Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman chce přihrát dostavbu Dukovan Rusům. Neví, co mluví, oponují politici

Zeman chce přihrát dostavbu Dukovan Rusům. Neví, co mluví, oponují politici

Nevadilo by mi, kdyby stát zadal dostavbu dalších bloků dukovanské jaderné elektrárny bez výběrového řízení Rusům, uvedl Miloš Zeman během své návštěvy dukovanské elektrárny. Tím však na sebe jen spustil pořádnou sprchu břitkých odpovědí politiků.

„Nerozumím tomu, co pan prezident říká. Technicky to ani nelze provést, protože jednak se to dotýká společnosti kótované na burze, a dále se k tomu vztahuje zákon o veřejných zakázkách. Takže podle mého pohledu pan prezident buď neví, o čem hovoří, nebo opět zase pošťuchuje, provokuje, a chce se dostat do médií,“ říká pro server INFO.CZ Alexandra Udženija, první místopředsedkyně ODS.

Prezident Zeman při návštěvě Dukovan uvedl, že by se při stavbě nových bloků Dukovan mohl scénář podobat situaci z Maďarska. „Politická situace je věc krátkodobá a výstavba jaderné elektrárny je věcí dlouhodobou. Osobně bych nebyl vůbec proti tomu, aby se u nás aplikoval podobný model, jako je v Maďarsku s elektrárnou Paks,“ řekl prezident. Maďarská vláda Viktora Orbána přiklepla stavbu této elektrárny bez výběrového řízení ruské společnosti Rosatom.

„Nemyslím si, že to, co říká pan Zeman, je správná cesta. Musí se v tomto případě udělat výběrové řízení, do kterého musí být zanesena podmínka, že užité technologie musí být nejmodernější a nejbezpečnější. Rovněž musí být kritériem pochopitelně i cena,“ nesouhlasí s přidělováním takovýchto typů zakázek bývalý ministr průmyslu a obchodu a nynější poslanec za ČSSD Milan Urban.

Podpoře prezidentovu nápadu se nedostalo ani z hnutí ANO. „S návrhem pana prezidenta nesouhlasím,“ uvedl poslanec hnutí zvolený za Vysočinu Josef Kott.

Zemanův plán naopak podporuje předseda KSČM Vojtěch Filip. „Podle mě je to logické. Když firma postavila první čtyři bloky elektrárny, tak by měla postavit i ten pátý. Nevidím v tom rozpor, naopak mít jednu elektrárnu, kde by byla technologie dvou různých firem mi přijde zvláštní,“ říká pro INFO.CZ Filip.

Výstavba nových bloků elektrárny v Dukovanech se zvažuje z důvodu tenčících se zásob hnědého uhlí a rostoucí spotřeby elektrické energie nejen v České republice, ale i v Evropě. „Momentálně všechny přípravné práce směřují k možnému termínu spuštění prvního nového bloku mezi léty 2030 – 35,“ říká energetická společnost ČEZ. 

Jenže přípravy spuštění nových bloků nabírají zpoždění. „Je třeba připravit podklady a legislativní proces pro další řešení. Hodiny tikají. V hospodářském výboru jsme přijali doporučení, aby byl v této věci přijat speciální zákon, protože další zpoždění v přípravě si už nemůžeme dovolit,“ tvrdí v rozhovoru pro týdeník Respekt ministr financí Ivan Pilný. 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744