Zelená taxonomie EU a horký brambor jaderné energie

KOMENTÁŘ JANA BARTÁKA | Ve svém předchozím článku Pokud chce Evropa dosáhnout uhlíkové neutrality v půlce století, musí akceptovat jadernou energii, který na INFO.CZ vyšel zkraje března, jsem psal o tom, že očekávaná zpráva odborníků z evropského výzkumného centra JRC o zařazení jaderné energie do taxonomie zelených technologií EU bude pro Evropskou komisi prubířským kamenem jejího vztahu k jaderné energetice. JRC mělo za úkol prokázat – nebo vyvrátit – že jaderná energie splňuje kritérium o neškodlivosti (Do No Significant Harm), tedy že nemá negativní dopady na zdraví lidí a životní prostředí větší než jiné nízkouhlíkové technologie.

Zpráva JRC byla publikována. Má skoro 400 stran a její závěr je jednoznačný: jaderná energie do zelené taxonomie patří: „Analýzy neodhalily žádné vědecky podložené důkazy o tom, že jaderná energie více škodí lidskému zdraví nebo životnímu prostředí než jiné technologie výroby elektřiny, které jsou již do zelené taxonomie zahrnuty jakožto aktivity přispívající k omezování klimatických změn.“

Bude zajímavé sledovat, jak se Evropská komise s tímto závěrem vypořádá. Jak uvádí server EURACTIV, podle zatím neoficiálních informací z Bruselu se očekává, že exekutiva EU zveřejní tento týden první část taxonomie udržitelného financování pro takzvané „nesporné“ nízkouhlíkové technologie, tedy obnovitelné zdroje, ale ohledně jádra a zemního plynu si nechá čas na další „zkoumání“. Rozhodnutí bude přijato po „transparentní“ debatě v Evropském parlamentu a Evropské radě. O čistě technickém problému se tedy bude rozhodovat politicky.

Je to podivný přístup. Zvolíme-li koronavirovou analogii, dalo by se to přirovnat k tomu, že by se rozhodnutí o schválení vakcíny přenechalo politikům a nikoliv Evropské agentuře pro léčivé prostředky.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Čím EU sama sebe staví do složité situace?
  • Jak posuzovat zdroje energie a jejich dopad na klima?
  • A na čem může selhat ekologická transformace Evropy?
sinfin.digital