Zpíval proti mocichtivým papalášům, teď od nich bere metály. Nohavicu kritizuje i komunista Dolejš | info.cz

Články odjinud

Zpíval proti mocichtivým papalášům, teď od nich bere metály. Nohavicu kritizuje i komunista Dolejš

Písničkář Jaromír Nohavica čelí kritice, že převzal ocenění z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina. Dokonce i komunistický poslanec Jiří Dolejš to nepřímo považuje za zradu jeho „nekonformní“ tvorby. „Často mířila proti těm mocichtivým papalášům nahoře. A tomu zrovna neodpovídá brát si nyní metály od vrchnosti, od různých báťůšků a generalismů,“ napsal Dolejš redakci Blesk Zpráv.

„Je to problém docela osobní a subjektivní. Nekonformní písničkáři, kteří byli současně poetickými folkaři, na těch jsem před rokem 89 vyrůstal. A Nohavicova tvorba mířila často proti těm mocichtivým papalášům nahoře – včetně té převzaté tvorby (Okudžava, Vysockij i Boris Vian a podobně),“ napsal Jiří Dolejš, aby pokračoval: „A tomu zrovna neodpovídá brát si nyní metály od vrchnosti, od různých báťůšků a generalismů, proti kterým se jeho vzory stavěly.“

Bývalý místopředseda komunistů tak reagoval na Nohavicovu cestu do Kremlu, kde v neděli převzal Puškinovu medaili. Ta je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, literatuře či jiných oborech umění. Ostravský písničkář v děkovné řeči pronesené v ruštině zazpíval část písně Bulata Okudžavy. Právě jeho písně sám přezpíval.

Komunista Dolejš negativně vnímá také Nohavicovu orientaci směrem k SPD a jeho podporu Tomia Okamury. „Zarazilo mě, když se staví vstřícně ke xenofobním populistům obchodujícím v politice se strachem,“ uvedl poslanec. Dodal, že Nohavicovy vztahy k StB řešit nechce, „protože o tom stejně nevíme, jak to vše bylo“. „Zpíval tehdy: Oni to na mě vědí, ti co nahoře sedí. A my to brali,“ řekl Dolejš.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud