Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ministryně školství Valachová podá demisi. Reaguje tak na kauzu kolem dotací

Ministryně školství Valachová podá demisi. Reaguje tak na kauzu kolem dotací

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová rezignuje k 31. květnu na svou funkci, reaguje tak na kauzu sportovních dotací. Valachová očekává, že premiér Bohuslav Sobotka její demisi přijme. V rozhovoru pro ČT24 řekla, že se tak rozhodla proto, aby nebyla záminkou pro útoky na sociální demokracii.

Valachová ještě odpoledne tvrdila, že zatím odstoupit nechce. Na tiskové konferenci řekla, že chce vyčkat. „Rozhodně chci ubezpečit veřejnost, že se nedržím funkce jako klíště, neutíkám před odpovědností," uvedla. Dodala, že se nyní bude snažit zajistit další financování českého sportu.

Po jejím odstoupení volalo několik politiků i analytik. V pořadu Pavla Štrunce na INFO.CZ to řekl i politolog Jiří Pehe. Právě komentáře z politologického prostředí Valachová uvedla jako jeden z důvodů, proč během dne obrátila.

1080p 720p 480p 240p
Pehe: Sobotka by měl odvolat Valachovou kvůli fotbalové korupci, Zemana by zahnal do kouta

„Nechci být trapnou záminkou Andreji Babišovi v tom, aby se schovával před svými problémy. Ukazoval prstem na ministerstvo pod mým vedením. Nechci svůj kredit poškodit podobnými tahanicemi,“ uvedla pak Valachová v rozhovoru pro ČT24. 

Připomněla přitom zároveň, že se snažila spolupracovat s policií a na ministerském odboru sportu ještě před zveřejněním případu nařídila různá opatření a kontroly.

720p 480p 360p 240p
Valachová v Overtimu o penězích pro český sport: Budu bojovat o 7,5 miliard

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už Valachové poděkoval za její dosavadní práci na twitteru. Poděkoval zároveň za „ její odpovědné rozhodnutí, které je v zájmu slušné politické kultury v naší zemi." Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček řekl, že prezident Miloš Zeman se s odstupující ministryní sejde po návratu z návštěvy Číny.


„Pro mě je ta situace profesně samozřejmě velmi nepříjemná," řekla Valachová. Přiznala, že se jí situace dotkla i lidsky, protože měla blízko k náměstkyni Simoně Kratochvílové, která byla v případu zneužití sportovních dotací obviněna. „Byl to člověk, který opravdu se mnou spolupracoval pracovně tři roky, to znamená opravdu to byl člověk, kterého jsem znala déle," poznamenala.

Poslanci opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie chtějí o dotační aféře mluvit na středeční mimořádné schůzi Sněmovny k nahrávkám, na nichž figuruje předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš. „V souvislosti se skandálem kolem rozdělování dotací na ministerstvu školství požadujeme okamžitou demisi ministryně školství Kateřiny Valachové," stojí v dnešním usnesení předsednictva hnutí. Pro její rezignaci se dnes vyslovil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1