Zeman pro INFO.CZ: Babiše nezachráním. Jaké jsou možné scénáře po vydání šéfa hnutí ANO?

Markéta Žižková

06. 09. 2017 • 20:46

Sněmovna rozhodla a vydala poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (ANO) k trestnímu stíhání. Otázka nyní zní, co bude dál. Scénářů přitom připadá v úvahu hned několik. Třeba ten, že v čele Česka stane trestně stíhaný premiér. Mohou za to blížící se volby, různé možnosti povolební spolupráce i zásah prezidenta do kauzy. Miloš Zeman má podle ústavy možnost nařídit, aby se trestní řízení nezahajovalo, případně bylo-li již zahájeno, aby se v něm nepokračovalo. Podle informací INFO.CZ se ale prezident Babiše takto „zachránit“ nechystá. Jak se tedy může kauza kolem zneužití dotací na stavbu Čapího hnízda dál vyvíjet?

Zachrání Babiše prezident?

V případě, že by stíhání zastavil prezident, jednalo by se o takzvanou abolici. Vzhledem k citlivosti kroku by byla potřeba kontrasignace předsedou vlády. Jak sdělil prezidentův mluvčí pro INFO.CZ, k tomuto kroku se Zeman uchýlit nehodlá. „Nezvažuje, stejně jako milost,“ odpověděl Jiří Ovčáček na dotaz, zda uvažuje o nařízení, aby se trestní řízení nezahajovalo, případně bylo zastaveno.

3324061:article:true:true:true

Babiše i Faltýnka teď čeká s největší pravděpodobností brzké obvinění. „Ve chvíli, kdy jsou vydáni k trestnímu stíhání, tak je nasnadě, že příslušný vyšetřovatel sdělí obvinění. Ve chvíli, kdy je někdo obviněn, má možnost proti tomu podat stížnost ke státnímu zástupci, zda je obvinění důvodné. Stížnost ale nemá žádný odkladný účinek, trestní stíhání probíhá,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ ústavní právník Jan Kysela.

Finišování kampaně z vazby?

V úvahu tak připadá i možnost, že by kampaň před říjnovými volbami do sněmovny Babiš mohl finišovat z vazby. Právně to možné je. Podle Kysely je to ale spíše nepravděpodobné. „Důvody pro uvalení vazby jsou značně restriktivní a zdá se mi, že v tomto případě spíše dány nejsou,“ vysvětluje právník. Využity mohou být ve třech případech. Za prvé pokud existuje nebezpečí skrývání nebo útěku, za druhé když hrozí, že obviněný bude pokračovat v trestné činnosti.

Pak je tu třetí: ovlivňování svědků. „Uvážíme-li, jaká je povaha kauzy a jak dlouho se o ní mluví, tak mám pocit, že má-li být někdo ovlivněný, tak už ovlivněný byl. Takže se mi zdá, že ani tento důvod není dán. Já za sebe považuji vazební stíhání za nepravděpodobné,“ popisuje Kysela. „Pokud nicméně existují nějaké spodní vrstvy případu, které neznáme, tak to může trestní zástupce, potažmo soud vyhodnotit jinak,“ dodává.

Jak dopadne nové hlasování?

Prozatím to ale vypadá, že ani trestní stíhání dvou jeho významných členů by hnutí ANO nemělo připravit o vítězství v blížících se volbách. To přináší další scénář. Pokud Babiš a Faltýnek opravdu obhájí svůj poslanecký mandát, bude o zbavení jejich imunity sněmovna rozhodovat znovu. A pravděpodobně za jiného rozložení sil. Díky možné převaze poslanců ANO a jejich „spojenců“ by se dolní komora mohla rozhodnout dvojici nevydat. Příznačně zní v tomto kontextu věta, kterou Babiš rád opakuje: „O mé budoucnosti rozhodnou voliči“.

Výhled k dalšímu hlasování za několik týdnů může být také důvodem, proč se dnes poslanci ANO během rozpravy ve sněmovně svého šéfa tak odhodlaně zastávali a nakonec se rozhodli nezúčastnit se hlasování. Bylo by přece jen divné, kdyby během krátké doby úplně změnili své rozhodnutí.

Co Babišova rodina?

Babiš a Faltýnek by se tak mohli prozatím stíhání vyhnout. Takovou výsadu by ovšem neměli Babišovi blízcí. V kauze totiž figurují i jeho rodinní příslušníci, a ti se žádné imunitě netěší. „U nich by trestní stíhání pokračovalo. Mají tu smůlu, že nejsou součástí zákonodárného sboru,“ uvádí Kysela. „Pokud by byli shledáni vinnými, tak mohou být odsouzeni, zatímco Babiš a Faltýnek by se díky novému rozhodnutí sněmovny těšili imunitě,“ vysvětluje právník. Stíhání politiků by bylo přerušeno do doby, kdy překážka padne, tedy chvíle, kdy přestanou být poslanci, případně je nějaká příští sněmovna ke stíhání vydá.

Trestně stíhaný premiér?

Ovšem i kdyby sněmovna po volbách Babiše a Faltýnka opět vydala, nemusí to znamenat, že se šéf hnutí ANO vzdá svého snu o premiérském křesle. Právně neexistuje žádné pravidlo, podle něhož by nemohl být premiérem trestně stíhaný člověk. „Je to v zásadě věc posouzení daného člověka, zda nemá pocit, že když je trestně stíhaný, tak je trošku divné, že by byl premiérem. Pak je to věc posouzení prezidenta republiky, zda ten to nepovažuje za problém, a poté také koaličních partnerů a v posledku sněmovny, zda by vládě, v jejímž čele stojí někdo trestně stíhaný, vyslovila důvěru,“ popisuje Kysela pro INFO.CZ.

Babiš už přitom v médiích v posledních dnech odhalil, že chce vyhrát volby a stát se premiérem. A to i v případě, že by ho policie v kauze Čapí hnízdo obvinila.

SDÍLET