Novela má zjednodušit výstavbu. Nic neurychlí a lidem vezme právo spolurozhodovat, varují kritici | info.cz

Články odjinud

Novela má zjednodušit výstavbu. Nic neurychlí a lidem vezme právo spolurozhodovat, varují kritici

Po vleklé několikahodinové debatě Poslanecká sněmovna ve středu schválila novelu stavebního zákona. Vládní návrh ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové z hnutí ANO má zjednodušit schvalovací proces staveb, podle kritiků ale výrazně omezuje účast veřejnosti a zvýhodňuje autorizované inspektory. Norma obsahuje taky ustanovení, které umožní investorům vyhnout se správnímu řízení o výjimce ze zásahu do biotopu chráněného druhu. Pro finální verzi zákona hlasovala téměř kompletní vládní koalice a komunisté. Zástupci ODS a TOP 09 se zdrželi. Proti byli pouze čtyři poslanci: Robin Böhnisch, Jižří Koskuba, Václav Zemek (všichni ČSSD) a Jana Černochová z ODS.

„Novela stavebního zákona tak, jak byla přijata,“ odůvodňuje své odmítavé stanovisko v rozhovoru pro INFO.CZ Václav Zemek, „představuje zásadní omezení účasti veřejnosti ve správních řízeních, která se týkají ochrany přírody. Prakticky jsou úplně vyloučeny všechny spolky a občanská sdružení. „Zdůrazňuje přitom, že paradoxně u velkých liniových staveb, kterými bylo v dolní komoře argumentováno, novela nic neurychlí, neboť podléhají procesu EIA. „Fatální však bude dopad u malých tzv. podlimitních záměrů. Mimo to, že bylo porušeno vládní prohlášení, jedná se návrat do minulého století, kdy jsou omezována práva občanů vyjadřovat se k záměrům, které mohou ovlivnit veřejný zájem,“ říká Zemek.

Podle ministerstva pro místní rozvoj norma nicméně zjednoduší a ulehčí povolování staveb a jejich vznik. „Věřila jsem, že bude novela schválena. Pracovali jsme na ní totiž s mnoha odborníky, aby měla co nejširší praktické dopady. Občanům a firmám tak v mnohém usnadní život, což byl jeden z našich hlavních cílů,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Schválení normy předcházela vcelku emotivní debata. Zákon má totiž dopad na nejširší vrstvy obyvatel. Na plénu sněmovny padaly výroky o nezodpovědných aktivistech, ekoteroristech nebo spolcích, které parazitují na dotacích.

Zatímco Šlechtová tvrdí, že chce zabránit blokacím staveb, ochránci přírody upozorňují, že své odůvodnění úředníci ministerstva nikterak nepodložili. Podle ekologů jdou totiž průtahy v rozhodování na vrub úřadů a nekvalitních podkladů investorů. „Pozměňovací návrhy přitom rozhodování nijak neurychlují – lhůty ponechávají stejné a vylučují jen některé z účastníků řízení. Omezují však informace, které dosud při svém rozhodování úřady využívají, a brání veřejné kontrole, která je nejlepší prevencí proti korupci,“ uvedl Zelený kruh.

Řada návrhů je navíc v rozporu s ústavním právem na zdravé životní prostředí, mezinárodními závazky České republiky i programovým prohlášením Sobotkovy vlády, které jakékoliv omezení účasti veřejnosti na rozhodování výslovně vylučuje. Z těch, které poslanci přijali, lze za nejkontroverznější označit návrh Jaroslava Foldyny z ČSSD, který vylučuje účast občanských spolků v řízeních podle zákonů lesního, o obchodování s ohroženými druhy a o geologických pracích. Lidé tak ztratí možnost ovlivnit to, zda a za jakých podmínek bude pod jejich domy stanoveno průzkumné území pro těžbu břidlicového plynu, uranu nebo pro vyhledávání konečného hlubinného úložiště radioaktivních odpadů.

„Chci omezit vstup a vliv takzvaných různých ekologických spolků a iniciativ. Domnívám se a jsem přesvědčen, že v současné době povolovací procesy v České republice jsou do jisté míry hendikepem pro příchod nových investorů. Nepředvídatelnost toho, co se tady v zemi bude odehrávat v povolovacím procesu, tím myslím stavební řízení, je tak složitá, že ti lidé od nás odcházejí. Je to ale i problém pro domácí investory,“ odůvodnil své návrhy Foldyna.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud