Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemanova „zatraceně noční doba“ 7:00. Pracujeme později, ale Sobotkovy plány jsme znali, přiznal Mynář

Zemanova „zatraceně noční doba“ 7:00. Pracujeme později, ale Sobotkovy plány jsme znali, přiznal Mynář

Prezidentovo okolí vědělo, že premiér Bohuslav Sobotka nepůjde 4. května na Hrad s demisí vlády, přesto přichystalo sál a předsedu vlády postavilo do situace, že demisi podává. V Interview ČT24 to přiznal Zemanův kancléř Vratislav Mynář. Setkání vrcholných politiků skončilo nechvalně známým střetem, kdy se prezident k šéfovi vlády choval, jako by právě ve funkci skončil, ukazoval mu holí a nakonec se k němu otočil zády a odešel z místnosti. Mynář postup hlavy státu hájí, Hrad si podle něj nemá nechat nic diktovat.

Setkání ze začátku května rychle vstoupilo do dějin české politiky. Podobně nedůstojnou scénu Pražský hrad prakticky nepamatuje. Sobotka sice před schůzkou avizoval, že hodlá podat demisi vlády, později ale ustoupil a veřejně deklaroval, že chce se Zemanem jen konzultovat situaci a říct si o termín, kdy s důležitým dokumentem na Hrad skutečně zamíří.

Prezidentův tým se bránil, že ho Úřad vlády o této skutečnosti neinformoval, hradní kancléř Vratislav Mynář ale v České televizi přiznal, že o tom, co se chystá, se vědělo s dostatečným předstihem. „Měli jsme v dopoledních hodinách informaci, že pan premiér pravděpodobně nepřinese ten den tu demisi, že to chce prokonzultovat s panem prezidentem a že se s ním bude domlouvat na termínu,“ řekl. Pronesl ale i řečnickou otázku, zda mají na Hradě „poslouchat, že už to neplatí a že si mají nechat diktovat, jak má vypadat ceremoniál“?

720p 480p 360p 240p
Setkání Miloše Zemana a Bohuslava Sobotky, kde se pohádali.

Zeman při svém vystoupení 4. května mimo jiné uvedl, že sedmá hodina ráno, kdy Úřad vlády informoval o posledních plánech premiéra, je „zatraceně noční doba“, kdy se nejedná. Mynář k tomu v televizi dodal, že osobně vstává o půl osmé a že na Hradě se prostě pracuje později. „Je to individuální, všichni zaměstnanci Kanceláře prezidenta republiky chodí na osmou hodinu nejpozději, pan prezident chodí později. Na druhou stranu my nekončíme ve čtyři nebo v pět, ale končíme v šest až osm,“ nastínil, jak to na Hradě chodí.

Setkání Sobotky se Zemanem nakonec bylo doslova pohromou. „Vy to nazýváte scénkou, já to nazývám ceremoniálem demise vlády,“ odvětil ale Mynář na otázku moderátorky – nehledě na fakt, že ten den nikdo žádnou demisi nepodával. Mynář řekl, že stále nemá pochybnosti o postupu Hradu.

Zemanovo chování kancléř hájil a označil ho za státnické. Připomněl, že se prezident sešel s klíčovými politiky a navrhl i „libereckou schůzku“, kde nastínil možná řešení krize. Skutečnost, že setkání na severu Čech oznámil, když Sobotka sedal do letadla na dlouhodobě plánovanou zahraniční cestu, za problém nepovažuje. „Neděláme žádné naschvály, Pražský hrad není ten, kdo by dělal nějaké naschvály. Není v povinnostech prezidenta zkoumat, zda má premiér služební cestu,“ uvedl Mynář.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek