Články odjinud

Zemanovo úkolování BIS dělí Česko. Překročil pravomoci, nebo jde o politické tanečky opozice?

Zemanovo úkolování BIS dělí Česko. Překročil pravomoci, nebo jde o politické tanečky opozice?

Českem hýbe pondělní rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana pověřit Bezpečnostní informační službu, aby zjistila, zda se na území Česka nevyvíjel nebo neskladoval nervový plyn novičok. Kontroverzní krok přišel ve stejný den, kdy víc než 20 zemí včetně Česka v reakci na použití této nervové látky v Británii ohlásilo vyhoštění desítek ruských diplomatů a nedeklarovaných zpravodajců. Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák ani bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor nevidí na pověření BIS nic dramatického, úkolem však podle nich měla být pověřena spíš vojenská rozvědka. Šándor pro INFO.CZ zároveň upozorňuje na to, že Zeman musí tajné služby úkolovat jen s vědomím vlády a zprávu o pověření BIS Hrad neměl vůbec pouštět do světa. Randák zase ostrou kritiku Zemana ze strany opozice označuje za „politické tanečky“ a vnitropolitický boj.

S nařčením, že by nervový plyn novičok, kterým byl začátkem března použit k vraždě bývalého ruského špiona Sergeje Skripala, mohl pocházet z České republiky, Rusko přišlo minulý víkend. Jako lživou zprávu to okamžitě odmítl ministr zahraničí Martin Stropnický i ministryně obrany Karla Šlechtová a přidal se k nim i premiér v demisi Andrej Babiš. Za „nesmyslné a absurdní“ označil tvrzení Moskvy i samotný Hrad – alespoň prostřednictvím twitterového účtu mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Je dobře, že z naší země v reakci na spekulace zaznívá jednotné odsuzující stanovisko,“ napsal v sobotu 17. března Ovčáček.

Víc než týden po ruském nařčení se Miloš Zeman rozhodl, že pověří Bezpečnostní informační službu, aby „zjistila, zda se na území České republiky nevyvíjel nebo neskladoval nervový plyn novičok, ať už v průmyslových nebo vědeckotechnických zařízeních“. Rozhodnutí, které bylo oznámeno téměř ve stejnou dobu, kdy bylo ohlášeno i vyhoštění tří zaměstnanců ruského diplomatického zastoupení v Česku, vyvolalo mezi opozicí a některými odborníky velké znepokojení.

„Jestli kompetentní ministr řekl, že nervový plyn nepochází z naší země, ale prezident přesto pověří BIS vyšetřováním, čímž ministrovo prohlášení rozporuje, pohybuje se na hranici vlastizrady. Senát by měl jednat,“ komentoval Zemanův krok na sociálních sítích předseda opozičního hnutí STAN Petr Gazdík a rozhodně nebyl sám.

„Míra zrádcovské servility prezidenta ČR vůči cizí mocnosti překročila všechny meze. Vláda ČR by měla uložit BIS zpracovat analýzu, jak velkým bezpečnostním rizikem je ruská rezidentura na Pražském hradě. A na základě té zprávy konat,“ napsal na twitteru Miroslav Kalousek z TOP 09. Ostré výroky zaznívají také z úst předsedy ODS Petra Fialy a celé řady odborníků, kteří mimo jiné upozorňují na to, že k úkolování tajných služeb Zeman musí mít souhlas vlády. „Prezident nemůže BIS nic ukládat bez souhlasu vlády, který zjevně neměl. Může tedy BIS úkolovat každý?“ ptá se na twitteru politolog Jiří Pehe.

S touto kritikou souhlasí i bezpečnostní poradce a bývalý šéf Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor, který ale úkol samotný nepovažuje za žádné drama. „Každý úkol ve vztahu pana prezidenta k tajným službám musí projít vládou, protože zákon 153 z roku 1994 říká, že prezident může úkolovat tajné služby s vědomím vlády. Jinými slovy vláda spolupřejímá odpovědnost za tento úkol, který pan prezident vydal. Já na tom úkolu ale nevidím až tak nic dramatického, kromě toho, že se to nemělo jakkoliv medializovat – mělo to zůstat v režimu tajné a neměl se o tom nikdo dozvědět,“ říká pro INFO.CZ Šándor.

„Co je vám do toho? Prezident má svaté právo úkolovat BIS. Nemusí k tomu dát souhlas vláda, rozhodnutí prezidenta se dává vládě na vědomí.“
Miloš Zeman ohledně úkolování BIS v rozhovoru pro Blesk.cz

Podle bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka je však Zemanův úkol pro BIS v pořádku a prezident tím žádná pravidla neporušil. „Vím, že to tady plno lidí odsuzuje a já prezidenta Zemana také nijak zvlášť nemusím, ale tady podle mého názoru nepřekročil své pravomoci. Jediné co vím, je, že Rusko obvinilo Českou republiku, že má prsty v tom, že se tu novičok skladoval nebo dokonce vyráběl a že látka, která otrávila člověka ve Velké Británii, mohla pocházet z České republiky. Můj názor je ten, že by Česká republika měla udělat vše pro to, aby toto nařčení – protože to nic jiného než nařčení není – vyvrátila,“ vysvětluje pro INFO.CZ s tím, že do hlavy prezidenta nevidí, a neví proto, s jakou motivací úkol zadal – zda kvůli vřelým vztahům k Moskvě, nebo protože chce ruské nařčení vyvrátit. „Ale nevidím na tom nic špatného. Musíme využít všechny prostředky k tomu, aby se to obvinění vyvrátilo,“ dodává Randák.

Ostrá reakce opozičních politiků na konto Zemanova úkolování BIS, z nichž někteří volají také po podání žaloby na prezidenta pro velezradu, je podle Randáka přehnaná. „K prezidentovi Zemanovi mám milion výhrad, ale to co, se kolem toho strhlo, to jsou politické tanečky všech možných lidí, kterým se to teď hodí do krámu, zrovna toto rozhodnutí prezidenta Zemana se mi ale nezdá od věci. Naopak se mi zdá ubohé to vnitropoliticky zneužívat,“ říká pro INFO.CZ Randák a dodává: „Prezident má ze zákona nárok bezpečnostní informační službu nebo jakoukoliv tajnou službu zaúkolovat. I kdyby ten úkol byl nesmyslný, pořád je to prezident a tajná služba je státní orgán nelišící se od jiných státních orgánů a má povinnost v rámci zadání úkolu konat.“

Ať už byla Zemanova motivace jakákoliv, úkolování BIS přišlo až devátý den po tom, co ruské ministerstvo zahraničí označilo Česko a čtyři další státy za nejpravděpodobnější původce smrtící nervové látky. Mezitím se evropští lídři na summitu v Bruselu shodli, že není jiné vysvětlení, než že za útokem na Skripala stojí Rusko, a 22 zemí také přikročilo k vyhoštění ruských diplomatů.

„Já si myslím, že ty věci šly poměrně rychle. Určitě tam sehrál roli summit Evropské unie, jehož důsledkem bylo, že se přes 20 zemí rozhodlo vyhostit ruské diplomaty. Pokud ode mě chcete slyšet, že tento úkol mohl zaznít už před týdnem, tak ano – mohl a dnes už o tom mohli prezident a vláda minimálně něco z oficiálních zdrojů armády České republiky vědět,“ domnívá se Šándor.

Novičok má řešit spíš vojenská služba

Zatímco v otázce, zda měl a mohl prezident BIS úkolovat, se oslovení bezpečnostní experti neshodnou, společně souhlasí, že měl Zeman k pátrání po novičoku využít spíš vojenské zpravodajství. „Osobně bych otázku na novičok a jeho minulost směřoval na armádní chemiky, protože to je podle mě instituce, která by měla vědět, jak to v minulosti s takovými látkami bylo, případně na kontrarozvědnou část vojenského zpravodajství. To si myslím, že by v této poloze mělo mnohem větší smysl. Úkol jsem ale četl asi tak, že by BIS měla hledat mimo oficiální struktury cokoliv, co by mohlo mít s novičokem společného,“ vysvětluje Šándor.

Podobně to vidí také Randák. „Myslím si, že by to patřilo spíš do kompetence vojenské služby, než BIS, ale to je rozhodnutí pana prezidenta. A myslím si, že pokud BIS nebo jiná tajná služba dojde v rámci šetření k závěru, že tady ta látka nebyla vyráběna ani skladována, tudíž nemůže ten konkrétní jed použitý ve Velké Británii pocházet z České republiky, tak je to pro Česko jenom dobře. Protože osočení ze strany Rusů je nemyslitelné,“ tvrdí Randák s tím, že se Moskva jen snaží svalit vinu na druhé.

I když není důvod cokoli předpokládat, je nutné si položit i otázku, co by se dělo, pokud by BIS došla k závěru, že se novičok v Česku skutečně nacházel. V takovém případě by se dostalo do velkých problémů, míní Randák. „Už bychom byli součástí celé mašinérie a nikdy bychom nevyvrátili podezření, že nemáme tyto věci pod kontrolou, že ten jed skutečně nemohl pocházet od nás a že to tu třeba nikdo neukradl a nevyvezl,“ říká bezpečnostní expert.

Andor Šándor však poukazuje na to, že výroba novičoku není žádný problém. „Vzorec novičoku není zase tak utajovaná věc – ten se zná a jeho výroba není příliš nákladná. Komplikovaná věc je samozřejmě umět tu binární látku spojit tak, aby se daný člověk nestal zároveň obětí. Nechci jakýmkoliv tvrzením říct, že ta věc opravdu pochází z České republiky, ze znalosti věcí, které mám a ty nejsou kdovíjak hluboké, ale opravňují mě k tvrzení, že vyrobit novičok dnes, v roce 2018, pro zkušené chemiky zřejmě není velký problém,“ upozorňuje Šándor.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818