Spor o lithium: Komunisté zrušili jednání s ANO, Babiš musí Filipovi vysvětlit kroky svého ministra | info.cz

Články odjinud

Spor o lithium: Komunisté zrušili jednání s ANO, Babiš musí Filipovi vysvětlit kroky svého ministra

Vyjednávání ANO s komunisty ovlivnil spor uvnitř vlády kvůli těžbě lithia, konrétně kvůli způsobu, jak se vypořádat s memorandem o težbě. Místo vyjednávacích týmů ANO a KSČM, jak bylo původně v plánu, se sejdou pouze šéfové stran Vojtěch Filip (KSČM) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Filip bude po Babišovi požadovat postoj k případné těžbě. Šéf komunistů prostuduje středeční usnesení k memorandu před dalšími jednáními o toleranci druhému kabinetu Babiše.

„My se domluvíme nějak s panem předsedou (Babišem) a potom oznámíme výsledek, až já si prostuduju to usnesení vlády,“ řekl Filip. Jednání by se mělo podle mluvčí KSČM uskutečnit odpoledne ve Sněmovně.

V neděli v pořadu Otázky Václava Moravce České televize kritizoval Filip dodatek k memorandu, jak o jeho přípravě po čtvrteční schůzce s těžaři informoval ministr průmyslu Tomáš Hüner (za ANO). Uvedl, že žádný dodatek by k dohodě uzavírán neměl být. Postup vlády označil v neděli za neprůhledný. V té souvislosti konstatoval, že pokud s někým o případné spolupráci bude jednat, tak se nedá podvádět.

„Naštvalo mě nejvíc, že jestliže hlasy ANO, KSČM a SPD v zářijové schůzi jsme schválili, že memorandum je právně nulitní, tak nemůžu k právně nulitnímu dokumentu přijmout dodatek,“ uvedl Filip v neděli.

Kontaminovaná voda i znečištěné ovzduší. Těžba lithia ve světě vzbuzuje obavy autor: INFO.cz

Dodatek nakonec ve středu vláda neschválila a Babiš Hünera kritizoval za špatnou komunikaci. Na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl s odvoláním na usnesení Sněmovny, že memorandum o těžbě lithia je neplatné. Kabinet podle něj dal za úkol Hünerovi dojednat právní nezávaznost dokumentu. Ministr by měl také zaúkolovat státní podnik Diamo, aby provedl průzkum ložiska. „Jednoznačně platí to, k čemu nás zavázala Sněmovna. Ta jasně řekla, že to memorandum je nulitní a že nás žádá, aby průzkum prováděl státní podnik a aby zisk z případné těžby zůstal v českých rukou,“ řekl Babiš.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let chce dobýt 37 milionů tun rudy. Povrchově chce těžit lithium u Cínovce také společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud