Příští atentátník by mohl přicestovat do Prahy či Brna

Vít Novotný

Premiéři členských zemí EU jednali tento týden o tom, jak bojovat proti terorismu. Jednání proběhlo v reakci na čtyři islamistické útoky, ke kterým došlo mezi 25. zářím a 2. listopadem na několika místech ve Francii a ve Vídni. Všechny tyto útoky byly spáchány mladými džihádisty, kteří celkem zabili nejméně osm lidí a zranili mnoho dalších.

Premiéři jednali v Bruselu dva dny poté, co Evropská komise představila novou protiteroristickou agendu pro EU a návrhy na posílení policejní agentury Europol. Problém s terorismem je totiž mnohem větší, než jsou poslední útoky ve Francii a Rakousku. Vedle džihádistických útoků čelí unie i terorismu etno-nacionalistickému, anarchistickému či krajně pravicovému.

Bezprostředním důvodem pro jednání premiérů však byly právě poslední akty džihádistického terorismu ve Francii a Rakousku. Zatím není důvod se domnívat, že tyto útoky byly řízeny z jednoho místa. Každé ze tří napadení ve Francii spáchal mladý muž, který se mstil těm, kdo údajně urazili islám či, jak tomu bylo při útoku v Nice, prostě byli v katolickém kostele. Střelba ve Vídni se odlišovala tím, že ji naplánovala teroristická skupina, jejíž působnost přesahovala rakouské hranice.

Premiéři podpořili návrhy na to, aby internetové platformy měly povinnost okamžitě odstraňovat teroristické výzvy a materiály z internetového prostředí. Co dalšího by si Evropa měla vzít z podzimních útoků mladých džihádistů?

sinfin.digital