Zeman se znovu vyslovil pro přesun ambasády do Jeruzaléma a opřel se do palestinských předáků | info.cz

Články odjinud

Zeman se znovu vyslovil pro přesun ambasády do Jeruzaléma a opřel se do palestinských předáků

Prezident Miloš Zeman se dnes na galavečeři Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC) opět vyslovil pro přesunutí českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Uvítal, že Česko ve věci už udělalo první krok, když v Jeruzalémě zřídilo honorární konzulát. Zeman v projevu také odmítl tezi, že v Palestině funguje osvobozenecké hnutí, když radikální palestinské hnutí Hamás označil za teroristickou skupinu a stranu Fatah za nedemokratickou.

Zeman oslovil členy AIPAC na slavnostní akci ve Španělském sále Pražského hradu pozdravem šalom, za což sklidil hlasitý potlesk. Opakoval se, když se český prezident vyslovil pro přesun ambasády. Podle něj k tomu bude potřeba několik postupných kroků. "První krok byl realizován, když jsme před týdnem otevřeli honorární konzulát. Během mé návštěvy (Izraele) letos v listopadu plánujeme otevřít Český dům v Jeruzalémě. To bude druhý krok," řekl.

Zeman v desetiminutovém projevu přednášeném anglicky také kritizoval šéfku evropské diplomacie Federiku Mogheriniovou za její návrh, aby Evropská unie odsoudila rozhodnutí Spojených států přesunout ambasádu do Jeruzaléma. Ocenil, že Česko bylo mezi státy, které tento návrh vetovaly.

Zeman také kritizoval snahy o to dosáhnout za každou cenu usmíření mezi Palestinci a Izraelem, přirovnal to k politice appeasementu ve 30. letech 20. století, kdy mezinárodní společenství ustupovalo požadavkům nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Odmítl také tezi, že v Palestině existuje hnutí za osvobození. "Jaké hnutí za osvobození? Dobré nebe! Hamás je teroristická organizace. Hizballáh je teroristická organizace," řekl. Hamás vládne v palestinském pásmu Gazy, Hizballáh působí v Libanonu. Obě hnutí vedou ozbrojené akce proti Izraeli.

Rozhovor s novým honorárním konzulem ČR v Jeruzalémě autor: INFO.CZ

Zeman kritizoval i umírněné palestinské hnutí Fatah, které vládne na Západním břehu Jordánu. "Mám určité pochyby o tom, zda je Fatah demokratickou organizací," řekl.

Zeman za svůj projev sklidil potlesk ve stoje, představitelé AIPAC ho označili za dlouhodobého přítele a spojence Izraele.

Dnešní galavečeře byla v krátké době druhou akcí spojenou s Izraelem, která se konala ve Španělském sále. Na konci dubna se tam uskutečnila oslava 70. výročí vzniku Izraele, na které Zeman také vyzval k přesunutí české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud