Zeman si notoval s velvyslancem USA. King má dveře vždy otevřené, vzkazuje Hrad i Schapirovi | info.cz

Články odjinud

Zeman si notoval s velvyslancem USA. King má dveře vždy otevřené, vzkazuje Hrad i Schapirovi

Prezident Miloš Zemam na Hradě přijal amerického velvyslance Stephena Kinga. Zabývali se ekonomickou spoluprací obou zemí a mluvili také o 100. výročí založení Československa, uvedl po schůzce mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Dodal, že prezident s Kingem vedli přátelský rozhovor a velvyslanec má dveře na Hrad vždy otevřené.

Rozhovor Kinga se Zemanem trval necelou hodinu. Prezident velvyslance přijal ve své pracovně. Mluvčí Ovčáček zveřejnil pouze fotografii ze schůzky se svým komentářem. "Upřímné spojenectví a upřímné přátelství," napsal na facebook.

"Přátelský rozhovor pana prezidenta a amerického velvyslance, který se konal v pracovně na Hradě, byl zaměřen na ekonomickou spolupráci obou zemí, ale také na významné výročí 100 let od vzniku samostatného československého státu, u kterého právě USA stály," sdělil na facebooku Ovčáček.

Tématem mohl být i nákup vojenských vrtulníků za několik miliard korun. Americká firma Bell je jedním z favoritů tendru.

Zeman versus USA

Zeman v poslední době kritizoval USA a jejich spojence za zásah v Sýrii. Amerického prezidenta Donalda Trumpa ale v minulosti chválil. Po jeho zvolení do úřadu amerického prezidenta si spolu telefonovali a Pražský hrad následně zveřejnil, že se v dubnu 2017 setkají v Bílém domě. Schůzka se ale dosud neuskutečnila a na přijetí dosud Zeman čeká marně.

Rozpory mezi Pražským hradem a americkou diplomacií vyvolal také postoj Zemana k vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Zatímco ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) rozhodl o jeho vydání do Spojených států, Zeman podporoval Rusko, které o Nikulina mělo také zájem.

Se Schapirem měl Zeman konflikty

King se Zemanem se poprvé setkali za začátku prosince, když velvyslanec předával prezidentovi své pověřovací listiny. Ve funkci vystřídal Andrewa Schapira, s nímž český prezident neměl dobré vztahy, několikrát se dostali do sporu. 

Poprvé se střetli kvůli tomu, že americký velvyslanec označil za "poněkud prekérní", když se Zeman chystal do Moskvy na vojenskou přehlídku k oslavám výročí konce druhé světové války. Naprostá většina evropských státníků účast odmítla kvůli ruské anexi Krymu a kvůli konfliktu na východě Ukrajiny. Zeman Schapirovi vzkázal, že má zavřené dveře na Hrad, velvyslanec se tam však při oficiálních příležitostech později objevoval. Po dnešní schůzce se tiskový odbor Hradu snaží intenzivně dát najevo, že King je na Hradě naopak velmi vítaný.

Rozhovor s velvyslancem USA v ČR Stevem Kingem autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud