Zeman si za slova o Krymu vyslechl, že je darebák a alkoholik. Nelze ho brát vážně, shodují se experti | info.cz

Články odjinud

Zeman si za slova o Krymu vyslechl, že je darebák a alkoholik. Nelze ho brát vážně, shodují se experti

Ruská anexe Krymu je „fait accompli“, tedy hotová nezvratná věc, a Rusko by anektovaný poloostrov mohlo Ukrajině kompenzovat, ať už finančně nebo prostřednictvím ropy a zemního plynu. Přesně to dnes prezident Miloš Zeman neváhal prohlásit před Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve Štrasburku. Rozhořčená reakce ukrajinských politiků na sebe nenechala dlouho čekat – Zemana označili za „antiHavla“ a navrhli mu, že stejně tak může Vladimiru Putinovi prodat Prahu či Karlovy Vary. Negativní komentáře znějí i z domácí politické scény. Podle odborníků, které redakce INFO.CZ oslovila, prezidentova slova ani nelze brát vážně.

„Lidé jako je Hitler říkali nehoráznosti, ale mysleli je alespoň vážně. Zeman říká jen nehoráznosti,“ komentoval pro INFO.CZ pobuřující slova českého prezidenta ukrajinista z Ústavu pro studium totalitních režimů David Svoboda, podle kterého takový návrh nemůže brát vážně ani sám Zeman. „Neznám z historie jediný případ, kdy by okupace vedla k obchodní smlouvě,“ dodává odborník z ÚSTR.

Podobně to se Zemanovým návrhem na „řešení“ otázky Krymu, který Rusko v roce 2014 anektovalo, vidí i odborník z Katedry ruských a východoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Karel Svoboda.

Kompletní profil Miloše Zemana naleznete zde.>>>

„Takový návrh prostě neprojde, a to ani u Ukrajiny, ani u Ruska. Ukrajina trvá na to, že to je její území a rozhodně ho nebude prodávat, a Rusko tvrdí, že Krym získalo legitimně prostřednictvím referenda, a tedy jakápak kompenzace. Myslím, že takový návrh ani nijak vážně brán nebude,“ řekl pro INFO.CZ.

Kdo Zemanova slova ale na lehkou váhu rozhodně nebere, jsou ukrajinští politici. „Ukrajina nebude prodávat své občany, území, svrchovanost, čest a důstojnost. To se neprodává,“ řekla podle ukrajinské tiskové agentury Unian k projevu českého prezidenta místopředsedkyně ukrajinského parlamentu a šéfka ukrajinské delegace ve Štrasburku Iryne Heraščenková, podle které ve Štrasburku promluvil opak Václava Havla – „antiHavel“. Ukrajinská politička zároveň prohlásila, že je jí líto české delegace, která se podle ní musela cítit trapně kvůli Zemanově bezzásadovosti a nemorálnosti.

Na pobuřující slova Miloše Zemana ostře reagoval také poslanec Oleksij Hončarenko z vládní strany ukrajinského prezidenta Blok Petra Porošenka. Ten na facebooku Zemanovi vzkázal, že může s ruským prezidentem Vladimirem Putinem uzavřít podobně „výhodný“ obchod.

„Jestli lze prodat Krym, tak český prezident může Putinovi prodat Prahu a Karlovy Vary. Putin dá peníze i ropu,“ napsal Hončarenko, podle kterého Zeman zaprodal památku obětí sovětské invaze ze srpna 1968, protože se mu zrovna hodí zapomenout na ruské tanky v českých ulicích – tyto tanky jsou ale nyní v ulicích ukrajinských měst.

Zemanova slova rozezlila i ukrajinského poslance Leonida Emeca, který na facebooku označil českého prezidenta za „darebáka, ničemu a alkoholika“, vybízejícího Evropu k družbě s Ruskem, aniž by se jediným slůvkem zmínil o ruské agresi.

Proruská prohlášení však lze v Zemanových projevech najít často. Evergreenem už se staly jeho žádosti na zrušení sankcí, které byly na Rusko uvaleny právě kvůli anexi Krymu a zapojení Moskvy do konfliktu na východě Ukrajiny. Proti sankcím se přitom postavil i dnes.

„Přijde mi, že prezident Zeman střílí ty svoje bonmoty i v zahraniční politice, kde to je ale vidět trochu víc. A nejsem si jistý, že nám to kromě Ruska v zahraničí získá nějaké kladné body,“ řekl také redakci Karel Svoboda.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud