Články odjinud

Vláda smetla ze stolu návrh na zrušení memoranda k lithiu, pro bylo jen hnutí ANO

Vláda smetla ze stolu návrh na zrušení memoranda k lithiu, pro bylo jen hnutí ANO

Vláda zamítla návrh hnutí ANO zrušit kritizované memorandum o těžbě lithia, které uzavřel ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou těžařskou firmou. Ministr zahraničí a lídr ČSSD ve sněmovních volbách Lubomír Zaorálek novinářům řekl, že pro zamítnutí dohody hlasovali pouze zástupci ANO. ČSSD tvrdí, že memorandum umožní státu podílet se na zisku z budoucí těžby. Podle kritiků dohody hrozí kvůli ní státu arbitráž. Zaorálek uvedl, že toto riziko naopak plyne z dřívějších povolení vydaných ministerstvem životního prostředí v gesci ANO.

Zaorálek přirovnal postoj ANO k lithiu k procesu, kterým stát přišel o práva na těžbu uhlí. Připomněl, že během jednání o budoucnosti těžební společnosti OKD hnutí ANO vedené Andrejem Babišem prosazovalo privatizaci, zatímco ČSSD usilovala o to, aby se podniku ujala státní společnost Diamo.

Vláda, aby zamezila dalším sporům, přijala podle Zaorálka opatření, která mají posílit práva na těžbu dalších surovin státem.

720p 360p
Kontaminovaná voda i znečištěné ovzduší. Těžba lithia ve světě vzbuzuje obavy

O memorandu, které Havlíček uzavřel před týdnem, bude dnes jednat i Senát. Sporem se bude čtyři dny před volbami zabývat také mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Předseda ANO Andrej Babiš dnes poslal premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, vicepremiérovi za KDU-ČSL Pavlu Bělobrádkovi a Havlíčkovi dopis s otázkami, které zpochybňují postoj ČSSD k tématu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud