Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman musí zvolnit, chybí mu odpočinek, varuje prezidentův lékař. Hradní tým mění program

Zeman musí zvolnit, chybí mu odpočinek, varuje prezidentův lékař. Hradní tým mění program

V posledních týdnech nebylo možné si nepovšimnout, že prezident České republiky Miloš Zeman nebyl chvílemi v ideální kondici. Státníci na něj čekali při společném fotografování v Číně, kam dorazil na vozíčku, v Bruselu se části programu raději vůbec nezúčastnil a před objektivy na rozdíl od ostatních státníků chyběl. Že není hlava státu ve formě, potvrzuje i vyjádření jeho lékaře.

Podle internisty Lubomíra Nečase, který je jedním ze tří členů lékařského týmu prezidenta, je na vině Zemanova přepracovanost. Podle jeho mínění je načase, aby hradní tým upravil program nadcházejícího období a Zeman tak měl dostatek času na odpočinek.

„Jeho únava plyne z náročnosti akcí, které má v tuto chvíli jednu za druhou. Chybí mu tam odpočinek,“ řekl Nečas Hospodářským novinám. Podle něj by prezident potřeboval týden či dva volna. „Bohužel, z pracovních důvodů to nelze a v tuto chvíli se skutečně může jevit unavený,“ připustil internista.

Obavy o zdravotní stav má i někdejší šéf Zemanova lékařského týmu a bývalý ministr zdravotnictví Martin Holcát, který byl přítomen čínské cestě prezidenta. „Jsem podstatně mladší a také jsem byl během cesty do Číny utahaný. Jen obecně mohu říci, že nápor by měl být střídán relaxací, což platí pro každého − i pro prezidenta,“ cituje iHNed.cz jeho slova.

1080p 720p 480p 360p 240p
Zeman je na tom hodně špatně, duševně slábne, možná nebude kandidovat, říká diplomat Kolář

Úprav se tak dočkal program hlavy státu, s ohledem na její zdravotní stav. Při nedávné návštěvě Bruselu si prezident nechal ujít projev Donalda Trumpa, nadcházející cesta do Vietnamu se také neobejde bez omezení.

„Vzhledem k tomu, že se tam čeká vysoká teplota a velká vlhkost, snažíme se, aby to všechno bylo pokud možno v jednom místě. Snažíme se, aby pan prezident byl co nejméně zatížen,“ podotkl kancléř Vratislav Mynář, který současně oznámil, že se změny nebudou týkat programu hlavy státu v České republice.

720p 480p 360p 240p
Miloše Zemana v Číně dostihla únava

Špatné zdraví by přitom mohlo Zemanovi zkomplikovat vysněnou obhajobu prezidentského mandátu ve volbách, které se budou konat v březnu následujícího roku. V zahraničí je zvykem, že voliči před hlasováním přihlížejí ke zdravotnímu stavu kandidátů. Jak tomu bude v České republice, se teprve ukáže.

1080p 720p 480p 360p 240p
Prezidentu Zemanovi bych dal i ledvinu, mezi ním a rodinou bych se musel rozhodovat, říká Jiří Ovčáček

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1