Články odjinud

„Potřebuje si vzpomenout.“ Rodina pečuje o syna v bdělém kómatu, pojišťovna odmítá platit léčbu

1080p720p360p

„Já věřím a ta víra pomáhá. Moc věřím, že to Jeník zvládne,“ tvrdí přesvědčeně matka 37letého Jana Dostála. Její syn je už 13 let po vážné dopravní nehodě ve stavu takzvaného bdělého kómatu. Vnímá a reaguje, dokáže se smát i plakat. Sám se ale nedokáže pohybovat a nedokáže ani promluvit. Jeho rodina přesto věří, že je těsně před probuzením a lékaři jim prý dávají za pravdu. Jeník dělá po specializované rehabilitaci velké pokroky. Jeden pobyt ve zdravotním centru ale stojí rodinu až 200 tisíc korun. A pojišťovna jim je odmítá proplácet. „Vždycky, když se s ním vrátíme z rehabilitačního pobytu, tak u něj vidíme pokroky. Pokaždé ale musíme čekat, až se nám podaří nasbírat peníze, abychom mohli jet znovu,“ potvrzuje sestra nemocného.

Osudový okamžik pro rodinu z Hrušovan u Brna nastal 17. července 2004. Tehdy 24letý Jan se rozhodl využít prázdninového víkendu ke koupání. „Jeník se domluvil s kamarády, že pojedou na Vranovskou přehradu. Večer jsme se pak dívali na zprávy a vidíme, že u Lechovic se stala nehoda. V tu chvíli mi naskočila zimnice. Tak jsem volala druhému bratrovi Markovi, který s nimi taky jel. A on mi řekl, že měli nehodu a že je ve znojemské nemocnici. Nevěděli jsme ale, kde je druhý bratr, tak jsme volali na policii a řekli nám, že ho hospitalizovali v bohunické nemocnici v Brně. Nikdo nás neinformoval, že se jim něco stalo, až díky těm zprávám v televizi jsme se dozvěděli, že měli nehodu,“ popisuje pro INFO.CZ Jeníkova sestra Martina. Teprve v nemocnici se pak dověděli, jak vážné to je.

„Řekli nám, že z kómatu se probudí za měsíc, maximálně za půl roku“

„Jeli jsme hned do Brna, kde jsme ho uviděli a byl to strašný šok. Protože tam ležel na hadičkách, s dýchacím přístrojem a byl bílý jak smrtka. Tehdy nám lékaři řekli, že se z toho kómatu tak za měsíc, maximálně za půl roku probudí,“ vzpomíná sestra. To se ale nestalo. Z ARO ho postupně převezli na neurologii a následně do ivančické nemocnice. „Tam nám moc pomohli, mohli jsme tam u něj být celý den. Ale pak už nás začala tlačit pojišťovna, že už si ho máme vzít domů. Ale my jsme na to nebyli vůbec připravení,“ doplňuje Martina. Protože Jeníka nechtěli umístit do léčebny dlouhodobě nemocných, zařídili pro něj pobyt v hospici v Rajhradě.

„Každé tři měsíce tam dostával horečky, začal mít i proleženiny a pořád nám volali, že umírá, takže jsme pak přijeli, dávali mu zábaly a střídali jsme se tam u něj. Denně jsme tam trávili 11 hodin,“ popisuje sestra. Po roce a půl se rozhodli, že si Jeníka radši vezmou domů. Podstoupili několik školení a letos je to už deset let, co se o něj starají sami. Přestože dle jejich slov začal Jeník dělat pokroky až doma, necítí rodina dostatečnou podporu pojišťovny a státu. „Když byl Jeník v hospici, tak tam za něj pojišťovna platila 30 tisíc za měsíc. Proč to nedají i nám, když se o něj nonstop staráme? Navíc každý rok snižují i příspěvky na pleny a podložky. Dostáváme příspěvek na péči 13 200 korun,“ vysvětluje matka nemocného.

S Jeníkem musí rodina skutečně trávit 24 hodin denně. „Já jsem s Jeníkem celou noc a usínám od pěti ráno do desíti dopoledne. V tu dobu mě u něj vystřídá manžel. V deset pak vstanu, vařím, peru. Cvičíme s ním, krmíme ho, koupeme ho. Jsme s ním 24 hodin denně. Někdy dostane epileptický záchvat, takže ho musíme pořád hlídat. I když spí, jsme u něj. A máme ho na vozíku, nenecháme ho ležet. On nám dokazuje, že tady je a že tady chce být. Kdyby nechtěl a že už zažil několik těžkých zápalů plic a infekcí, tak by to už vzdal,“ popisuje matka denní péči o nemocného.

Jeník začal dělat pokroky až doma. Maminka ho naučila znovu dýchat

Po tom, co si Jeníka vzali domů, s ním začali příbuzní také pravidelně rehabilitovat a cvičit. „My jsme s pořádným cvičením začali až doma. Vždycky, když jsme přišli do nemocnice a mluvili jsme na něj a dotýkali se ho, tak nám lékaři pořád říkali, ať to neděláme, že ho to moc rozrušuje. Já si myslím, že kdybychom ho naopak začali stimulovat ihned, tak bude dnes na tom ještě mnohem líp. Doktoři nám také říkali, že tracheostomii (poznámka: umělé vyvedení průdušnice na povrch těla) bude mít už napořád a vidíte, nemá ji,“ dodává sestra. Znovu dýchat naučila Jeníka doma sama maminka.

Jeník s neteříJeník s neteříautor: Archiv rodiny

„Naučila jsem ho dýchat nosem a vydechovat pusou. Tak jsme to tři měsíce nacvičovali a nikdo nevěřil, že by se po tolika letech v kómatu dokázal nadechnout. Tak jsme ho vzali na zkoušku do nemocnice v Bohunicích, kde mu tracheostomii vyjmuli a nechali si ho na pozorování a zjistili, že to jde,“ vysvětluje matka. Přestože Jeník sám promluvit nedokáže, podle rodiny vnímá a vše prožívá. „On vidí, slyší, reaguje a vnímá. Když je něco vtipného v televizi, tak se spolu smějeme. On je těsně před probuzením, a proto potřebujeme teď co nejvíc jezdit rehabilitovat. Ale kde na to vzít peníze,“ ptá se sestra.

Rehabilitační pobyt stojí 200 tisíc korun. Pojišťovna ho odmítá proplácet, rodina spoléhá na dárce

Podle rodiny na Moravě citelně chybí nějaké rehabilitační zařízení, které by se zaměřovalo na léčbu lidí v kómatu. „My jsme se snažili třeba dostat do Vídně, kde mají centrum pro apaliky (poznámka: apalický syndrom, jinak také bdělé kóma). Tam je běžně zapojují do života, jezdí s nimi tramvají, vaří před nimi. A má to výsledky. Jenže nás by to stálo třeba půl milionu korun na měsíc,“ popisuje Martina.

Neurolog Jeníkovi napsal loni žádanku do sanatoria v Klimkovicích, kde se také zaměřují na léčbu apaliků. Centrum ale odmítlo nemocného přijmout. „Nejdříve nám napsali, že do konce roku mají plno. A poradili nám, že když budeme samoplátci, tak máme větší možnost se tam dostat. Tak se nám letos od obce a kamarádů podařilo vybrat nějaké peníze, ale v Klimkovicích nám řekli, že ho nepřijmou. Tak jsme z toho byli dost znechucení. A vyšlo najevo, že pravděpodobně vadila právě ta Jeníkova tracheostomie, kterou ještě tehdy měl. Mně to ale nedalo a tak jsem do těch Klimkovic napsala, že už tu tracheostomii nemá. A oni mi najednou napsali, že je to bez problému a že ho tedy vezmou. Jenže jsme zjistili, že tam existují různé balíčky procedur a to, co Jeník nejvíc potřebuje, nám pojišťovna stejně nezaplatí,“ vysvětluje sestra.

Rehabilitace v PiešťanechRehabilitace v Piešťanechautor: Archiv rodiny

Zkoušeli se také dostat do rehabilitačního ústavu v Kladrubech. Ani tam ale neuspěli. „Tam nám řekli, že když má tracheostomii, tak že ho nevezmou. Ale že kdybychom si to zaplatili sami, tak že snad ano, ale že mají dlouhou čekací lhůtu. To nás hodně zklamalo, protože mi přijde, že když se něco stane někomu slavnému, tak není problém, aby se v Kladrubech léčil, ale normální člověk se tam nedostane," zlobí se sestra.  

Rozhodli se proto dál jezdit do podobných zařízení do slovenského centra Adeli Piešťany a do Maďarska, kde Jeníka už předtím vzali bez problému i s tracheostomií. Jenže tyto pobyty pojišťovna neproplácí. 14 dnů léčby v takových zařízeních vyjde až na 200 tisíc korun. „V pojišťovně nám řekli, že Piešťany nám neproplatí, protože podobným zařízením v ČR jsou Klimkovice. Jenže tam ho s tou tracheostomií tehdy nevzali. To je ten problém u nás, že to, co pomáhá, pojišťovna neproplácí. On potřebuje cvičit, stimulovat a zabrat, ne někde ležet v bublinkové vaně, což nám nabízeli v Klimkovicích. To je to nejhorší, že tady člověk nic nemůže dělat, všechno si musí sehnat a zaplatit sám,“ popisuje Martina. Na pobyt na Slovensku jim pojišťovna přispívá 15 tisíc korun. Většinu nákladů tak musí pokrýt z darů Jeníkových kamarádů a dárců.

Podle rodiny by pomohlo, kdyby podobné rehabilitační zařízení jako v Piešťanech vzniklo i na Moravě. Mnoho rodin s podobnými nemocnými se totiž dostává těžko na Slovensko, ale i do Čech. Podle Martiny navíc v Česku úplně chybí zařízení, které by se specializovalo na léčbu apalitiků a nabízelo všechnu podpůrnou léčbu v jednom zařízení, tak jak je to právě třeba i ve Vídni.

Jeník začal hýbat rukama i nohama. Dovede se zase smát

„Teď se v Brně otevřelo centrum Sarema, kde cvičí výborný fyzioterapeut pan Michal, kterého známe už z Piešťan, a ten dává tedy Jeníkovi pořádně zabrat. Bylo by dobré, kdyby se tady otevřelo nějaké centrum jako Piešťany, nebo Klimkovice a aby tam bylo i zázemí pro rodinu, která si mezi procedurami potřebuje oddechnout. Aby tam byla rehabilitace, fyzioterapie, logopedie a biofeedback, který také dost pomáhá. Kdo nemá peníze, ten se ale nikam nedostane. Zvlášť, když se musí dojíždět někam daleko. Na Moravě prostě něco takového chybí,“ vysvětluje Martina.

Zatím tak rodina dál plánuje jezdit na Slovensko a do Maďarska, které je prý cenově trochu dostupnější. S příspěvkem na péči 13 200 korun jsou ale odkázaní jen na pomoc dárců. Nikdy ale nelitují, že si Jeníka tehdy vzali z hospice domů, přestože jim to úplně převrátilo život. „Jeník se až doma začal uvolňovat, protože byl předtím dost spastický (poznámka: spasticita je stav zvýšeného svalového napětí, pacienti jsou při něm zkroucení). Začal hýbat rukama a nohama. A jak jsme ho vzali domů, tak se taky začal smát. Má třeba moc rád sprosté vtipy. Taky dovede očima více sledovat, co se kolem děje, někdy i stisknout ruku. Začínáme s ním znovu jako s miminkem. On si teď na vše potřebuje jen vzpomenout,“ vypráví matka.

„Bojujte, nevzdávejte to,“ vzkazuje Jeníkova matka dalším rodinám

Rodina je v kontaktu i s dalšími lidmi, kteří se starají o své nemocné příbuzné v kómatu. Předávají si zkušenosti a také se vzájemně podporují. „Já bych chtěla říct podobným rodinám, aby se nevzdávaly. Nějaká šance vždycky existuje. My si říkáme, že třeba nebude perfektně mluvit a chodit, ale věříme, že se zlepší. A on se posouvá. Sice pomalu, ale jde to,“ dodává Martina.

Začátkem srpna se Jeník vrátil z dalšího pobytu v Adeli Piešťany. Jeho sestra mi emailem poslala krátký vzkaz: „Dnes měl Jeník výstupní prohlídku v Adeli a dělá pokroky. Sám doktor říkal, že ještě nějaký čas a dostane se z toho... Prý za tolik let není možné to, co dokázal a co dokazuje…“

Jan Dostál má u České spořitelny zřízený transparentní účet s číslem 2926061033/0800. Firmy mohou Jeníkovi přispívat také na léčbu v Adeli, a to na slovenský účet s IBAN SK72 1100 0000 0029 4201 1730 a BIC (SWIFT): TATRSKBX (do zprávy pro příjemce je nutné uvést jméno Jan Dostál). Sponzorské dary, poskytnuté na účet Nadace ADELI, si dárci z ČR mohou odečíst ze základu daně. Jeníkova sestra Martina pravidelně aktualizuje stránku na facebooku, kde uveřejňuje Jeníkovy pokroky.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818