CDU vyhlíží nástupce po Merkelové. Ani jeden z kandidátů nebude k Rusku vstřícnější, říká expert | info.cz

Články odjinud

CDU vyhlíží nástupce po Merkelové. Ani jeden z kandidátů nebude k Rusku vstřícnější, říká expert

Už v sobotu bude jasné, kdo po 18 letech nahradí Angelu Merkelovou v čele nejsilnější německé strany Křesťanskodemokratická unie. V pátek totiž v Hamburku odstartuje očekávaný dvoudenní sjezd CDU, kde bude zvolen nový stranický předseda, respektive předsedkyně strany. Karty jsou rozdány mezi tři hlavní kandidáty – někdo má podle průzkumů šance větší, jiný menší, ani jeden z nich však s Ruskem, které předminulou neděli rozpoutalo konflikt v Azovském moři, zřejmě nebude jednat v rukavičkách.

Veškerá pozornost se bude během nadcházejícího sjezdu CDU soustředit na tři hlavní postavy: generální tajemnici CDU Annegret Krampovou-Karrenbauerovou, bývalého šéfa poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze a ministra zdravotnictví Jense Spahna. Právě tito tři budou během hlasování soutěžit o křeslo šéfa strany, které jeden z nich po téměř dvou dekádách obsadí po Angele Merkelové.

Uchazeči o post lídra CDU jsou však terčem pozornosti už od konce října, kdy německá kancléřka po fiasku v hesenských volbách oznámila, že na prosincovém sjezdu už znovu kandidovat nebude. Média se zajímají o jejich pohled nejen na vedení strany, ale i na aktuální dění v Německu a ve světě – aktuálně například na prohloubení krize mezi Ruskem a Ukrajinou, kterou spustil incident v Kerčském průlivu z předminulé neděle.

Jejich postoje k řešení vypjaté rusko-ukrajinské krizi ukazují, že jejich vztah Rusku nebude zrovna vstřícný. Jak tvrdí Annegret Krampová-Karrenbauerová, jednání Ruska nesmí zůstat bez reakce. „Jednou z odpovědí by například mohlo být zastavení ruských lodí připlouvajících z Azovského moře a zabránění jejich vstupu do evropských a amerických přístavů, dokud nebude situace s Ukrajinou vyřešena,“ řekla pro agenturu Reuters.

Politička, které se v Německu přezdívá „AKK“ nebo „mini Merkel“, tak vůči Rusku zaujala tvrdší postoj, než německá kancléřka. Podle odborníka na německou politiku Vladimíra Handla je však nutné si uvědomit, že Krampová-Karrenbauerová se vyjadřuje zatím z pozice stranického, a ne vládního politika, přesto nelze čekat, že by nástupce po Merkelové zaujal vůči Rusku vstřícnější postoj.

INFOGRAFIKA: Angela MerkelováINFOGRAFIKA: Angela Merkelováautor: INFO.CZ

Tvrdší stanovisko totiž zaujímá i kandidát na předsedu CDU Merz, který v souvislosti s krizí zpochybnil stavbu kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. „Čím více se konflikt stupňuje, tím více se naskýtá otázka: Je opravdu správné, že budeme toto potrubí pokládat?“ ptá se Merz a dodává: „Putin musí vědět, že o tom budeme přinejmenším uvažovat, pokud se bude chovat tímto způsobem.“

Podle Handla se však Rusko nedočká jemnějšího zacházení ani od jednoho ze tří kandidátů, kteří se do klání o předsednický post v CDU přihlásili. „Co podle mě není možné očekávat ani od jednoho z těch tří, je vstřícnější postoj k Rusku – už proto, že nikdo z nich nesměřuje Evropu na Východ. Všichni se orientují prozápadním směrem,“ říká odborník Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Vladimír Handl pro INFO.CZ.

Kancléřka Merkelová a někteří další politici totiž vyrostli ve východním Německu, jejich vztah k Rusku a východní Evropě je tak o něco bližší, to se však možných nástupců po Merkelové netýká. Německo a Evropu by tak všichni tři rádi vedli prozápadním směrem.

„Jsou to lidé, kteří budou budovat a rekonstruovat Evropskou unii. Primárně se budou snažit o stabilizaci světového řádu pokud možno za účasti Spojených států, to znamená, že si budou zakládat na transatlantických vztazích. A tím, že je v současnosti Rusko spíš problém, než partner, spadá v jejich agendě daleko hlouběji, než tomu je v případě kancléřky Angely Merkelové a celkově generace současného prezidenta Frank-Waltera Steinmeiera a dalších, kteří se vztahem k Rusku vyrůstali a žili s ním v době studené války i během transformace země v roce 1990,“ vysvětluje Handl.

„Pro tyto nastupující politiky to zdaleka není téma. Nikdy se vztahem k Rusku nežili a nemají k východu žádné osobní vazby. Čili nelze očekávat, že budou vůči Rusku vstřícnější – je to pro ně země, které nerozumějí a která je problematická, je s ní ale zapotřebí pragmaticky vyjít a minimalizovat škody řešením vzájemných sporů. Ale to, co v německé politice po dlouhou dobu vládlo – řekl bych jakýsi morální imperativ získat Rusko pro společnou evropskou trajektorii vývoje – si myslím, že Rusko s Angelou Merkelovou ztrácí a ani jeden ze tří kandidátů to ve svém portfoliu ani jakési mentální politické mapě nemá,“ dodává odborník.

Kdo místo Angely Merkelové v čele strany během nadcházejícího sjezdu zaujme, zatím není jasné, podle předvolebních průzkumů však má nejvíc našlápnuto právě „AKK“, která je považována za blízkou spojenkyni Angely Merkelové a sama kancléřka by ji v čele CDU viděla nejraději. Jak uvádí průzkum pro televizi ARD, Krampovou-Karrenbauerovou by si za předsedkyni přálo 46 procent příznivců CDU, Merze 31 procent a Spahna jen 12 procent.

Právě její blízký vztah s kancléřkou jí však podle některých odborníků může u části straníků CDU, kteří budou o novém šéfovi křesťanských demokratů rozhodovat, uškodit. To cítí i samotná Karrebauerová, uměle se od Merkelové vzdálit jen kvůli úspěchu ale nehodlá. „Sdílím mnoho politických myšlenek Angely Merkelové, ale existují i věci, na které mám rozdílný názor. Co ale určitě neudělám, je uměle se od ní distancovat, abych získala víc hlasů,“ nechala se slyšet pro britský deník The Guardian.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud