Příští týden chce vyslovit vládě nedůvěru už šest stran a 92 opozičních poslanců. Potřeba jich je ale 101 | info.cz

Články odjinud

Příští týden chce vyslovit vládě nedůvěru už šest stran a 92 opozičních poslanců. Potřeba jich je ale 101

Šest opozičních stran, které sdružují celkem 92 poslanců, dnes podalo návrh na vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše (ANO). Podle nich je možné, že se Babiš dopustil maření vyšetřování kauzy farmy Čapí hnízdo, uvedli v souvislosti s případem údajného únosu Babišova syna na Krym. Pro vyslovení nedůvěry jsou potřeba hlasy 101 poslanců. Předseda ODS Petr Fiala vyzval poslance vládních stran a KSČM, aby Babiše nadále nepodporovali.

Babiše zároveň zástupci opozičních stran vyzvali, aby do vyšetření kauzy Čapího hnízda odešel z funkce premiéra.

Na návrhu na vyslovení nedůvěry se shodli představitelé ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kteří se sešli ke zhruba půlhodinovému jednání. Babiš je v kvůli padesátimilionové dotace na farmu obviněn z dotačního podvodu.

Potřebné podpisy pro svolání mimořádné schůze Sněmovny opozice hodlá sebrat do čtvrtka. Následně je předá předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO). Podle Fialy by se mimořádná schůze Sněmovny mohla uskutečnit příští týden.

Opoziční politici si uvědomují, že jejich hlasy pro vyslovení nedůvěry kabinetu nestačí. „Bude potřeba sehnat ještě podporu, viděli jsme u hlasování o důvěře, kdy tváře některých poslanců nebyly šťastné, budeme apelovat na konkrétní poslance i vedení ČSSD," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. „My si nevedeme žádné seznamy rebelů, ale samozřejmě jsou poslanci, kteří dlouhodobě vyjadřují nedůvěru, zdržují se hlasování," řekl.

Text prohlášení ODS, České pirátské strany, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN k aktuální politické situaci. Představitelé stran jej zveřejnili na dnešní tiskové konferenci:

ODS, Česká pirátská strana, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN:

- považují podezření premiéra Andreje Babiše z možného maření policejního vyšetřování kauzy Čapí hnízdo za neakceptovatelné;

- vyzývají Andreje Babiše, aby opustil funkci premiéra do té doby, než dojde k vyšetření kauzy Čapího hnízda. Pouze tak lze zajistit nestranné vyšetřování;

- podávají návrh na vyslovení nedůvěry vládě hnutí ANO, ČSSD a KSČM;

- vyzývají všechny poslance vládních stran, kterým záleží na principech právního státu, aby nadále nepodporovali člověka obviněného z dotačního podvodu a podezřelého z maření vyšetřování na pozici předsedy vlády.

Babiš ustál druhý pokus o „sestřelení“ vlády, poslanci nad ránem podřimovali>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud