Většina Romů je podle Čunka nepřizpůsobivá. „Pokud by neměli dávky, byly by plné věznice,“ řekl senátor | info.cz

Články odjinud

Většina Romů je podle Čunka nepřizpůsobivá. „Pokud by neměli dávky, byly by plné věznice,“ řekl senátor

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek znovu pronesl ostrá slova na adresu Romů. V rozhovoru pro XTV řekl, že jsou nepřizpůsobiví a nechtějí pracovat. Řešením by podle něj bylo "dospělé léčit prací" a děti "přinutit studovat". 

„Znám pracovité cikány, ale je jich hodně málo. Většina je nepřizpůsobivá," řekl v senátor v pořadu XTV. Podle něj je potřeba, aby za dávky dlouhodobě nezaměstnaní pracovali. Když jich ve Vsetíně prý přijal do takového programu sto, vypadlo jich prý zhruba 6.  V případě, že nepracovali, totiž ztratili nárok na velkou část sociálních dávek.

Připouští, že s dětmi by se mělo pracovat ve škole a školní družině. Romské děti by podle něj potřebovali asistenty, protože doma s nimi nevzdělaní rodiče úkoly psát nedokážou. „Dětem nemá, kdo poradit,“ řekl. „Dokonce i ti, kteří jsou inteligentní, nemají šanci,“ dodal.

Česká společnost Romy prý zkazila tím, že jim dávala peníze a nic po nic nechtěla. Dávky jim ale vzít nechce, způsobilo by to problémy. „Pokud bychom jim dávky nedali, budou plné věznice,“ řekl.

Jiří Čunek si vysloužil nemalou popularitu, když nejprve nechal z chátrajícího pavlačového domu ve Vsetíně vystěhovat na 230 neplatičů romského původu a dalším sedmi rodinám zařídil ubytování mimo Zlínský kraj.

Na adresu Romů pronesl kontroverzní výroky už v minulosti. V Blesku například na dotaz čtenáře, který se ptal, „zda se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", odpověděl: „To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák,“.

K tvrzení, že prý většina Romů zneužívá dávky, pak řekl: „Do vlády jsem vstoupil proto, že se mi podaří tak zkomplikovat sociální systém těm, kteří ho chtějí zneužívat, že nakonec uvidíte těch Romů pracovat hodně."

Čunkovu rétoriku tehdy odsoudili i jeho straníci. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud