Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stadionu v Edenu už je celý Číňanů. Slibují, že investují desítky milionů

Stadionu v Edenu už je celý Číňanů. Slibují, že investují desítky milionů

Čínská společnost CEFC, vlastník fotbalového klubu Slavia Praha, dokončila převzetí fotbalového stadionu v Edenu, uvedly Hospodářské noviny. Firma ani samotný klub dokončení transakce nepotvrdily, nicméně ohlášení novinky se očekává na mimořádné tiskové konferenci, která se uskuteční v pondělí před ligovým zápasem s Hradcem Králové.

„V pondělí od 17:15 mimořádná tisková konference před zápasem na stadionu živě pro všechny. Buďte přitom. Nápověda - 'Tady jsme doma',“ napsal Tvrdík na twitteru.

Čínští majitelé fotbalové Slavie se snaží od dosavadního vlastníka, kterým je akciová společnost Eden Arena, získat stadion již přes rok. V prosinci mluvčí CEFC potvrdil, že je hotová finální dohoda a řeší se závěrečné právní a formální náležitosti.

Očekává se, že do slávistického svatostánku by v příštích několika letech mohly přitéct desítky milionů korun. Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta loni dokonce naznačil, že by se z Edenu mohl stát „Národní stadion“. Hovořil mimo jiné o zvýšení tribun o jedno patro a rozšíření kapacity až na 30 tisíc míst.

Objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem od loňské březnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR klesl o 198 milionů korun na 5,5 miliardy Kč. Celkový počet tuzemských firem s čínským vlastníkem se snížil o 35 na 2101, vyplývá z březnové analýzy, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1