pro INFO.cz.

Demonstrace proti EET

Na pětadvacátého února chystá Asociace podnikatelů a manažerů společně s hnutím Radostné Česko bez EET další demonstraci za svobodné podnikání v Česku, která je zaměřená i proti zrušení elektronické evidence tržeb.

„Kromě toho, že by to mohl být dobrý nástroj pomoci podnikatelům, kdyby byl zaváděn a zpracován ve prospěch podnikatelů, tak všechno ostatní je špatně,“ uvedl pro INFO.cz předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek.

Velké množství lidí, kteří se ještě nepřihlásili do systému EET, Bábek přisuzuje velké nejistotě a špatné orientovanosti, která panuje mezi živnostníky. „Nemyslím si, že je to nějaký spontánní, nebo dokonce organizovaný bojkot, i když jsem se o nějakém bojkotu už dočetl,“ uvedl Bábek.

Předsedu Asociace podnikatelů a manažerů už prý mnozí vyzvali, aby se zasadil o organizaci bojkotu. Dle jeho názoru je to ale špatně. „Protože jediní, kdo na to doplatí, budou bojkotující. Finanční správa po nich půjde – dá jim takové pokuty, že je zlomí. A to jim přece nemůžeme přát,“ říká Bábek. Podnikatelům radí dodržovat zákon a vstoupit do systému.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744