Vzal si milionové úvěry, aby na střeše pražských Arkád postavil největší medúzárium v Evropě | info.cz

Články odjinud

Vzal si milionové úvěry, aby na střeše pražských Arkád postavil největší medúzárium v Evropě

Vzal si úvěry u bank za desítky milionů, jen aby si splnil sen a Pražanům ukázal podvodní svět medúz. A právě medúzárium s deseti tisíci expempláři otevřel podnikatel Vojtěch Pluhař v pátek na střeše obchodního domu Arkády Pankrác. 

Na deset tisíc medúz včetně té úplně nejjedovatější – čtyřhranky Fleckerovy – si mohou od pátku prohlédnout návštěvníci pražského nákupního centra Arkády Pankrác. Podnikatel Vojtěch Pluhař totiž na střeše centra vybudoval unikátní medúzárium, které je největší v Evropě a patří i mezi tři největší na světě. Celý projekt Pluhaře vyšel na desítky milionů korun.

„Když jsem v bance řekl, že potřebuji peníze na stavbu největšího evropského medúzária, tak trochu koukali, ale nakonec mi úvěr bez problémů dali. Ještě mě překvapilo, jak jednoduše celá transakce proběhla,“ uvedl během otevření Pluhař, který nyní čeká, jak jeho nápad Pražany osloví. 

Interiéry Světa medúz s impozantními akvárii jsou navrženy tak, aby evokovaly v návštěvníkovi co nejintenzivnější pocit, že se opravdu nachází pod mořskou hladinou. Tomu dopomáhají i 3D projekce s bohatými audiovizuálními efekty, které využívají specifických světelných prvků, které dokážou jednotlivá akvária generovat.

Medúzy jsou jedním z nejstarších živočišných druhů, hlubiny oceánů obývají miliony let. Vyznačují se hypnotizujícím vzhledem, který navíc umocňuje široká škála až fluorescenčních zbarvení, kterými prosvěcují napříč podmořskou temnotou. Medúzy patří do kmene žahavců, jako nezbytný nástroj přežití využívají dlouhých chapadel, kterými vypouštějí jedovaté látky. Medúzy jimi dokážou i zabít – počet lidských obětí se každoročně pohybuje v řádu desítek.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud