Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman musí zvolnit, chybí mu odpočinek, varuje prezidentův lékař. Hradní tým mění program

Zeman musí zvolnit, chybí mu odpočinek, varuje prezidentův lékař. Hradní tým mění program

V posledních týdnech nebylo možné si nepovšimnout, že prezident České republiky Miloš Zeman nebyl chvílemi v ideální kondici. Státníci na něj čekali při společném fotografování v Číně, kam dorazil na vozíčku, v Bruselu se části programu raději vůbec nezúčastnil a před objektivy na rozdíl od ostatních státníků chyběl. Že není hlava státu ve formě, potvrzuje i vyjádření jeho lékaře.

Podle internisty Lubomíra Nečase, který je jedním ze tří členů lékařského týmu prezidenta, je na vině Zemanova přepracovanost. Podle jeho mínění je načase, aby hradní tým upravil program nadcházejícího období a Zeman tak měl dostatek času na odpočinek.

„Jeho únava plyne z náročnosti akcí, které má v tuto chvíli jednu za druhou. Chybí mu tam odpočinek,“ řekl Nečas Hospodářským novinám. Podle něj by prezident potřeboval týden či dva volna. „Bohužel, z pracovních důvodů to nelze a v tuto chvíli se skutečně může jevit unavený,“ připustil internista.

Obavy o zdravotní stav má i někdejší šéf Zemanova lékařského týmu a bývalý ministr zdravotnictví Martin Holcát, který byl přítomen čínské cestě prezidenta. „Jsem podstatně mladší a také jsem byl během cesty do Číny utahaný. Jen obecně mohu říci, že nápor by měl být střídán relaxací, což platí pro každého − i pro prezidenta,“ cituje iHNed.cz jeho slova.

1080p 720p 480p 360p 240p
Zeman je na tom hodně špatně, duševně slábne, možná nebude kandidovat, říká diplomat Kolář

Úprav se tak dočkal program hlavy státu, s ohledem na její zdravotní stav. Při nedávné návštěvě Bruselu si prezident nechal ujít projev Donalda Trumpa, nadcházející cesta do Vietnamu se také neobejde bez omezení.

„Vzhledem k tomu, že se tam čeká vysoká teplota a velká vlhkost, snažíme se, aby to všechno bylo pokud možno v jednom místě. Snažíme se, aby pan prezident byl co nejméně zatížen,“ podotkl kancléř Vratislav Mynář, který současně oznámil, že se změny nebudou týkat programu hlavy státu v České republice.

720p 480p 360p 240p
Miloše Zemana v Číně dostihla únava

Špatné zdraví by přitom mohlo Zemanovi zkomplikovat vysněnou obhajobu prezidentského mandátu ve volbách, které se budou konat v březnu následujícího roku. V zahraničí je zvykem, že voliči před hlasováním přihlížejí ke zdravotnímu stavu kandidátů. Jak tomu bude v České republice, se teprve ukáže.

1080p 720p 480p 360p 240p
Prezidentu Zemanovi bych dal i ledvinu, mezi ním a rodinou bych se musel rozhodovat, říká Jiří Ovčáček

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1