Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakovina a poslední měsíce života? Už to neřešte, žádá hradní právník soudce. Zprávu o zdraví Zemana nedodal

Rakovina a poslední měsíce života? Už to neřešte, žádá hradní právník soudce. Zprávu o zdraví Zemana nedodal

Bude to už téměř půl roku, co na sebe statusem na facebooku upoutal pozornost brněnský radní Svatopluk Bartík. Během vrcholící prezidentské kampaně napsal bez konkrétních zdrojů, že prezident Miloš Zeman má rakovinu, odmítá léčbu a zbývají mu měsíce života. Hrad na toto prohlášení reagoval žalobou a žádostí o omluvu a pětimilionové odškodné. Jak teď informuje deník Aktuálně.cz, Zemanovo okolí po několika měsících v tichosti couvá a jeho právník žádá soud, aby projednávání případu zastavil.

Prezidentův právník Marek Nespala se dle Aktuálně.cz v uplynulých dnech obrátil na soudce Radka Malenovského z Městského soudu v Brně a požádal ho, aby projednávání případu přerušil. Advokát to odůvodňuje tím, že Zeman na Bartíka podal i trestní oznámení, kterým se stále zabývá policie.

Hrad chce, aby spor o ochranu osobnosti pokračoval, až vyšetřovatelé svoji práci skončí. „Právě v trestním řízení bude otázka míry zavinění žalovaného předně řešena,“ tvrdí Nespala, podle kterého se bude jednat o „hospodárnější“ postup. Obrat Hradu ale přesto vyvolává závažné otázky – předně opět o Zemanově zdraví.

Advokáti oslovení Aktuálně.cz se žádosti o zastavení procesu diví, civilní řízení na ochranu osobnosti považují za efektivnější a rychlejší než trestní řízení, kdy koná policie. „Je jednodušší v takovém případě dokázat civilněprávní odpovědnost než tu trestněprávní. Protože v trestním řízení musíte dokázat úmysl, tedy vědomou lež,“ řekl pro server advokát Miroslav Krutina. Podle něj by přitom bylo velmi jednoduché dokázat, že Bartík lhal. Stačilo by, aby Zeman doložil lékařskou zprávou svůj stav – a právě tady je největší potíž.

1080p 720p 360p
Zemanovo inaugurační utrpení: Vezli ho 234 metrů, stěhovali plošinou

Hrad totiž navzdory četným výzvám Zemanův stav stále nedoložil. Jeho osobní lékař sice před volbami ujišťoval, že prezident je fit a dokáže dál vykonávat funkci, od té doby už ale uběhl nějaký čas a spekulace o Zemanově kondici mezitím opět zesílily. Mimo jiné kvůli fotografiím pořízeným před časem pro rozhovor pro MF Dnes, na kterých prezident vypadá unaveně, což zdaleka není ojedinělé. Zeman se většinu času zdržuje v Lánech a veřejná vystoupení omezuje na minimum. To, že na některých fotografiích vypadá viditelně sešle, před časem vysvětloval tím, že je to dílem fotografů.

„Za chvíli skončí uzávěrka nominací na Hrad, takže je možno jít ven s pravdou o zdraví Miloše Zemana. Má rakovinu, metastáze na více místech, svoji diagnózu zná už cca 3 týdny, léčbu odmítl, prognóza 3-7 měsíců. Zdroj z pochopitelných důvodů nezveřejňuji. Konec hlášení.“
Listopadový status Svatopluka Bartíka

Žaloba, která na Bartíka mířila, navíc podle Aktuálně.cz měla řadu nedostatků. Soudce jich našel 15 a požádal hradního advokáta o doplnění. Mimo jiné chtěl slyšet, co přesně z uvedených tvrzení nebyla pravda a v čem ona nepravdivost spočívá. Jinými slovy: Hrad by musel Zemanův stav pro soudce upřesnit a doložit, že brněnský radní prezidentovu kondici hrubě zkreslil a vymýšlel si. Soudce zajímalo, jaké následky u Zemana údajná dehonestace vyvolala. Hrad dokumenty zjevně nedoplnil a argumentoval, že to má naopak udělat Bartík.

„Žalobce si asi neuvědomil, že bude muset v civilním řízení dokazovat svoje tvrzení, tedy perfektní zdravotní stav. Je to logické, protože žalovaný nemá přístup do zdravotní dokumentace,“ řekl k tomu pro internetový deník advokát Václav Vlk, podle kterého navíc soudce měl žádost o pozastavení civilního řízení odmítnout. Stejně jako Krutina se Vlk domnívá, že celý případ policii vůbec nemá zaměstnávat a má se řešit právě jen v rovině civilního sporu. „Jednalo se o tak masivní a společensky škodlivý útok, že jsou už naplněny podmínky pro vznik trestněprávní odpovědnosti,“ vysvětlil Nespala, proč Hrad naopak podal i trestní oznámení.

Bartík svůj listopadový status po jeho medializaci smazal a do určité míry se uzavřel před okolím. Věc nechtěl dál komentovat a na aktuální posun zatím obsáhleji nereagoval.

1080p 720p 360p
Kdyby Zeman neexistoval, do politiky bych nešel. Musíme před ním bránit ČT, říká Marek Hilšer

1080p 720p 360p
Zeman byl drzý a násilný, takové vyřizování účtů jsme ještě neviděli, říká historik Navara

1080p 720p 360p
Jakl: Zeman média miluje, a ony milují jeho

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1