Články odjinud

Základní cíl spolku Milion chvilek pro demokracii? Svrhnout Babiše, říká organizátor protestů

Základní cíl spolku Milion chvilek pro demokracii? Svrhnout Babiše, říká organizátor protestů

Mikuláš Minář je vysokoškolský student, jehož povolební situace dopálila natolik, že se stal jedním ze spoluzakladatelů iniciativy Milion chvilek pro demokracii. Je to právě tato iniciativa, o kterou se minulý týden otřel prezident Zeman, když pravil, že pokud někdo protestuje proti volebním výsledkům, není demokrat. Minář ale Zemanovi oponuje. Podle něj se protestní akce ve více než sto třiceti městech nekonaly proti volebním výsledkům, nýbrž proti svévoli prezidenta a premiéra. Přitom je to právě Andrej Babiš, koho označuje za hrozbu demokratického politického provozu. V obsáhlém rozhovoru také přiznal, že se obává návratu komunistů k moci. Cíl iniciativy je tedy jasný: svrhnout Babiše.

Miloš Zeman se minulý týden nechal slyšet, že kdo demonstruje proti výsledkům voleb, tak není demokrat. Jak byste to okomentoval?

To je samozřejmě pravda.

Takže nejste demokrat?

Ten, kdo demonstruje proti výsledku demokratických voleb, není demokrat. My jsme ale v žádném případě nedemonstrovali proti výsledku voleb. Až budeme stát na náměstích a protestovat proti tomu, že hnutí ANO vyhrálo volby se třiceti procenty, nebo budeme hlásat, že byly volby zmanipulované, anebo že prezidentské volby vlastně vyhrál Jiří Drahoš, tak o nás někdo bude moct říct, že demonstrujeme proti volebním výsledkům.

Proti čemu jste tedy demonstrovali?

Demonstrovali jsme proti svévolnému chování vítězů voleb. To znamená jak proti hnutí ANO, tak proti prezidentu Zemanovi.

V čem spočívá ta svévole jejich postupu?

To se dá snadno ilustrovat na těchto pěti faktech: 1) ANO vyhrálo volby s třiceti procenty. 2) Prezidentské volby vyhrál Miloš Zeman. 3) Premiérem byl už podruhé jmenován trestně stíhaný člověk, který byl veden jako agent StB, je v obrovském střetu zájmů a bez důvěry sněmovny si jako předseda vlády podmaňuje státní aparát. 4) Navíc byl už podruhé pověřen sestavením vlády, přičemž nelze vyloučit, že bude opět neúnosně dlouho vládnout bez důvěry. 5) No, a nakonec, možná tady vznikne vláda s důvěrou, fakticky bude ale záviset na podpoře a hlasech komunistů.

A my jsme nedemonstrovali proti prvním dvěma bodům, tedy proti tomu, že hnutí ANO a Zeman vyhráli volby. Nám vadí, že je tady navzdory všem demokratickým pravidlům jmenován premiérem někdo, kdo je vším, co ztělesňuje, ohrožením demokracie. Protestovali jsme kvůli tomu, aby se tato skutečnost nestala normalitou. Aby se to, že máme trestně stíhaného premiéra s minulostí v StB, který je navíc ve střetu zájmů, nestalo normou. Proti tomu přišli protestovat lidé na náměstí nejen v Praze, ale také ve více než 135 obcích po celé zemi. A to je naprosto legitimní.

Demokracie přece neznamená, že dorazíme jednou za čtyři roky k volbám, a pak držíme hubu, jak nám chvilku po svém zvolení doporučil Miloš Zeman. Že byli politici zvolení, jim přece dává mandát jen k tomu, aby svěřený úřad vykonávali pro blaho země a navíc – jak to stojí ve slibu poslance i prezidenta – že budou konat v zájmu všech občanů. A občané mají povinnost je nejen v tomto ohledu kontrolovat. A to obzvlášť v případě, že porušují základní demokratické pravidla, porušují sliby, se kterými šli do voleb, ohýbají Ústavu a vykládají si ji kreativně.


Co je vlastně vaším cílem?

Našim cílem je, abychom žili ve zdravé demokratické zemi.

A toho chcete docílit skrze demonstrace?

Demonstracemi toho nechceme dosáhnout. Demonstrace považujeme za krajní obranný nástroj. Milion chvilek pro demokracii určitě nemá ambici být nějakým demonstračním spolkem. Naším cílem je podpora a kultivace demokratické kultury, občanské angažovanosti a veřejné diskuse. A myslíme si, že kombinace těchto tří věcí může vést dlouhodobě k tomu, že se tady bude zlepšovat demokratická kultura.

Ale protože se situace po volbách vyvíjela tak negativně, dokonce to vypadalo, že jsou v ohrožení některé demokratické instituce, přistoupili jsme k tomuto krizovému řešení. Tedy ke svolání demonstrací. V danou chvíli se nám demonstrace jevily jako jediná a skoro poslední možnost, jak vyjádřit nespokojenost. A protože pokračuje arogance moci, a nikoli standardní výkon demokratické politiky, nemůžeme a nebudeme k tomu mlčet.

Uměl byste definovat nějaký konkrétní cíl, kterého chcete nyní dosáhnout?

Samozřejmě. Máme velmi jednoduchý konkrétní cíl: aby odstoupil trestně stíhaný agent Stb z pozice premiéra.

To je váš cíl?

Ano, je to jeden z našich cílů. Není to tedy něco, kvůli čemu tady jsme, ale myslíme si, že jedním z našich nejvážnějších současných ohrožení pro demokracii je tento premiér. Proto teď tlačíme na něj. Až tady on nebude, určitě to nebude znamenat, že naše demokracie bude spasena jednou provždy. Těch problémů má naše politika celou řadu, on sám je dokonce možná jen projevem něčeho hlubšího, avšak nyní je to natolik palčivá věc, že řešíme právě ji.

Na rozdíl od prvních demonstrací na té poslední již zazněly projevy. Mezi vystupujícími byli také opoziční politici. Máte v tomto ohledu nějaké mechanismy nebo mantinely, které vymezují, kdo na protestech může vystoupit, a kdo už ne?  

Rozhodně se neštítíme politiky nebo politiků. Víme, že nelze problémy řešit pouze v rámci občanské společnosti. Nevyřeší je také pouze, jak se říká, ulice. Uvědomujeme si, že občanská společnost a politické strany musí nějak spolupracovat. Ostatně cíl našeho spolku je vymezen velmi široce, tedy obrana demokratických principů. V tomto ohledu jsme otevřeni, a také mezi námi jsou lidé různých politických názorů, někteří inklinují k levici, jiní k pravici. To základní, na čem se shodujeme, požadujeme ale také po politicích.

Pokud se tedy v této kritické situaci přihlásí k demokratickým hodnotám a principům, mohou na našich akcích vystoupit. A každá strana, která se k demokracii hlásí, si na našem pódiu své místo zaslouží. Proto jsme také oslovili všech šest demokratických parlamentních stran, jejichž zástupci minulý týden na Václavském náměstí vystoupili. A chtěli jsme, aby na pódiu stáli všichni naráz. Aby to vyznělo tak, že se v tom podstatném shodují. Mělo to být jisté gesto jednoty. A také jsme jim dopředu řekli, že nechceme, aby to zneužili k agitaci pro svou stranu.

Takže pokud tomu dobře rozumím, pozvali jste zástupce ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů, ČSSD a Starostů. Přišli všichni?

Přišli.

I z ČSSD, která vyjednává o vládě?

Přišel senátor, který je proti vstupu strany do vlády. Moc dobře jsme věděli, že je ČSSD ve specifické situaci. Tím spíš si vážíme toho, že někdo z jejich straníků našel odvahu, a na demonstraci vystoupil. Je totiž důležité, aby lidé věděli, že ne každý se chce v ČSSD paktovat s Babišem.

Není to ale tak, že některé tyto tradiční strany nesou primární odpovědnost za naši současnou politickou krizi a za expanzi Babiše, který je jejím produktem? Jinak řečeno, není to tak, že jste zvali na své pódium také zástupce stran, které mají velkou zásluhu na diskreditaci demokratické politiky?

Ano, z části s vámi souhlasím. Jsou za to spoluodpovědné. Zároveň ale platí, že tam právě proto byly. Musí si uvědomit, že to, jak vykonávaly politiku dejme tomu do roku 2013, bylo skutečně neudržitelné. A pokud si chtějí obhájit své místo v politice, musí vylepšit svou důvěryhodnost, musí přijít s nějakou vizí budoucnosti a musí zlepšit svou komunikaci s lidmi. Součástí řešení našeho problému je, že se tyto strany očistí a najdou nové lídry. Jinak Babiše neporazíme. Na tom pódiu to ostatně jasně zaznělo.

Jak dlouho chcete ještě demonstrovat?

Nechci zatím říkat podrobnosti. Chtěli jsme hlavně předtím, než vznikne vláda, dát jasně najevo, že s ní nesouhlasíme. A pokud vznikne a podpoří ji také komunisté, stane se tak i díky nám, abych tak řekl, pod světly reflektorů. Každý ví, že tady poprvé od roku 1989 vzniká vláda, která se bude opírat o KSČM. A nejen v tomto drží Andrej Babiš určité prvenství: bude to navíc první vláda, proti které se demonstrovalo ještě předtím, než vznikla.

A vadí vám spíše Babišův monumentální střet zájmů, anebo ti komunisté

Samozřejmě obojí. Protože jde o spojené nádoby. To, že je Babiš v takovém střetu zájmů, a že je jeho primárním cílem zbavit se trestního stíhání, ho tlačí do pozice jediného kandidáta hnutí ANO na premiéra, což ale není ochoten akceptovat skoro nikdo jiný, než komunisté. Střet zájmů je určitě obrovský Babišův problém. Podle nás jsou ale i komunisté velmi nebezpeční.

Vy si opravdu myslíte, že jsou komunisté dneska něčím nebezpeční?

Myslím, že jsou.


Čím?

Na nedávném sjezdu KSČM se o post předsedy ucházeli dva bývalí agenti StB. Agent s krycím jménem Falmer a agent s krycím jménem Josif. Vyhrál Falmer. Ale pozor, on vyhrál souboj s člověkem, který si zvolil krycí jméno po Stalinovi. Navíc je to člověk, který o sobě prohlašuje, že v srpnu 1968 vítal sovětská osvoboditelská vojska. Samozřejmě reprezentuje určité křídlo v KSČM.

Dobře, ale není to spíše strana neškodných důchodců?

Doteď to snad byla strana neškodných důchodců. Když jim ale Andrej Babiš dává podíl na vládě, vidíme, že chtějí omezovat naši účast v zahraničních misích, vidíme, že chtějí mít své lidi ve vedení státních firem, že zpochybňují důležitost našeho členství západních strukturách jako EU či NATO… Zkrátka by nás rádi táhli více na Východ, do Ruska. A to všechno je jenom začátek. Komunisté si svůj podíl na moci náležitě užijí. Navíc budou v pozici, díky které kdykoli budou potřebovat, můžou Andreje Babiše skřípnout. Bez nich totiž nic neprosadí.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818