Atmosféra v EU houstne. Podaří se Merkelové přivést Maďarsko a Polsko k rozumu?

KOMENTÁŘ KARLA BARTÁKA | Nejvyšší politikové drtivé většiny členských zemí Evropské unie se ve čtvrtek ani nenamáhali polemizovat s premiéry Maďarska, Polska a také nově Slovinska, kteří si postavili hlavu, že budou blokovat budoucí financování Evropské unie, protože nechtějí, aby příjmy ze společného rozpočtu byly podmíněny dodržováním vlády práva u nich doma. Debata na toto téma byla na online summitu tudíž jenom krátká – jako by odrážela většinovou frustraci a podráždění z této dodatečné překážky v době, kdy mají Evropané sužovaní druhou vlnou pandemie koronaviru starostí nad hlavu.

Viktor Orbán, Tadeusz Morawiecki a Janez Janša nemají dnes v Evropské radě moc přátel. Ačkoli se ohánějí evropskými smlouvami a právními argumenty, vnímají ostatní jejich postoje vesměs jako neochotu pěstovat a chránit kontrolní mechanismy vlastní každé fungující demokracii, jako jsou svobodná média, silná občanská společnost či nezávislá justice. A považují za arogantní očekávat, že jim to projde a že jim unie nakonec nabídne nějaký kompromis, který jim umožní utrácet společné peníze a zároveň u sebe doma oklešťovat svobodu a demokracii.

Za všechny citujme slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka, podle něhož je právní stát základem Evropské unie. „Je to to, co nás spojuje. Evropská unie je na prvním místě unií práva,“ komentoval nastalou situaci s tím, že nevidí racionální argument, proč by podmínka dodržování práva pro čerpání dotací měla vadit. „Nevnímám to jako něco, co nás z Bruselu zatěžuje, ale naopak jako něco, co nám pomáhá v domácí agendě.“ Tolik za Visegrád, v této věci chvályhodně nejednotný, když už chybí vyjádření českých politiků, kteří mlčí jako ryby. Pokud jde o západní politiky, velmi jednotné v kritice Budapešti a Varšavy, tak aspoň poetické vyjádření nizozemského premiéra Marka Rutteho: „EU nefunguje tak, že si típnete svůj korona doutník, dáte si doušek a pak čekáte, až vám ostatní naházejí pečené holuby do huby.“

„Noc dlouhých dluhů“: ODS přišla o pověst rozpočtově zodpovědné strany. Proč ji teď vlastně volit?

sinfin.digital