Jsme opravdu euroskeptici? Nový průzkum boří zažité představy o vztahu Čechů k EU

S poměrně překvapivým výsledkem pro Českou republiku skončil aktuální průzkum evropského veřejného mínění Eurobarometr. I když jsou Češi obecně považování za velké euroskeptiky, žádný jiný národ si podle tohoto průzkumu neváží solidarity mezi zeměmi sedmadvacítky tak jako obyvatelé Česka. Solidarita a dobré vztahy mají pro Čechy údajně ještě větší cenu než ekonomický přínos unie.

Tento závěr výzkumu Eurobarometr přichází v době, kdy se v souvislosti s hlasováním o nedůvěře vládě politici v parlamentu přeli o to, kdo bude více hájit české zájmy. Premiér Babiš mimo jiné obvinil Piráty, že chtějí „zaprodat“ Česko multikulturalismu a přebujelé evropské integraci. „Já říkám hlasitě a nahlas, vážení spoluobčané, my v Česku nechceme žádný multikulturní ekofanatický pirátostán. Nechceme! My nechceme sdílet naše auta! My nechceme sdílet naše byty! My nechceme sdílet naši zemi! My nechceme, aby naši zemi řídil Evropský parlament. Nějací zelení fanatici, se kterými se Piráti spojili,“ uvedl Babiš.

Zjevně tak chtěl oslovit voliče, kteří se obávají, aby se Česko nemuselo příliš podřizovat většinové vůli EU, a to například v otázce uprchlíků či ekologie. Tato otázka je v Česku (alespoň podle chování politiků) obzvlášť citlivá. Premiér Babiš také ve svém projevu nezapomněl zdůraznit, že to byl právě on, kdo společně se „svým přítelem“, maďarským premiérem Viktorem Orbánem dokázal zabránit plánu na přerozdělování migrantů v rámci takzvaných uprchlických kvót.

Jenže pokud by někdo vycházel striktně ze závěrů aktuálního Eurobarometru, musel by nutně dojít k závěru, že premiérův projev míří proti většinové vůli českých voličů. 

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co vidí Češi jako největší přínos EU?
  • Jaký stereotyp o vztahu Čechů k unii vyvrací nejnovější Eurobarometr?
  • A proč to podle politologa Jana Bureše není žádné překvapení?
sinfin.digital