Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za Evropu suverénních národů. „Musíme zabránit masové migraci, třeba i zdí,“ řekl Wilders v Praze

Za Evropu suverénních národů. „Musíme zabránit masové migraci, třeba i zdí,“ řekl Wilders v Praze

V Praze se dnes konala konference evropských protiimigračních stran z frakce Evropa národů a svobody (ENF). Vystoupili na ní přední evropští odpůrci migrace Marine Le Penová a Geert Wilders spolu s šéfem hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamurou. Na následné konferenci chtějí politici zveřejnit vize ohledně spolupráce zemí v Evropě jako spolupráci suverénních národů.

Nizozemský politik Geert Wilders na dnešním setkání krajně pravicových politiků v Praze uvedl, že doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. „Je jí třeba zabránit, i kdybychom měli vybudovat nějakou zeď,“ řekl novinářům. 

Předseda nizozemské Strany pro svobodu také s odkazem na blíže nespecifikovanou „vědeckou studii“ varoval před tím, že přísun migrantů zvýší podíl muslimského obyvatelstva v některých evropských státech až na 20 či 30 procent. „Za 30 či 50 let bude Česká republika na severu a na jihu obklopena zeměmi, kde bude 20 procent obyvatel vyznávat muslimskou víru. To je, jako by se ČR stala pásmem Gazy,“ řekl Wilders. Podle něj je třeba uzavřít hranice, aby do Evropy nemohl vstupovat kdokoli.

„Musíme mít dostatečnou kuráž, abychom nelegální imigranty poslali domů,“ uvedl. Ti muslimové, kteří již v Evropě jsou, se podle něj musí deislamizovat. Naše tradice stojí za to, abychom za ně bojovali, jako to dělá SPD, řekl.

Vedle ostrého odmítání přijímání migrantů se Wildersovým projevem prolínala i kritika Evropské unie. Ta se podle něj stává superstátem. Nizozemský politik kritizoval i nedávnou ideu (bývalého předsedy Evropského parlamentu) Martina Schulze o případném budoucím vzniku spojených států evropských. „Ozvalo se plno hlasů proti tomu, ale je hrozné, že vedení EU chce více státnosti a méně svrchovanosti,“ myslí si Wilders.

EU podle francouzské političky Marine Le Penové kráčí proti smyslu dějin. Je to „katastrofální organizace“, je negací kultur ochuzováním rozmanitosti, uvedla. Nová struktura Evropy by podle Le Penové měla být založena na spolupráci svrchovaných států. „Jsme patrioté, obhajujeme svrchovanost,“ zdůraznila.

Místopředseda sněmovny a šéf hnutí SPD, na jehož pozvání přijeli protiimigrační politici do Prahy, ve svém projevu rovněž zkritizoval Evropskou unii. „Jsme přesvědčenými Evropany, Evropa ale nemá být odnárodněný stát řízený byrokraty z Bruselu,“ tvrdí Okamura. Evropu podle něj ohrožuje degradace tradičních hodnot a potlačování vlastenectví. „Ohrožuje nás muslimská kolonizace Evropy,“ prohlásil Okamura.

Lídři strany chtějí na následné konferenci v Praze zveřejnit vize ohledně spolupráce zemí v Evropě jako spolupráci suverénních národů. Jedním z nich by podle Le Penové mohli být i Katalánci, kteří se nedávno vyslovili v referendu pro nezávislost na Španělsku. Zůstal by zachován volný pohyb osob, služeb, zboží a kapitálu, k čemuž není třeba EU.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1