Ministr Pelikán už není poslanec. Složil mandát, uvedla jeho mluvčí | info.cz

Články odjinud

Ministr Pelikán už není poslanec. Složil mandát, uvedla jeho mluvčí

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán pokračuje v avizovaném odchodu z vysoké politiky. Dnes složil poslanecký mandát, jak na twitteru uvedla jeho mluvčí Tereza Schejbalová. Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček podle ní Pelikánovu rezignaci přijal dnes odpoledne. Pelikán byl členem poslaneckého klubu hnutí ANO. Nebude ani v nové vládě, kterou sestavuje Andrej Babiš – v politice končí kvůli názorovému nesouladu se svým domovským hnutím. V poslední době měl rovněž napjaté vztahy s prezidentem Zemanem. 

Pelikán byl ministrem spravedlnosti od března 2015 ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), v níž nahradil svou kolegyni z hnutí Helenu Válkovou. Ve funkci zůstal i v současném prvním kabinetu Andreje Babiše (ANO), který od konce ledna vládne v demisi. Svůj odchod z politiky zdůvodnil Pelikán začátkem dubna mimo jiné názorovým rozchodem s hnutím ANO, jehož členem ale chce zůstat.

Za Pelikána by měla do poslaneckých lavic nastoupit ředitelka neziskové organizace Monika Červíčková, která je první náhradnicí na pražské kandidátce ANO v loňských podzimních volbách. Slib by mohla složit v úvodu schůze dolní komory, která začne za týden.

Pelikán je v tomto volebním období pátým poslancem, který složil mandát. Hned na listopadové ustavující schůzi rezignovali středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), její liberecký kolega Martin Půta (STAN) a bývalý senátor Jiří Hlavatý (za ANO). Koncem března se poslaneckého mandátu vzdal někdejší bývalý premiér a předseda ČSSD Sobotka.

Pelikán už v dubnu uvedl, že o odchodu z politiky uvažoval delší dobu, k rozhodnutí přispěl i jeho verdikt o vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Prezident Miloš Zeman ministra před tím žádal, aby Nikulina vydal do Ruska. "Očekával jsem, že to vyvolá u některých politických subjektů v Česku nepřátelské reakce a nechtěl jsem tím zatěžovat jednání o budoucí vládě," podotkl tehdy Pelikán.

Robert Pelikán svůj odchod z politiky vysvětloval před časem v pořadu Štrunc! autor: INFO.CZ

Jako další důvod uvedl, že jeho stanoviska a názory nejsou vždy v souladu s většinovým stanoviskem ANO. Týká se to podle něj třeba postoje k hnutí SPD Tomia Okamury a nahlížení na lidská práva. Babiš tehdy řekl že Pelikán byl v hnutí ANO zástupcem městských intelektuálů a jeho hlas bude chybět.

Po odchodu z politiky se Pelikán hodlá vrátit do advokacie. Chce také přednášet na právnické fakultě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud