EU se lidem vzdálila a zadrhla se. Italský premiér bil před europoslanci na poplach

Lucie Bednárová

12. 02. 2019 • 20:21

Projekt evropské integrace ztratil tah na branku a vzdálil se lidem, kterým měl sloužit. Je potřeba se vrátit na začátek a stávající Evropskou unii reformovat. Ve Štrasburku to uvedl italský premiér Giuseppe Conte, který do Evropského parlamentu přijel na rozpravu s europoslanci. INFO.CZ bylo u toho.

Conte vystoupil před europoslanci v rámci série rozprav o budoucnosti EU, které odstartovaly loni v lednu a vedou je premiéři či prezidenti členských států. „Samy členské státy nemůžou reagovat na výzvy. Evropský projekt ztratil hnací sílu,“ řekl. „Potřebujeme reformu a musíme unii vrátit důvěryhodnost, udržitelnost a životaschopnost.“

Italský premiér uvedl, že Evropská unie postrádá politickou vizi toho, čeho by chtěla dosáhnout. „Chybí impuls, který tu byl ve druhé polovině dvacátého století,“ řekl Conte s odkazem na to, že Itálie patří mezi země stojící na počátku evropské integrace.

Velkou část projevu věnoval ekonomickým otázkám. Evropa se podle něj v posledních třiceti letech až příliš soustředila na ekonomickou dimenzi integrace a přestala myslet na lidi. „Šlo to na úkor sociálních politik, což prohloubilo rozdíly mezi obyvatelstvem,“ věří Conte.

Unie se svým občanům podle Conteho vzdálila i v době hospodářské krize, kdy se prý příliš soustředila na úspornou politiku a opatření pro záchranu nejvíce postižených zemí. Běžní lidé a jejich potřeby šli stranou. Itálie přitom patřila ke státům, které krize zasáhla nejvíce – její bankovní sektor se dodnes zcela neuzdravil a tamní ekonomika se koncem ledna opět propadla do recese. Italský kabinet navíc vedl ke konci roku několikaměsíční vyostřenou debatu s Evropskou komisí o podobě rozpočtu země na tento rok.

Dalším podstatným tématem Conteho vystoupení byla migrace. Itálie patří k zemím, do kterých přes Středozemní moře míří průběžně nejvíce migrantů a současná vláda protiimigrační Ligy a Hnutí pěti hvězd proti nim jde tvrdě nehledě na kritiku. Conte vyzval ostatní členské státy unie k solidaritě s uprchlíky a znovu připomněl téma povinných kvót na přerozdělování běženců. Ty byly pro řadu zemí včetně Česka nepřijatelné a skončily jako mrtvý projekt, na čemž se po dnešku nic nemění.

Řešení migrace v Evropě musí být podle italského premiéra součástí víceletého rozpočtu EU, o němž se nyní mezi unijními institucemi vedou debaty. Nový rozpočet začne platit v roce 2021.

Napjaté italsko-francouzské vztahy

Projev italského premiéra byl sledovaný zejména kvůli tomu, že zazněl ve Štrasburku, tedy na francouzské půdě. Vztahy obou zemí přitom v posledních dnech procházejí nejhlubší krizí od konce druhé světové války. Paříž dokonce stáhla z Říma svého velvyslance. Důvodem byla schůzka šéfa italské vládní strany Hnutí pěti hvězd Luigiho di Maia s kandidáty protestních žlutých vest pro volby do Evropského parlamentu. „Tato nová provokace mezi sousedními zeměmi a partnery v Evropské unii není přijatelná,“ ohradilo se v prohlášení francouzské ministerstvo zahraničí.

Spor o žluté vesty ale není jediný, který obě země v poslední době rozděluje. Dalšími z témat jsou přijímání uprchlíků, situace v Libyi či postoje k evropské integraci. Jak už INFO.CZ informovalo, neshody Paříže a Říma ohrožují osud plánované vysokorychlostní železnice mezi Turínem a Lyonem. Italská vláda projektu udělila stopku kvůli vnitřním neshodám.

Blíží se volby do Evropského parlamentu

Conte mluvil tři a půl měsíce před volbami do Evropského parlamentu. Někteří v nich očekávají posílení euroskeptických a populistických stran. Server Politico v této souvislosti píše, že zatímco dnes mají tyto strany v Evropském parlamentu 23 % křesel, po letošního květnu mohou získat dalších 10 %.

Vítězství v Itálii se předpovídá vládní straně Liga. Její šéf, italský ministr vnitra Matteo Salvini se už v minulosti snažil spojit euroskeptické a nacionalistické celky napříč Evropou. Jednal s šéfkou francouzského Národního sdružení Marine Le Penovou, předsedou polské strany Právo a spravedlnost Jaroslawem Kaczyńskim či lídrem nizozemských euroskeptických protiimigračních sil Geertem Wildersem.

Jak pro INFO.CZ uvedli někteří experti na evropskou integraci, většinu tyto partaje v Evropském parlamentu s největší pravděpodobností nezískají. I tak ale mohou podle studie berlínského think-tanku The European Council of Foreign Relations (ECFR), na kterou dnes upozornilo Politico, „nenávratně poškodit“ Evropu v oblastech, jako je obchod, bezpečnost a obrana.

Série rozprav o budoucnosti EU s hlavami států a vlád členských zemí EU a europoslanci odstartovala loni v lednu. Conte je 17. premiérem či prezidentem, který na štrasburském plénu vystoupil. S poslanci už debatovala například německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron či nizozemský premiér Mark Rutte.

Letos v lednu měl v Evropském parlamentu vystoupit i premiér Andrej Babiš, který však svůj projev zrušil, oficiálně kvůli cestám do zahraničí. Důsledkem ovšem bylo, že se vyhnul nepříjemným dotazům spojeným s vyšetřováním možného dotačního podvodu a farmy Čapí hnízdo nebo otázkám na svůj střet zájmů.

Na dalším plenárním zasedání, které bude začátkem března, vystoupí slovenský premiér Peter Pellegrini.

SDÍLET