V debatě o svobodě slova na sociálních sítích zaniká důležitý moment. Uživatelé prostě nemají kam jít, trh kvůli monopolům zamrznul

11. 01. 2021 • 07:00
KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Debata o zablokování Donalda Trumpa na sociálních sítích či o zásazích proti alternativní sociální síti Parler se zvrhla v debatu o svobodě slova, nové regulaci internetových gigantů a samozřejmě o zodpovědnosti za obsah. To všechno jsou nepochybně důležité momenty, nicméně velmi složité a natolik komplexní, že jejich vyřešení může zabrat mnoho let a nepochybně neskončí ke spokojenosti všech. Existuje ovšem problém, který je daleko méně komplexní a řešitelný v blízké budoucnosti – hospodářská soutěž.

Pokud přijdete o účet na Facebooku či Twitteru, tak kam vlastně půjdete? Samozřejmě nemusíte chodit nikam, ale když jste politik, herec, nebo jen člověk se zájmem o veřejné dění, na sociální síti prostě chcete být. Problém, je, že největší technologické firmy drží tak velký podíl na internetovém trhu, že nemáte možnost fungovat na síti, která by měla zajímavý dosah. To je zásadní problém pro inovace a vývoj. Prorazit je těžké a když se vám to náhodou podaří, tak vás Facebook, Google, Amazon či Apple koupí.

Můžeme klidně zůstat i u tolik diskutovaného Parleru. Ponechám úplně stranou politickou stránku věci a debatu o svobodě slova. Google se nicméně Parler rozhodl odstranit ze svého obchodu s aplikacemi Google Play a následoval jej Apple. V prvním případě mohlo jít o skvělou reklamu, protože aplikace lze na telefon s Androidem nainstalovat i jinak. V druhém případě už je to horší. Úplně nejhorší je pak přístup Amazonu, který Parler vykázal ze svého hostingu. Možná si to mnozí neuvědomují, ale padla další bašta. Hosting byl dosud politicky neutrální a je to poměrně citlivé místo internetu a také cesta k likvidaci jakékoliv konkurence či neoblíbené firmy.

Nemusíme zůstávat jen u Parleru. Pamatujete si na snahu Donalda Trumpa zakázat aplikaci TikTok, shodou okolností také sociální síť? Trumpova administrativa ji označila za bezpečnostní riziko, protože patří Číňanům. Samozřejmě byla připravena udělat dohodu, že se aplikace prodá některé z velkých amerických firem. Takzvaný big tech (velké technologické firmy) totiž často táhne s Washingtonem za jeden provaz. Samozřejmě by nikdo Trumpovi nesmazal účet, pokud by zrovna nekončil ve funkci. Pro big tech ztratil hodnotu, a tak musel jít. Vrátím se ovšem k TikToku. Kdo si myslíte, že váš špehuje víc? TikTok nebo Facebook, Google či Apple? Jsou to samozřejmě představitelé amerického Sillicon Valley, kteří o vás sbírají násobně více dat než jejich čínská konkurence.

Tohle bude mimochodem jedna z největších výzev pro nastupujícího amerického prezidenta Joea Bidena. Antimonopolní orgány měly proti internetovým gigantům zasáhnout už dávno. Osobně to píšu několik let a ze začátku jsem mnohým jistě připadal jako vyšinutý blázen. Nyní i vy můžete na vlastní oči vidět, že Google, Amazon, Facebook či Apple disponují větší mocí než státy a představují hrozbu pro volný trh a inovace. Už otec kapitalismu Adam Smith upozorňoval, že největší problém představuje právě monopol a je třeba proti němu vždy zasáhnout. Státy tuto možnost stále mají. Teď vidíme, že nastal čas přejít od slov k činům. Internetové giganty je třeba rozsekat na desítky menších firem a nesmí v nich zůstat kámen na kameni. Vydělají na tom všichni.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Dnes • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Dnes • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Včera • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.