Zeman vyzval Čechy k odvaze a poděkoval Číně za pomoc, kritizoval herce i novináře | info.cz

Články odjinud

Zeman vyzval Čechy k odvaze a poděkoval Číně za pomoc, kritizoval herce i novináře

Prezident Miloš Zeman v projevu na televizi Prima vyzval Čechy k odvaze v době krize způsobené koronavirem. Lidé ale podle něj nemají epidemii zlehčovat. Zeman podrobil kritice zejména herce a novináře a naopak  poděkoval Číně za pomoc se získáním zdravotnického materiálu. 

„Chtěl bych poděkovat Čínské lidové republice, která nám jako jediná země pomohla v dodávce těchto prostředků. Poslali jsme sedm letadel Travel Service do Číny. Pokud jsem správně informován, první dodávka testovacích přípravků již dorazila do České republiky a k dispozici je i velkokapacitní letadlo Ruslan, které tuto pomoc bude zajišťovat v budoucnosti,“ vyzdvihl prezident.

Zeman také ocenil pomoc dobrovolníků a aktivitu obyvatel, která ke zvládnutí krize pomáhá. „Nesmírně vítám spontánní aktivity dobrovolníků, kteří se sdružují, aby pomohli svým spoluobčanům, ať už jde o pomoc důchodcům nebo rodinám s dětmi, které nemá kdo hlídat, případně pomoc mediků v nemocnicích a podobně. Dokonce i herci, z nichž někteří si stěžovali, že nemají kšefty, by udělali lépe, kdyby například navštívili domovy důchodců a přinesli tam trochu radosti,“ uvedl prezident.

Zeman v projevu zaútočil na principála Divadla Na Jezerce Jana Hrušínského. Ten si před několika dny postěžoval, že se vláda snaží herce zničit, když zakázala provoz divadel. Za svoje slova se ale později omluvil. 

„Chtěl bych vás proto vyzvat, abyste se vyhnuli dvěma extrémům. Ten první spočívá v tom, že tuto epidemii budete zlehčovat. Například jakýsi divadelní principál zcela nedávno prohlásil, že koronavirus je jenom lehká chřipka, a kritizoval opatření vlády. Ten druhý extrém pak spočívá v tom, že propadnete panice a strachu. Už minule jsem říkal, že strach nás oslabuje, a chtěl bych vás proto vyzvat k odvaze,“ řekl prezident.

Zeman také zkritizoval novináře a vyzval opozici k tomu, aby „pomáhala, nebo mlčela“. „Pokud jde o naši opozici, chtěl bych připomenout, že v době, kdy jsem byl předsedou opoziční strany, a byla zde ekonomická krize, řekl jsem, že když teče do lodi voda, musí všichni k pumpám. Chtěl bych rovněž naši opozici vyzvat k tomu, aby podporovala opatření vlády, a pokud toho není schopna, tak aby alespoň po dobu karantény mlčela,“ uvedl prezident.

Celý projev prezidenta Zemana si můžete pustit >>ZDE<<

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud