Napětí kolem očkování roste. „Jaro bude těžké,“ připustila šéfka Evropské komise

„Jaro bude těžké,“ připustila v pátek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ne, že bychom to nevěděli, ale v kontextu napětí kolem očkování proti koronaviru, a na pozadí zhoršující se nákazy ve většině zemí EU, znamenal tento výrok návrat do reality. A realita je taková, že komise sice nakoupí dostatek vakcín pro všechny obyvatele zemí EU, ale potrvá přinejmenším do léta, než se podaří naočkovat všechny zájemce.

Dobrou zprávou tedy je, že komise u šesti farmaceutických firem učinila pevné zakázky na 2,3 miliardy očkovacích dávek, včetně dodatečných 300 milionů objednaných koncem minulého týdne od výrobce Pfizer/BioNTEch, což je dvojnásobek původní objednávky. Horší zprávou pak je, že tyto vakcíny budou vyráběny jen postupně a že jejich doprava a skladování budou při povinné teplotě mínus 70 stupňů dál složité. A tou nejhorší se jeví v tuto chvíli nepřipravenost členských států, které jen pomalu a komplikovaně rozbíhají očkovací kampaně. Vakcínu dostalo v EU dosud něco přes 1,5 milionu lidí, tedy asi 0,3 procenta ze 450 milionů obyvatel „sedmadvacítky“.

Evropa se ocitla v situaci, kdy je očkovací látka na světě – a po firmách Pfizer a Moderna se očekává koncem ledna schválení látky vyvíjené firmou AstraZeneca – ale není dostupná pro naprostou většinu obyvatel. Epidemiologická situace se přitom zhoršuje, přibývá nakažených i mrtvých a nemocnice se v mnoha zemích včetně Česka jen těžko potýkají s přílivem těžce nemocných. Tento (zdánlivý) paradox vyvolává dodatečnou nervozitu a snahu hledat viníky. Právě proti těm, kdo jako český Andrej Babiš ukazují prstem na Evropu, se na neobvyklé tiskové konferenci ohradila von der Leyenová. Poukázala na to, že úzkým hrdlem nejsou dodávky zajištěné komisí, ale právě loudání národních orgánů při očkování.

V debatě o svobodě slova na sociálních sítích zaniká důležitý moment. Uživatelé prostě nemají kam jít, trh kvůli monopolům zamrznul

sinfin.digital