Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zeman si za slova o Krymu vyslechl, že je darebák a alkoholik. Nelze ho brát vážně, shodují se experti

Zeman si za slova o Krymu vyslechl, že je darebák a alkoholik. Nelze ho brát vážně, shodují se experti

Ruská anexe Krymu je „fait accompli“, tedy hotová nezvratná věc, a Rusko by anektovaný poloostrov mohlo Ukrajině kompenzovat, ať už finančně nebo prostřednictvím ropy a zemního plynu. Přesně to dnes prezident Miloš Zeman neváhal prohlásit před Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve Štrasburku. Rozhořčená reakce ukrajinských politiků na sebe nenechala dlouho čekat – Zemana označili za „antiHavla“ a navrhli mu, že stejně tak může Vladimiru Putinovi prodat Prahu či Karlovy Vary. Negativní komentáře znějí i z domácí politické scény. Podle odborníků, které redakce INFO.CZ oslovila, prezidentova slova ani nelze brát vážně.

„Lidé jako je Hitler říkali nehoráznosti, ale mysleli je alespoň vážně. Zeman říká jen nehoráznosti,“ komentoval pro INFO.CZ pobuřující slova českého prezidenta ukrajinista z Ústavu pro studium totalitních režimů David Svoboda, podle kterého takový návrh nemůže brát vážně ani sám Zeman. „Neznám z historie jediný případ, kdy by okupace vedla k obchodní smlouvě,“ dodává odborník z ÚSTR.

Podobně to se Zemanovým návrhem na „řešení“ otázky Krymu, který Rusko v roce 2014 anektovalo, vidí i odborník z Katedry ruských a východoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Karel Svoboda.

Kompletní profil Miloše Zemana naleznete zde.>>>

„Takový návrh prostě neprojde, a to ani u Ukrajiny, ani u Ruska. Ukrajina trvá na to, že to je její území a rozhodně ho nebude prodávat, a Rusko tvrdí, že Krym získalo legitimně prostřednictvím referenda, a tedy jakápak kompenzace. Myslím, že takový návrh ani nijak vážně brán nebude,“ řekl pro INFO.CZ.

Kdo Zemanova slova ale na lehkou váhu rozhodně nebere, jsou ukrajinští politici. „Ukrajina nebude prodávat své občany, území, svrchovanost, čest a důstojnost. To se neprodává,“ řekla podle ukrajinské tiskové agentury Unian k projevu českého prezidenta místopředsedkyně ukrajinského parlamentu a šéfka ukrajinské delegace ve Štrasburku Iryne Heraščenková, podle které ve Štrasburku promluvil opak Václava Havla – „antiHavel“. Ukrajinská politička zároveň prohlásila, že je jí líto české delegace, která se podle ní musela cítit trapně kvůli Zemanově bezzásadovosti a nemorálnosti.

Na pobuřující slova Miloše Zemana ostře reagoval také poslanec Oleksij Hončarenko z vládní strany ukrajinského prezidenta Blok Petra Porošenka. Ten na facebooku Zemanovi vzkázal, že může s ruským prezidentem Vladimirem Putinem uzavřít podobně „výhodný“ obchod.

„Jestli lze prodat Krym, tak český prezident může Putinovi prodat Prahu a Karlovy Vary. Putin dá peníze i ropu,“ napsal Hončarenko, podle kterého Zeman zaprodal památku obětí sovětské invaze ze srpna 1968, protože se mu zrovna hodí zapomenout na ruské tanky v českých ulicích – tyto tanky jsou ale nyní v ulicích ukrajinských měst.

Zemanova slova rozezlila i ukrajinského poslance Leonida Emeca, který na facebooku označil českého prezidenta za „darebáka, ničemu a alkoholika“, vybízejícího Evropu k družbě s Ruskem, aniž by se jediným slůvkem zmínil o ruské agresi.

Proruská prohlášení však lze v Zemanových projevech najít často. Evergreenem už se staly jeho žádosti na zrušení sankcí, které byly na Rusko uvaleny právě kvůli anexi Krymu a zapojení Moskvy do konfliktu na východě Ukrajiny. Proti sankcím se přitom postavil i dnes.

„Přijde mi, že prezident Zeman střílí ty svoje bonmoty i v zahraniční politice, kde to je ale vidět trochu víc. A nejsem si jistý, že nám to kromě Ruska v zahraničí získá nějaké kladné body,“ řekl také redakci Karel Svoboda.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744