Roušky, ibalgin a běhání v době koronaviru? Doporučení se různí podle toho, komu nasloucháte

HalfPageAd-1

Vojtěch Kristen

19. 03. 2020 • 18:55

Jako by samotná epidemie koronaviru nestačila, úřady a vlády zasažených zemí vydávají rozporuplná doporučení, jak jednat. Není výjimkou, že zatímco jeden úřad určité opatření doporučuje, jiný proti němu varuje. 

Mobile-rectangle-3

Nevhodný ibuprofen?

Ke zmatkům dochází například při užívání léku ibuprofen (a jeho generik), který má údajně zhoršovat průběh nemoci COVID-19. Jako první s informací přišlo francouzské ministerstvo zdravotnictví (původní informace vyšla ve vědeckém časopisu), k němuž se přidala i Světová zdravotnická organizace (WHO). Ta ještě v úvodu týdne doporučovala, aby se pacienti léku vyhýbali, a pokud možno jej nahradili paralenem.

WHO sice včera otočila a na svém twitterovém účtu uvedla, že se již proti užívání ibuprofenu nestaví, jenže do té doby byla její doporučení v konfliktu například s tvrzením českých lékárníků. Česká lékárnická komora totiž v neděli na sociálních sítích oznámila, že ibuprofen a podobné léky (například nurofen či ibalgin) průběh nemoci COVID-19 nezhoršují. Státní úřad pro kontrolu léků (SÚKL) nakonec ve středu oznámil, že „použití ibuprofenu v souladu s příbalovou informací představuje pro pacienta účinnou a bezpečnou léčbu horečky a bolesti.“ I v případě nemoci COVID-19.

Roušky ano či ne?

Rozdílný přístup jednotlivých států panuje i u nošení roušek. Patrné je to na příkladech České republiky a Polska. Zatímco v Česku je nošení roušek nebo podobných ochranných prostředků na veřejnosti nařízené vládou, naši severní sousedé takové opatření nejen nemají, ale ještě od užívání roušek zdravé lidi odrazují. 

Proč tedy česká vláda nařídila roušky nosit? Roušky a podobné ochranné prostředky nechrání svého nositele před okolím, ale fungují naopak: chrání okolí před tím, kdo je nosí. To je obzvlášť důležité v případě, že nakažený o své nemoci vzhledem k až 14denní inkubační době koronaviru neví. Běžná rouška sice nemá šanci zachytit viry, umí ale zachytit kapénky, které viry přenášejí na ostatní, a snižuje tedy riziko šíření nákazy. 

Proč polské ministerstvo zdravotnictví či americké CDC nošení roušek zdravými lidmi nedoporučují? Jejich hlavní argument je, že roušky jsou celosvětově nedostatkové zboží a jejich zbytečné užívání zdravými lidmi bez příznaků znamená, že se nedostanou k těm potřebným – k nemocným lidem.

Sportem ku zdraví?

Přístup se v jednotlivých státech, jež vyhlásily karantény, se liší i směrem k oblíbeným venkovním sportům, jako je běhání či cyklistika. Zatímco například v Česku jsou tyto aktivity tolerované, pokud je provozují jednotlivci či lidé žijící v jedné domácnosti, například Španělsko je zakázalo úplně

Argumentace z Pyrenejského poloostrova přitom dává logiku. Španělští lékaři tvrdí, že lidé by měli minimalizovat i jen hypotetické odčerpávání kapacit zdravotnictví, které je potřebuje využívat na boj s koronavirem. V případě nehody cyklisty tak každá sanitka, ošetřující lékař či lůžko v nemocnici znamená, že jsou tyto zdroje vyblokovány a na osoby nakažené koronavirem se potenciálně nedostane. Riziko navíc stoupá v případě, že by zraněný sportovec byl i nevědomě nakažený koronavirem a nakazil jím i zdravotníky.

SDÍLET

Billboard-bottom-1