Články odjinud

Zeman degraduje sto let republiky na osobní rovinu. My chceme hlubší reflexi, říká Minář

Zeman degraduje sto let republiky na osobní rovinu. My chceme hlubší reflexi, říká Minář

Mikuláš Minář ze spolku Milion chvilek pro demokracii v rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje, proč na neděli se svými přáteli svolal na Václavské náměstí akci ke stému výročí vzniku Československa. Hovořili jsme ale i o tom, jaké aktivity spolek plánuje do budoucna. „Chceme se zaměřit na obecnější problémy, které naší zemi trápí. To ale neznamená, že se i nadále nebudeme věnovat Andreji Babišovi a hrozbám, které ztělesňuje,“ říká.

V neděli pořádáte na Václavském náměstí velkou akci ke stému výročí vzniku Československa. S jakou motivací jste se do toho pustili?

Asi před měsícem a půl jsme si zjišťovali, jaké akce se k výročí, které považujeme za mimořádně důležité, plánují. A došli jsme k závěru, že toho vlastně zase tak moc nebude. Vojenská přehlídka, několik koncertů, dny otevřených dveří. Došlo nám, že tu chybí jakýkoli pokus o hlubší reflexi toho, co se tady za těch sto let stalo. Reflexe nejen minulosti, ale také naší současnosti. A také představa o tom, kam by se současné Česko mělo ubírat.

Sto let je podle našeho názoru skvělá příležitost k bilancování. Nabyli jsme ale silného dojmu, že se o něj nikdo nepokouší. Proto jsme se rozhodli uspořádat velkou veřejnou událost, nikoli akci pro několik stovek pozvaných lidí někde v sále, ale opravdu akci otevřenou každému. A zároveň jsme pojali plán dostat na takovou akci osobnosti, které mají co říct. Které mají co říct k minulosti, současnosti i budoucnosti.

Koho tedy na Václavském náměstí v neděli vystoupí?

Naše pozváni už přijali lidé jako je například Petr Pithart, Šimon Pánek, Jiří Padevět, Michal Stehlík, Tomáš Sedláček, Marek Orko Vácha, anebo Pavel Jungwirth. Tematicky jsme chtěli pokrýt co nejširší spektrum. Aby se tam mluvilo o první republice, o Masarykovi. O tom, jak jsme přišli o demokracii, o komunistické etapě, ale také o polistopadovém období.

Mělo by to být rozděleno do tří bloků: minulost, současnost, budoucnost. Pokud jde o současnost, chceme mluvit o společenské odpovědnosti vědců, reformě vzdělávacího systému. Rádi bychom také, aby zazněl příspěvek na téma chudoby, exekucí a sociálního vyloučení.

Když tak poslouchám ta jména, chybí mi tam levicově orientované osobnosti. Co třeba odboráři?

Odboráře jsme nezvali, to je pravda. Zvali jsme ale několik levicových intelektuálů nebo intelektuálek. Jmenovat mohu Sašu Uhlovou, Apolenu Rychlíkovou nebo Tomáše Tožičku. Bohužel všichni, včetně sociologa Daniela Prokopa, nám odpověděli, že jsou ve stejný den v Jihlavě na festivalu dokumentárních filmů. Tudíž, pokud jde o zmiňované exekuce a sociální vyloučení, aktuálně řešíme, koho oslovit. V každém případě by nás hodně mrzelo, pokud by tam o těchto věcech nikdo nemluvil.

Kdo se bude věnovat výzvám budoucnosti?

Tomáš Sedláček bude mluvit o ekonomických výzvách, kterým budeme čelit v příštích letech, ekolog Jan Piňos pak promluví o ekologických výzvách a Bohumil Kartous o nutnosti reformy vzdělávání. V úplném závěru bude pět nebo šest krátkých příspěvků mladých lidí, kteří vždy v jedné minuté představí svou vizi budoucnosti České republiky. V tomto bloku vystoupí třeba youtuber Kovy, romská exposlankyně Monika Mihaličková, ale i další. Chceme tím ukázat, kdo všechno je součástí naší země.

Ve stejný čas se bude konat slavnostní akce na Pražském hradě. Jak vnímáte selektivní výběr hostů, a jména některých vyznamenaných, která již pronikla do veřejného prostoru?

Co na to říct? Spokojený nejsem ani s jedním z toho, na co se ptáte. Na selektivním výběru hostů mi vadí, že degraduje vyznamenávání lidí na osobní rovinu. Působí to dojmem, jak kdyby Miloš Zeman rozdával vyznamenání pouze přátelům. Zdá se mi, že i takto velké výročí využívá k tomu, aby dal políček kritikům a zlomyslně se na ně ušklíbl. Mezi vyznamenanými jsou sportovci, u těch není co zkazit, chybí tam ale lidé reprezentující masarykovský étos.

Michal David je normalizační hvězdou, jiní jsou zase spojeni s rozličnými dezinformačními weby. Jsem tudíž rád, že ta naše akce může být pomyslnou protiváhou k tomu, co se bude dít na Hradě. Jsem také rád, že tu naši akci organizují přímo občané a že na ní vystoupí respektované osobnosti.

Není to ale přece jenom tak, že i Václav Havel rozdával do značné míry svým kamarádům?

Zčásti to tak asi bude. Samozřejmě se dá pochopit, že prezident vyznamenává lidi, o kterých něco ví. A tudíž je může také osobně znát. Přesto si pořád myslím, že bychom měli bedlivě rozlišovat hodnoty a morální kredit, kterým ti lidé disponují. Měli by být přece jen symbolem něčeho kladného, dobrého. Neměli bychom tak rychle dávat sbohem úctě k pravdě a dalším ctnostem. Pokud prezident vyznamenává lidi, kteří mají prsty v dezinformačních serverech a konspiračních teoriích, stává se tu normálním něco, co by normální být nemělo.

Milion chvilek pro demokracii vzniklo v reakci na expanzi Andreje Babiše. Jaké jsou vaše plány do budoucna?

To je naznačeno třeba pojetím té nedělní akce, která nemá být demonstrací, ale důstojnou oslavou, na které se bude mluvit o hodnotách, jež chceme rozvíjet. My sami sebe totiž nechápeme jako demonstrační spolek, ale jako spolek pro demokracii. A od toho se odvíjí také naše další plány. Chceme se zaměřit na obecnější a složitější problémy, které naší zemi trápí. To ale neznamená, že se i nadále nebudeme věnovat Andreji Babišovi a hrozbám, které ztělesňuje. Ty další tři roky bude ale důležité vyvíjet také nějakou vzdělávací a osvětovou aktivitu.

Chceme co nejširším společenským vrstvám zprostředkovat něco, co bych označil za politickou gramotnost. Aby lidé měli kvalitní informace, aby se orientovali v tom, co se děje, aby chápali souvislosti, aby věděli a chápali, co to vlastně je politika. Jak funguje, kde jsou její limity, jaké jsou její mechanismy. Věříme, že pokud lidé budou vědět, co a proč se děje, budou mnohem spíš mít zájem se angažovat. A vyvíjet aktivitu pro demokracii, protože budou vědět, že na tom záleží. 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818