Články odjinud

CDU vyhlíží nástupce po Merkelové. Ani jeden z kandidátů nebude k Rusku vstřícnější, říká expert

CDU vyhlíží nástupce po Merkelové. Ani jeden z kandidátů nebude k Rusku vstřícnější, říká expert

Už v sobotu bude jasné, kdo po 18 letech nahradí Angelu Merkelovou v čele nejsilnější německé strany Křesťanskodemokratická unie. V pátek totiž v Hamburku odstartuje očekávaný dvoudenní sjezd CDU, kde bude zvolen nový stranický předseda, respektive předsedkyně strany. Karty jsou rozdány mezi tři hlavní kandidáty – někdo má podle průzkumů šance větší, jiný menší, ani jeden z nich však s Ruskem, které předminulou neděli rozpoutalo konflikt v Azovském moři, zřejmě nebude jednat v rukavičkách.

Veškerá pozornost se bude během nadcházejícího sjezdu CDU soustředit na tři hlavní postavy: generální tajemnici CDU Annegret Krampovou-Karrenbauerovou, bývalého šéfa poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze a ministra zdravotnictví Jense Spahna. Právě tito tři budou během hlasování soutěžit o křeslo šéfa strany, které jeden z nich po téměř dvou dekádách obsadí po Angele Merkelové.

Uchazeči o post lídra CDU jsou však terčem pozornosti už od konce října, kdy německá kancléřka po fiasku v hesenských volbách oznámila, že na prosincovém sjezdu už znovu kandidovat nebude. Média se zajímají o jejich pohled nejen na vedení strany, ale i na aktuální dění v Německu a ve světě – aktuálně například na prohloubení krize mezi Ruskem a Ukrajinou, kterou spustil incident v Kerčském průlivu z předminulé neděle.

Jejich postoje k řešení vypjaté rusko-ukrajinské krizi ukazují, že jejich vztah Rusku nebude zrovna vstřícný. Jak tvrdí Annegret Krampová-Karrenbauerová, jednání Ruska nesmí zůstat bez reakce. „Jednou z odpovědí by například mohlo být zastavení ruských lodí připlouvajících z Azovského moře a zabránění jejich vstupu do evropských a amerických přístavů, dokud nebude situace s Ukrajinou vyřešena,“ řekla pro agenturu Reuters.

Politička, které se v Německu přezdívá „AKK“ nebo „mini Merkel“, tak vůči Rusku zaujala tvrdší postoj, než německá kancléřka. Podle odborníka na německou politiku Vladimíra Handla je však nutné si uvědomit, že Krampová-Karrenbauerová se vyjadřuje zatím z pozice stranického, a ne vládního politika, přesto nelze čekat, že by nástupce po Merkelové zaujal vůči Rusku vstřícnější postoj.

INFOGRAFIKA: Angela MerkelováINFOGRAFIKA: Angela Merkelováautor: INFO.CZ

Tvrdší stanovisko totiž zaujímá i kandidát na předsedu CDU Merz, který v souvislosti s krizí zpochybnil stavbu kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. „Čím více se konflikt stupňuje, tím více se naskýtá otázka: Je opravdu správné, že budeme toto potrubí pokládat?“ ptá se Merz a dodává: „Putin musí vědět, že o tom budeme přinejmenším uvažovat, pokud se bude chovat tímto způsobem.“

Podle Handla se však Rusko nedočká jemnějšího zacházení ani od jednoho ze tří kandidátů, kteří se do klání o předsednický post v CDU přihlásili. „Co podle mě není možné očekávat ani od jednoho z těch tří, je vstřícnější postoj k Rusku – už proto, že nikdo z nich nesměřuje Evropu na Východ. Všichni se orientují prozápadním směrem,“ říká odborník Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Vladimír Handl pro INFO.CZ.

Kancléřka Merkelová a někteří další politici totiž vyrostli ve východním Německu, jejich vztah k Rusku a východní Evropě je tak o něco bližší, to se však možných nástupců po Merkelové netýká. Německo a Evropu by tak všichni tři rádi vedli prozápadním směrem.

„Jsou to lidé, kteří budou budovat a rekonstruovat Evropskou unii. Primárně se budou snažit o stabilizaci světového řádu pokud možno za účasti Spojených států, to znamená, že si budou zakládat na transatlantických vztazích. A tím, že je v současnosti Rusko spíš problém, než partner, spadá v jejich agendě daleko hlouběji, než tomu je v případě kancléřky Angely Merkelové a celkově generace současného prezidenta Frank-Waltera Steinmeiera a dalších, kteří se vztahem k Rusku vyrůstali a žili s ním v době studené války i během transformace země v roce 1990,“ vysvětluje Handl.

„Pro tyto nastupující politiky to zdaleka není téma. Nikdy se vztahem k Rusku nežili a nemají k východu žádné osobní vazby. Čili nelze očekávat, že budou vůči Rusku vstřícnější – je to pro ně země, které nerozumějí a která je problematická, je s ní ale zapotřebí pragmaticky vyjít a minimalizovat škody řešením vzájemných sporů. Ale to, co v německé politice po dlouhou dobu vládlo – řekl bych jakýsi morální imperativ získat Rusko pro společnou evropskou trajektorii vývoje – si myslím, že Rusko s Angelou Merkelovou ztrácí a ani jeden ze tří kandidátů to ve svém portfoliu ani jakési mentální politické mapě nemá,“ dodává odborník.

Kdo místo Angely Merkelové v čele strany během nadcházejícího sjezdu zaujme, zatím není jasné, podle předvolebních průzkumů však má nejvíc našlápnuto právě „AKK“, která je považována za blízkou spojenkyni Angely Merkelové a sama kancléřka by ji v čele CDU viděla nejraději. Jak uvádí průzkum pro televizi ARD, Krampovou-Karrenbauerovou by si za předsedkyni přálo 46 procent příznivců CDU, Merze 31 procent a Spahna jen 12 procent.

Právě její blízký vztah s kancléřkou jí však podle některých odborníků může u části straníků CDU, kteří budou o novém šéfovi křesťanských demokratů rozhodovat, uškodit. To cítí i samotná Karrebauerová, uměle se od Merkelové vzdálit jen kvůli úspěchu ale nehodlá. „Sdílím mnoho politických myšlenek Angely Merkelové, ale existují i věci, na které mám rozdílný názor. Co ale určitě neudělám, je uměle se od ní distancovat, abych získala víc hlasů,“ nechala se slyšet pro britský deník The Guardian.

 

 

Články odjinud

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818