Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Němcová pro INFO.CZ k vydání Babiše: Jeho vojsko odešlo z bojiště a schovalo se

Němcová pro INFO.CZ k vydání Babiše: Jeho vojsko odešlo z bojiště a schovalo se

Poslanci hnutí ANO se dnes postavili za svého šéfa Andreje Babiše a jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka. Sborově se nezúčastnili hlasování. Sám Babiš na půdě sněmovny dnes řekl, že chce být vydán. „Mě to u pana Babiše vůbec nepřekvapuje, protože on mění svá stanoviska podle toho, jak zafouká vítr, co mu jeho marketéři poradí. A oni uznali, že je neúnosné, aby nechtěl být vydán, takže udělal tento manévr, že on je ten statečný, který se vydává. Celé jeho vojsko odešlo z bojiště a někde se schovalo,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ poslankyně a předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS). Hnutí ANO se podle ní po volbách může snažit ještě více ovládnout orgány činné v trestním řízení. „Jak sleduji ministra spravedlnosti, který napadl bez jakýchkoliv důkazů a beztrestně dosavadní průběh předběžného vyšetřování v kauze Čapí hnízdo, tak myslím, že po volbách mají určitě zálusk na to, aby si tyto věci lépe pohlídali než dosud. Pro to žádný důkaz nemám, ale naprosto neakceptovatelná slova od ministra spravedlnosti, pro která by každý jiný ministr spravedlnosti okamžitě letěl a už nikdy by na tu židli nemohl zasednout, mě vedou k takovémuto směru uvažování,“ popsala Němcová.

Co říkáte na to, že poslanci ANO se rozhodli nezúčastnit se hlasování?

Ukazuje to jejich věrohodnost, kdy předstupují před občany a říkají, že nejsou nadlidi, a ve chvíli, kdy mají nést zodpovědnost za své rozhodnutí a ukázat voličům, na které straně stojí, tak se schovali a teď na náměstích mohou říkat cokoliv. Vzdali se toho rozhodnutí, zatímco ve všech ostatních případech vydávání tam byli a nějak se rozhodli, ať už kladně, nebo záporně, to je jejich právo. Ale toto je zvláštní postup. V podstatě to znamená, že se nejen vzdali zodpovědnosti, ale jsou i ochotni krýt všechno, co souvisí s Andrejem Babišem, a nejsou ochotni k němu přistupovat jako k ostatním poslancům, o jejichž vydání jsme rozhodovali.

Překvapilo vás, že poslanci Babiš a Faltýnek dnes řekli, že chtějí být vydaní? Šéf ANO předtím stále opakoval, že se jedná u účelové obvinění krátce před volbami.

Mě to u pana Babiše vůbec nepřekvapuje, protože on mění svá stanoviska podle toho, jak zafouká vítr, co mu jeho marketéři poradí. A oni uznali, že je neúnosné, aby nechtěl být vydán, takže udělal tento manévr, že on je ten statečný, který se vydává. Celé jeho vojsko odešlo z bojiště a někde se schovalo. Je to spíše komedie než co jiného.

Pokud Babiš a Faltýnek obhájí svůj poslanecký mandát ve volbách za pár týdnů, tak o jejich vydání bude sněmovna hlasovat znovu. Rozložení sil pak bude zřejmě jiné. Mohli si poslanci ANO dnešním zdrženlivým jednáním pojistit svůj budoucí postup, kdy by mohli hlasovat proti vydání?

Nějakou taktiku určitě mají. Vědí, že je zcela pravděpodobné to, že přijde ještě druhá žádost po volbách a nechávají si otevřené dveře. Ale to že nedokázali rozhodnout teď a umožnit nyní trestním orgánům, aby konaly to, co konají ve vztahu k obyčejnému občanovi, a Andreje Babiše z toho vyvinili, jim podle mě zapomenuto nebude. Ale potvrdila bych, že nějakou takovou strategii mohou mít, aby mohli zůstat jako ti, kteří tehdy nehlasovali a nyní mohou přijmout jakoukoliv verzi, protože nejsou zašpinění minulostí.

Co říkáte na argument, že hlasování po volbách bude mnohem důležitější než to dnešní?

Myslím, že toto první bylo rozhodující, protože určitě bylo záměrem hnutí ANO, aby k hlasování v tomto období vůbec nedošlo, protože si byli dobře vědomi, že potom už budou mít pravděpodobně tu sílu, aby mohli cokoliv odmítnout. Dokonce budou mít i tu sílu, aby ovládli možná ještě jiným způsobem orgány činné v trestním řízení. Prostě, aby si to zrežírovali, jak potřebují. Zatímco toto první vydání znamená, že šlo o rozhodování bez jejich režie, a je to pro ně nevýhodné. Ať to druhé hlasování dopadne jakkoliv, tak tu vždy bude ještě to první. Není důležitější to druhé.

Co máte konkrétně na mysli tím ovládnutím orgánů činných v trestním řízení?

Jak sleduji ministra spravedlnosti, který napadl bez jakýchkoliv důkazů a beztrestně dosavadní průběh předběžného vyšetřování v kauze Čapí hnízdo, tak myslím, že po volbách mají určitě zálusk na to, aby si tyto věci lépe pohlídali než dosud. Pro to žádný důkaz nemám, ale naprosto neakceptovatelná slova od ministra spravedlnosti, pro která by každý jiný ministr spravedlnosti okamžitě letěl a už nikdy by na tu židli nemohl zasednout, mě vedou k takovémuto směru uvažování.

Překvapilo vás ještě něco jiného během dnešního jednání sněmovny? Bylo velmi dlouhé, trvalo několik hodin.

Já jsem myslela, že to tak bude. Neměla jsem iluze, že to bude krátké jednání. Zažila jsem první debatu o Čapím hnízdě ve sněmovně, a ta byla obdobného typu. Pan Babiš vystoupil, pozurážel všechny, že „všetci kradnú“ a zase mlel dohromady všechno možné. Vzhledem k tomu, že volební kampaň běží naplno, tak jsem věděla, že poslanci ANO toho prostoru využijí, aby dostali do hlav voličů, že to byla zpolitizovaná kauza. O ničem jiném nemluvili. Určitě ji předem napsali, že každý ve svém projevu musí zmínit, že kauza je zpolitizovaná tím, že přichází dva měsíce před volbami. Neměli pro to žádný důkaz. Jim nic nebrání to stále dokola opakovat, protože jak řekl sám vlastník hnutí ANO pan Babiš, stokrát opakovaná lež se stane pravdou. Tak to dnes předváděli.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1