Tříštění italské vlády na obzoru. Salvini se pere s koaličním partnerem, brzy se ho může zbavit

Eliška Kubátová

12. 02. 2019 • 18:30

Nedělní volby v italském regionu Abruzzo měly být především testem voličských preferencí před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Ukázaly ale mnoho dalšího – například to, že protiimigrační straně Liga účast ve vládě velmi svědčí, naopak Hnutí pěti hvězd (M5S) výrazně zaostává. A pokud strana Mattea Salviniho převálcuje M5S i v evropských volbách, může být jejich vládní spolupráce v ohrožení, protože Salvini může svého koaličního partnera jednoduše hodit přes palubu. Podle experta na Itálii Martina Mejstříka však otázka stojí jinak – zda Hnutí pěti hvězd nebude chtít po mizerném výsledku z vlády samo vycouvat.

Ještě loni sklízelo protestní Hnutí pěti hvězd v čele s Luigim Di Maiem velké úspěchy. Ovládlo i březnové parlamentní volby, ve kterých mu dalo hlas 32 procent voličů. Liga Mattea Salviniho tehdy získala 17 procent hlasů a po těžkém dvouměsíčním vyjednávání tyto dvě antisystémové partaje sestavily koalici. Ještě před rokem mělo v rukou otěže silnější Hnutí pěti hvězd, dnes se karta obrací.

Tento obrat ukazují i víkendové volby v regionu Abruzzo ve střední Itálii, kde v minulosti vedlo Hnutí pěti hvězd. Preference voličů se však začaly stáčet k Lize, která tradičně vévodila severoitalským regionům. Salviniho strana tak v neděli získala 28 procent hlasů a jejího koaličního partnera – Hnutí pěti hvězd – podpořilo 20 procent voličů.

„Musíme si uvědomit, že to není region na severu, ale ve středu Itálie, kde Liga není stranou, která by zde historicky bodovala. Abruzzo bylo vždy regionem, kde mělo Hnutí pěti hvězd silné pozice. Přestože by se tedy na první pohled mohlo zdát, že výsledek Hnutí pěti hvězd není zase tak špatný, v tomto kontextu tomu tak úplně není,“ říká pro INFO.CZ expert na italskou politiku z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Martin Mejstřík.

Liga stejně jako v loňských parlamentních volbách sestavila kandidátku s dalšími čtyřmi stranami na pravé straně politického spektra – mimo jiné se stranou Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho a krajně pravicovou formací Bratři Itálie, ze které také pochází kandidát středopravé koalice Marco Marsilio. Tato koalice jako celek získala dohromady 48 hlasů, Marsilio se tak po volbách ujme vedení regionu. Druhá skončila středolevá koalice se 31 procenty a až třetí Hnutí pěti hvězd, které v regionu kandidovalo samo.

Podle Mejstříka je nutné mít na paměti, že úspěch v regionálních volbách nepatří jen Lize, přestože byla mezi stranami zmíněné středopravé aliance nejsilnější. „V koalici s ní byly ostatní pravicové strany včetně Vzhůru Itálie, která je v tomto regionu historicky silnou stranou. Nebylo to tedy jen vítězství samotné Ligy, ale ukázalo se, že současné vládní angažmá spíš přináší body Lize, než Hnutí pěti hvězd,“ dodává Mejstřík.

Liga se umí prosadit a vede i její PR

Volby v regionu Abruzzo jsou tak důkazem toho, že zatímco Hnutí pěti hvězd v porovnání s loňskými parlamentními volbami ztrácí, Salviniho Liga se veze na vlně popularity a do evropských voleb má slušně našlápnuto.

Někteří komentátoři proto tvrdí, že pokud Salvini podobný úspěch zopakuje i v květnových volbách do Evropského parlamentu, mohl by na domácí politické scéně Hnutí pěti hvězd hodit přes palubu a vyvolat nové volby. Takový scénář ale podle Mejstříka zatím není na pořadu dne – šéfovi Ligy a italskému ministru vnitra totiž současný stav věcí nanejvýš vyhovuje.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbách

„Salvini je viditelnějším členem vlády a jeho Liga v současnosti stále posiluje. Její voliči kvitují vystupování vlády, přestože se hodně mluví o škrtech a dalších agendách, které je Liga schopná prosadit. Naopak z programu Hnutí pěti hvězd jsme zatím mnoho prosazeného neviděli. Navíc je Ligou výrazně zastíněno i z pohledu PR,“ míní Mejstřík „Salvinimu tedy podle mě vyhovuje současný stav, díky kterému může hnutí tlačit do kouta. Otázka by tedy podle mě měla znít opačně – jestli to v případě porážky nebude Hnutí pěti hvězd, které by z vládnutí chtělo vycouvat,“ dodává odborník na italskou politiku.

Hlavní bod předvolebního programu se však Hnutí pěti hvězd přeci jen podařilo skrz vládu protlačit, a to nepodmíněný příjem ve výši 780 eur pro Italy, kteří si nemohou najít práci. Populistická vláda návrh schválila v polovině ledna a podle Di Maia má být nepodmíněný příjem vyplácen od dubna. Právě ekonomické otázky jsou přitom největším jablkem sváru koaličních partnerů.

„Zatímco Liga je spíš konzervativnějším pravicovým subjektem – to znamená, že chtějí volnější pracovní trh, lepší prostředí pro podnikatelskou vrstvu a hlavně škrty v rozpočtu – středobodem programu Hnutí pěti hvězd je nepodmíněný příjem. Právě díky tomu, že strany uzavřely kompromis a snaží se prosadit oba dva programy, Itálie navrhla ten hrůzostrašný rozpočet s obrovským schodkem, protože na jednu stranu chtějí škrtat a na druhou chtějí nepodmíněný příjem. Otázka je, která strana nakonec převáží a dokáže si prosadit větší krajíc,“ říká Mejstřík.

Nevraživost před volbami poroste

Ekonomika však není jedinou oblastí, která mezi oběma stranami vytváří hlubokou propast. Druhým bodem, na kterém se Liga a M5S neshodnou, je vztah k Rusku – Salviniho strana totiž prosazuje jasné proruské pozice a dlouhodobě kritizuje i unijní sankce namířené proti Moskvě. Obě koaliční uskupení sice razí silné euroskeptické postoje, obecně je však zahraniční politika další oblastí, kde M5S a Liga hledají shodu jen těžko.

Naposledy se nejednota Hnutí pěti hvězd a Ligy v zahraniční politice projevila začátkem února, kdy před vládou stála otázka, zda podpořit šéfa venezuelské opozice Juana Guaidóa. Zatímco Liga se za něj postavila, M5S to pokládá za vměšování do cizích záležitostí. Itálie tak zůstala jedinou velkou zemí Evropské unie, která šéfa opozice za prozatímní hlavu Venezuely místo Nicoláse Madura neuznala.

Spory mezi Hnutím pěti hvězd a Ligou se však objevují i v dalších tématech, jako je otázka dostavby vysokorychlostní železnice TAV mezi Turínem a francouzským Lyonem. Zatímco Liga projekt podporuje, Hnutí pěti hvězd ho odmítá. Koaliční vztahy mezi Ligou a M5S tak nezažívají zrovna růžové chvilky. Podle Mejstříka však nelze říct, že by skřípaly víc, než na začátků fungování vlády.

„Myslím, že se vztahy na veřejnosti vyhrocují právě kvůli blížícím se volbám – a nejen kvůli těm evropským. Abruzzo byl první region v řadě místních voleb, které Itálii ještě čekají. Budou volby na Sardinii a pak dalších regionech střední Itálie a i z tohoto důvodu teď budou Liga a M5S vůči sobě víc nevraživé. Obě strany totiž stojí na protestních voličích a jejich elektoráty se částečně překrývají. Dnes má ale Liga spíš našlápnuto na to, aby urvala větší kus,“ vysvětluje Mejstřík.

Salvini by uvítal oponenta na levici

Kromě toho, že Salviniho Liga předbíhá Hnutí pěti hvězd, však volby v regionu Abruzzo podle odborníka na italskou politiku ukázaly i další zajímavou věc – poměrně velký úspěch středolevé koalice v čele s Demokratickou stranou. Ta vedla tři předešlé italské vlády, během loňských parlamentních voleb ale zaznamenala velký propad a na její místo nastoupil právě kabinet složený z Hnutí pěti hvězd a Ligy.

Infografika: strach z migrace

„Demokratická strana a její koaliční partneři dostali výrazně přes 30 procent. To je mnohem víc než v parlamentních volbách v minulém roce a dá se říct, že pokud na letošním kongresu naleznou nějakého silného lídra, mohou se podle mě vrátit zpět na politickou mapu,“ míní odborník. Takový vývoj by podle něj uvítal i Salvini.

„Myslím si, že by to nakonec bylo něco, co by Salvini preferoval. Šéf Ligy by byl nejradši, kdyby se politika vrátila do levopravého spektra, kdy by byl hegemonem na pravici a proti sobě by měl nějakého levicového oponenta. Dnes má proti sobě Hnutí pěti hvězd, se kterým se přetahuje o stejné voliče, ale musí s ním zároveň sedět ve vládě,“ uzavírá odborník.

SDÍLET