Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanova „zatraceně noční doba“ 7:00. Pracujeme později, ale Sobotkovy plány jsme znali, přiznal Mynář

Zemanova „zatraceně noční doba“ 7:00. Pracujeme později, ale Sobotkovy plány jsme znali, přiznal Mynář

Prezidentovo okolí vědělo, že premiér Bohuslav Sobotka nepůjde 4. května na Hrad s demisí vlády, přesto přichystalo sál a předsedu vlády postavilo do situace, že demisi podává. V Interview ČT24 to přiznal Zemanův kancléř Vratislav Mynář. Setkání vrcholných politiků skončilo nechvalně známým střetem, kdy se prezident k šéfovi vlády choval, jako by právě ve funkci skončil, ukazoval mu holí a nakonec se k němu otočil zády a odešel z místnosti. Mynář postup hlavy státu hájí, Hrad si podle něj nemá nechat nic diktovat.

Setkání ze začátku května rychle vstoupilo do dějin české politiky. Podobně nedůstojnou scénu Pražský hrad prakticky nepamatuje. Sobotka sice před schůzkou avizoval, že hodlá podat demisi vlády, později ale ustoupil a veřejně deklaroval, že chce se Zemanem jen konzultovat situaci a říct si o termín, kdy s důležitým dokumentem na Hrad skutečně zamíří.

Prezidentův tým se bránil, že ho Úřad vlády o této skutečnosti neinformoval, hradní kancléř Vratislav Mynář ale v České televizi přiznal, že o tom, co se chystá, se vědělo s dostatečným předstihem. „Měli jsme v dopoledních hodinách informaci, že pan premiér pravděpodobně nepřinese ten den tu demisi, že to chce prokonzultovat s panem prezidentem a že se s ním bude domlouvat na termínu,“ řekl. Pronesl ale i řečnickou otázku, zda mají na Hradě „poslouchat, že už to neplatí a že si mají nechat diktovat, jak má vypadat ceremoniál“?

720p 480p 360p 240p
Setkání Miloše Zemana a Bohuslava Sobotky, kde se pohádali.

Zeman při svém vystoupení 4. května mimo jiné uvedl, že sedmá hodina ráno, kdy Úřad vlády informoval o posledních plánech premiéra, je „zatraceně noční doba“, kdy se nejedná. Mynář k tomu v televizi dodal, že osobně vstává o půl osmé a že na Hradě se prostě pracuje později. „Je to individuální, všichni zaměstnanci Kanceláře prezidenta republiky chodí na osmou hodinu nejpozději, pan prezident chodí později. Na druhou stranu my nekončíme ve čtyři nebo v pět, ale končíme v šest až osm,“ nastínil, jak to na Hradě chodí.

Setkání Sobotky se Zemanem nakonec bylo doslova pohromou. „Vy to nazýváte scénkou, já to nazývám ceremoniálem demise vlády,“ odvětil ale Mynář na otázku moderátorky – nehledě na fakt, že ten den nikdo žádnou demisi nepodával. Mynář řekl, že stále nemá pochybnosti o postupu Hradu.

Zemanovo chování kancléř hájil a označil ho za státnické. Připomněl, že se prezident sešel s klíčovými politiky a navrhl i „libereckou schůzku“, kde nastínil možná řešení krize. Skutečnost, že setkání na severu Čech oznámil, když Sobotka sedal do letadla na dlouhodobě plánovanou zahraniční cestu, za problém nepovažuje. „Neděláme žádné naschvály, Pražský hrad není ten, kdo by dělal nějaké naschvály. Není v povinnostech prezidenta zkoumat, zda má premiér služební cestu,“ uvedl Mynář.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744